Anasayfa » ERBAKAN HOCAMIZIN RUHANİYETİYLE EDEP VE HİKMET DERSLERİ

ERBAKAN HOCAMIZIN RUHANİYETİYLE EDEP VE HİKMET DERSLERİ

Yazar: yonetici
0 Yorum 192 Görüntüleyen

ERBAKAN HOCAMIZIN RUHANİYETİYLE

EDEP VE HİKMET DERSLERİ

            

FATMA BETÜL ERİŞKİN / KONYA / MAYIS 2022

2022 Mayıs ayının değişik günlerinde görülen rü’yalarda Aziz Erbakan Hocamız şöyle buyurdular:

“Gücünüzü, içinizdeki suni güçsüzlük duygusuyla ve ‘başaramam’ kuşkusuyla boğuşurken tüketiyorsunuz!”

“İnsan, zamanla başına gelen her şeyde Allah’ın nice hikmetini görüyor ve biliyor!”

“Kaza ve kadere rıza göstermeyenin, bu ahmaklığının devası yoktur!”

“Ya Rabbi; bizi bu dünyada bizden sonra gelenlerin, izlerimizle yollarını bulup takip edecekleri iz bırakan doğru yolun yolcularından et!” (Âmin.)

“Rabbin, senin ne söylediğinden çok ne yaptığına bakar!”

“Her an kâinatta sana ne gösterilmeye çalışıyorsa onu gerçekten ve gereğince görmeye bak; acele etme, içine sindir gördüklerini. Doğru anla, hissetmeye çalış… Bir şeyi yanlış anlamaktansa hiç anlamamak daha iyidir!”

“Bunca yıllık çalışmalarımız bize gösterdi ki, iki tip insanla yola çıkılmaz; 1) “Nereye?” diye sorup duran. 2) Yola çıkınca tez usanıp yarı yolda koyan!”

“Kötü insanlarla samimiyet kurar ve yakın arkadaş olursanız, iyi insanlar sizin hakkınızda kötü düşünmeye başlar. Sonra da iyi insanlardan uzaklaşıp mahrum kalırsınız!..

“Ya Rabbi, kalbimi Seninle (fikrinle, zikrinle ve şükrünle) dinlendir, zira dünya çok yorucu! Ya Rabbi, nasip ve müyesser et ki; özümden iman edip, gözünde hep var olayım, inşaallah!” (Âmin.)

“Unutarak sabredebilirsen bu en güzelidir. Kabul edip sabredersen bu en doğrusudur. Vazgeçip sabredersen bu en zorudur. Hele bir de işini Allah’a havale edip sabredersin, işte bu en âlâsıdır!”

“Sizden ne giderse, (Allah için her neyi verirseniz veya imtihan kasıtlı her ne elinizden alınıverirse) Allah katında onun yerine geçecek bir karşılık muhakkak vardır. Ama Hakkı kaybetmişsen, her şeyi kaybetmişsin demektir. Yani, kaybettiğin her şeyin yerine bir bedel bulunur. Mevlâ’yı kaybetmişsen O’nun yerine ne konulur!?

“Evlilik, bir çiçek bahçesi yetiştirmeye benzer; sürekli üzerinde çalışmak gerekir. Çaba sarf etmediğiniz takdirde yabani otlar etrafı sarmaya başlar ve çiçeklerinizi boğar!”

“Etrafınızdakileri sürekli azarlayarak uyarıyorsanız, bilin ki sorun karşınızdakilerde değil sizdedir. Çünkü yaptığınız şey karşınızdakileri aşağılamaktır, ve normal insanlar asla kimseyi aşağılamazlar!”

“Yanlışı alkışlıyorsanız, fikriniz ve irfanınız yoktur. Doğru ile yanlışı ayıramıyorsanız, aklınız yoktur. Yalana ve yalancıya sahip çıkıyorsanız, ahlâkınız yoktur!”

“Kendine bir ayet seç ve ömrünün sonuna kadar o ayete sarıl… ‘Yusbihul mer’u cemilen meal hubbi’ Yani; ‘Seven, sevdiğiyle güzelleşir.’”

“Milli Çözüm sohbetinden çıkınca sağda solda oyalanmadan hemen eve git. Yüzünü; eşin, çocuğun, evli değilsen annen baban görsün. Çünkü o yüze, sohbette Aleyhisselatü Vesselam Efendimiz nazar etmiştir!”

“Ya Rabbi, gönlümü daraltan her şeyden kalbimi temizle!” (Âmin.)

“Sen sen ol, yürüdüğün yolun izine yük olma! Yük alan, sorumluluk taşıyan ve dava arkadaşlarının işini kolaylaştıran ol!..”

“Siz nereye gitseniz ve hangi halde iseniz, mutlaka Allah sizinle beraberdir. O halde kendinize sorun; Allah benimleyken ben kiminleyim?!”

“İnsanların birbirine kırılıp darıldıktan sonra, kalkıp birbirlerinin sırlarını ve ayıplarını başkalarına anlatması münafıklıktandır!”

“Hâlden anlayanlar yanında olmadıkça, yanındaki herkes seni hâlsiz bırakır!”

“Sevgiyi gerçek kılan şey mücadeledir. Muhabbet gayret gerektirir. Sevdiğinin gayretini çekmeyenin iddiası sahtedir. Öyle ise sevdiklerini, kendi kaderine ve savunmasız halde bırakamazsın!”

“Hayra niyet edince acele edin ki, nefsiniz size musallat olup da o hayırlı niyetinizden caydırmasın!”

“Dostlarınızla uğraşıp durursanız, düşmanlarınızla savaşamazsınız!”

“Doğru kararlar tecrübeyle oluşur, ama tecrübe ise yanlış kararlar sonucu olgunlaşır!”

          

ŞİİR:

“Mal Senin mülk Senin, buyuran Sensin

Hükmünü apaçık, duyuran Sensin

Yaratan, yaşatan, doyuran Sensin

Yine de kulların, şeytana tâbi

Ne kadar sabırlısın, affet Ya Rabbi!”

          

“Muhabbet duyduğunuz kişilere dikkat edin. Çünkü insan eninde sonunda muhabbet duyduğu kişinin kaderinden pay alır!” (Çünkü giderek sevdiklerinin ahlâkıyla ahlâklanır!..)

“Dünyadaki en büyük zenginlik nedir?” diye sorsalar, “Beni doğru anlayan birini sevmektir” diye cevap verirdim. “Daha büyüğü nedir?” diye sorsalar, “Beni doğru anlayan birisi tarafından sevilmektir!” derdim!

“Aman haa, etek dolusu para verip de Şeytandan dert satın almayın!” (Yani; lüzumsuz mal ve huzursuz arkadaş sahibi olmayın!..)

“Eğitimlerinizde kardeşlerimize nereye bakacaklarını gösterin, fakat ne göreceklerini söylemeyin!”

“Sizin davranışlarınıza bakıp da Milli Çözüm’e özenen insanlar yoksa, imanınızı gözden geçirin!”

“Eğer size şefkatimle değil, hak ettiğiniz şekilde davransam; o kadar üzülecek olanınız var ki!..”

“Bakınız, sevdikleriniz birer birer ölüp gidiyorlar, kopuyorlar hayattan. Şimdi bunca yaşanmışlıktan sonra bu insanların yaşadıklarının elbette bir hesabı olmalı öyle değil mi? Bu kadar insan kafa dinlemek için ölüyor olamazlar ki?!..”

“Eğer gerçekten dünya ve ahiret saadetini ve kurtuluşa ermeyi istiyorsan, Rabbini bileceksin! Yeter mi? Yetmez! Haddini de bileceksin!..”

“Sen Allah’ın kanununda, Ezeli takdir programında ve vaad buyurduklarında, zerre kadar bir sapma bulabilir misin? Sen hâlâ yalanda, yanlışta mısın, endişen ne için?”

“Hiçbir karşılaşma tesadüf değildir. Anlattın, dinlemedi ve anlamadı ise imtihanı o kaybetti… Vazgeçip anlatmadın, dolayısıyla karşılaştığın kişi Hakkı ve hakikati duyamadı ise; işte o zaman sen kaybettin!”

“Sen anlatmaktan, çalışmaktan, değerlerini savunup sahip çıkmaktan vazgeçersen, kendi hikâyenin sonuna gelmişsin demektir. Oysa dünya serüveni ve kazananının belli olduğu Hak-Bâtıl mücadelesi kıyasıya sürüyor… Şimdi ister hikâyeni sonlandır; hükmen mağlup olmayı kabul et; ister hikâyene devam edip hükmen galip ol! Bu kârlı anlaşmayı ancak akılsız olanlar kaybeder. Bir de nasipsizler! Kıyamete kadar Rabbinizin nasibini kesmemesini dileyin. Dileyin ki, siz ölseniz dâhi açtığınız yoldan yürüyüp çalışmalarınızı sürdürenlerin kazancı, sizlere de yazılmaya devam etsin. Hem de çalışmasını sürdürenin sevabı da hiç eksilmeden. Bu ne büyük bir ikram Ya Rabbi, bu ne eli bolluk!” Zira Sen Ekrem-el-Ekreminsin!..

“İnsanların vazgeçemedikleri bazı zaafları vardır. Örneğin sevdiklerinde kusur ve kabahat; sevmediklerinde ise meziyet ve marifet görmezler!”

“Hepinizin kalpleri Allah’ın evi, nefisleriniz ise o evlere saldıran Ebrehe’dir. Kalbinizin de Ebabil kuşları vardır. Bu Ebabiller sabırdır, duadır, umuttur, sevmektir, samimiyettir, teslimiyettir!”

“(Unutmayınız) Helâlin hesabı, haramın azabı vardır!”

“Kalbin en güzel ibadeti sevmektir. Sevmenin en güzel tarifi ise; sevdiğine benzemektir!”

“Vallahi, edebi olmayan bir kişinin ilmü irfanı, sabrı olmayan bir kişinin dine bağlılığı ve sadakati, takvası olmayan bir kişinin de Allah’a saygısı ve yakınlığı gerçek değildir!”

“Bugünün sözü ne olsun, söyleyeyim mi? Şu hayatta yalnızca Allah’ın gözünden düşmekten kork!”

“Hâli sizi uyandırıp hayra ve huzura yöneltmeyen, sözleri sizi Allah’a ve cihat yolunda fedakârlığa teşvik etmeyen kimse, dava kardeşiniz bile olsa onunla arkadaşlık etmeyin. Siz sağlam durun, nuru sönmüş, ruhu çürümüş olanlar, kendiliklerinden davadan çıkıp gideceklerdir, çünkü bu kapı onların kapısı değildir. Ne demiştik? Kalbi Bizde olmayanın yolu Bize çıkmaz! O yolu kendileri tıkarlar!”

“Kendine bir ayet seç ve ömrünün sonuna kadar o ayete sarıl. Bak, Biz ömür boyu bu ayete sarılıp yaşadık:

(Ey Nebiyyi Zişan!) Rabbin için sabret. (Çünkü çok zor, zahmetli ve uzun vadeli bir imtihan sürecine girmiş oluyorsun, kâinat çapında önemli ve azametli bir inkılâp dönemine erişmiş ve kutsal elçilik görevine getirilmiş bulunuyorsun. Bütün düşman çevrelere ve şeytani güçlere karşı en büyük dayanağın ve kuvvet kaynağın, sabır, metanet ve dirayettir. İşte bu yüzden Allah yolundaki sıkıntılara göğüs gerip dayanıver ki, zafere ve Rıza-i İlahi’ye ulaşmanın yegâne çaresi ve reçetesi budur.) (Müddessir Suresi: 7)

ERBAKAN HOCAMIZIN RUHANİYETİYLE EDEP VE HİKMET DERSLERİ

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi