Anasayfa » ASİLTÜRK’ÜN ERDOĞAN’LA MGV PAZARLIĞI VE HOCA’NIN BOSNA YARDIMI BASIN TOPLANTISI

ASİLTÜRK’ÜN ERDOĞAN’LA MGV PAZARLIĞI VE HOCA’NIN BOSNA YARDIMI BASIN TOPLANTISI

Yazar: yonetici
0 Yorum 469 Görüntüleyen

ASİLTÜRK’ÜN ERDOĞAN’LA MGV PAZARLIĞI VE HOCA’NIN BOSNA YARDIMI BASIN TOPLANTISI

 

Basına yansıyan bilgilere göre Saadet Partisindeki ‘ak saçlılar’ yani eski kurmaylar ikiye bölünmüş durumdaydı. Milli Görüş’ün önemli isimlerinden “Saadet Partisi GİK üyesi Oğuzhan Asiltürk’ün ‘dışarıdan’ Tayyip Erdoğan’a yarandıkları, Saadet Partisi’nin iki Genel Başkan Yardımcısı’nın oğullarının da AKP’li bakanların özel kalem müdürü gibi çalıştıkları” yazılmıştı. Alınan bilgiye göre Erdoğan Oğuzhan Asiltürk’e 28 Şubat’ta kapanan Milli Gençlik vakıfların açılacağı sözünü vermişti, zira MGV üzerinde 180 kadar taşınmaz vardı. Asiltürk’ün Fatih Erbakan’la kavgasının en temel nedeninin de bu ganimet paylaşımı olduğu vurgulanmıştı.[1] Daha sonra Eski Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı ve Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, 28 Şubat döneminde kapatılan MGV mallarının iadesinin yüzde 95 oranında tapu üzerinde yapıldığını açıklamıştı. 28 Şubat sürecinde kapatılan MGV’nin kaydının 2005’te tamamen düşürüldüğünü ifade eden Tongüç, böylece tüm mal varlıklarının Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredildiğini hatırlatmıştı. Bu süreçte “Benim kullanım hakkını verdiğim vakıf ortadan kalktı, bu nedenle malımın iadesini istiyorum” talepleriyle bazı rücu davaları açıldığını, bazı malların ilk sahiplerine geri aktarıldığını anlatan Tongüç’e göre, “Bu arada çok ilginç bir tablo ortaya çıkmış, kendi mülklerimizde kiracı durumuna düşülmüş, çünkü mülk, Vakıflar Genel Müdürlüğünün bünyesine geçmiş durumdaydı”[2]

Oğuzhan Asiltürk’le Recep T. Erdoğan arasında Mahalli Seçimler öncesinde yapılan görüşmeler ve verilen sözler üzerine, MGV’nin iade edilen malları arasında çok sayıda binalar ve arsalar bulunmaktaydı. Özetle; YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk ve Şevket Kazan ekibinin gözü MGV’nin mallarındaydı. Zaten bu ekibin bizzat kendileri, damatları, çocukları ve diğer yakınları AKP’li Ankara, İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerinde, Müdür, Amir, Danışman gibi görevlere atanmışlardı. Bazı internet haber sitelerinde Oğuzhan Asiltürk’le Recep Bey arasında MGV’nin mallarının iadesi pazarlığı yapıldığı yazılmıştı ve bu taşınmazlar Mart 2014 yerel seçimlerinden hemen sonra MGV’ye iade edilmiş bulunmaktaydı. AGD’liler Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurarak daha önce kendilerine ait olan bu gayrimenkulleri kiralamak suretiyle faaliyetlerine devam ediyorlar, kirayı da Vakıflar Genel Müdürlüğüne ödüyorlardı.

Peki bu gayrimenkuller iade edilince, MGV’nin teşkilat olarak ne yapması lazımdı?

a- Taşınmazı kullanan AGD aranıp ne faaliyet yaptıkları, binanın işlevsel ve kullanılabilir durumda olup olmadığı sorulmalıydı.

b- MGV olarak bu faaliyetlerine yardımcı olabilecekleri husus olup olmadığı araştırılmalıydı.

c- Ve artık hizmet ve faaliyetlerinize devam edin, Vakıflar Müdürlüğüne Kira ödemeyin”  denmesi lazımdı.

Ama hayır bunların hiç biri yapılmıyor. “Mevcut kullanılan binaların kira bedelleri soruluyor ve kendilerindeki bilgiler ile teyit ediliyor ve Anadolu Gençlik Derneklerine: “bundan sonra kirayı MGV’ye yatıracaksınız” deniyordu. Halbuki MGV’nin kapatılmadan önceki çalışmalarında bu gayrimenkuller nerede bulunuyorsa o teşkilat kullanır ve faydalanırdı. Yani kira bedeli alınmazdı. Çünkü Erbakan Hocam vardı. Teşkilatımızda bulunan insanların (o gün için) hayır amaçlı (kazanç değil) ve çalışmalara katkı ve kolaylık sağlasın diye gayrimenkullerin bulundukları yerdeki MGV’ye (Genel Merkeze değil) bağışlanan bu taşınmazlar, bugün MGV genel merkezinin masrafları, yönetim kurulunun maaşları, harcırahları ve Oğuzhan’ın güdümündeki örtülü ödenek harcamaları için kullanılıyorsa, bu davranışları hem yasalara aykırıydı, hem de günah ve haramdı.

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi