Anasayfa » ERBAKAN HOCAMIZIN RUHANİYETİYLE EDEP VE HİKMET DERSLERİ

ERBAKAN HOCAMIZIN RUHANİYETİYLE EDEP VE HİKMET DERSLERİ

Yazar: yonetici
0 Yorum 90 Görüntüleyen

ERBAKAN HOCAMIZIN RUHANİYETİYLE

EDEP VE HİKMET DERSLERİ

            

FATMA BETÜL ERİŞKİN / KONYA / MAYIS 2022

2022 Mayıs ayının değişik günlerinde görülen rü’yalarda Aziz Erbakan Hocamız şöyle buyurdular:

“Gücünüzü, içinizdeki suni güçsüzlük duygusuyla ve ‘başaramam’ kuşkusuyla boğuşurken tüketiyorsunuz!”

“İnsan, zamanla başına gelen her şeyde Allah'ın nice hikmetini görüyor ve biliyor!”

“Kaza ve kadere rıza göstermeyenin, bu ahmaklığının devası yoktur!”

“Ya Rabbi; bizi bu dünyada bizden sonra gelenlerin, izlerimizle yollarını bulup takip edecekleri iz bırakan doğru yolun yolcularından et!” (Âmin.)

“Rabbin, senin ne söylediğinden çok ne yaptığına bakar!”

“Her an kâinatta sana ne gösterilmeye çalışıyorsa onu gerçekten ve gereğince görmeye bak; acele etme, içine sindir gördüklerini. Doğru anla, hissetmeye çalış… Bir şeyi yanlış anlamaktansa hiç anlamamak daha iyidir!”

“Bunca yıllık çalışmalarımız bize gösterdi ki, iki tip insanla yola çıkılmaz; 1) “Nereye?” diye sorup duran. 2) Yola çıkınca tez usanıp yarı yolda koyan!”

“Kötü insanlarla samimiyet kurar ve yakın arkadaş olursanız, iyi insanlar sizin hakkınızda kötü düşünmeye başlar. Sonra da iyi insanlardan uzaklaşıp mahrum kalırsınız!..”

“Ya Rabbi, kalbimi Seninle (fikrinle, zikrinle ve şükrünle) dinlendir, zira dünya çok yorucu! Ya Rabbi, nasip ve müyesser et ki; özümden iman edip, gözünde hep var olayım, inşaallah!” (Âmin.)

“Unutarak sabredebilirsen bu en güzelidir. Kabul edip sabredersen bu en doğrusudur. Vazgeçip sabredersen bu en zorudur. Hele bir de işini Allah'a havale edip sabredersin, işte bu en âlâsıdır!”

“Sizden ne giderse, (Allah için her neyi verirseniz veya imtihan kasıtlı her ne elinizden alınıverirse) Allah katında onun yerine geçecek bir karşılık muhakkak vardır. Ama Hakkı kaybetmişsen, her şeyi kaybetmişsin demektir. Yani, kaybettiğin her şeyin yerine bir bedel bulunur. Mevlâ’yı kaybetmişsen O'nun yerine ne konulur!?”

“Evlilik, bir çiçek bahçesi yetiştirmeye benzer; sürekli üzerinde çalışmak gerekir. Çaba sarf etmediğiniz takdirde yabani otlar etrafı sarmaya başlar ve çiçeklerinizi boğar!”

“Etrafınızdakileri sürekli azarlayarak uyarıyorsanız, bilin ki sorun karşınızdakilerde değil sizdedir. Çünkü yaptığınız şey karşınızdakileri aşağılamaktır, ve normal insanlar asla kimseyi aşağılamazlar!”

“Yanlışı alkışlıyorsanız, fikriniz ve irfanınız yoktur. Doğru ile yanlışı ayıramıyorsanız, aklınız yoktur. Yalana ve yalancıya sahip çıkıyorsanız, ahlâkınız yoktur!”

“Kendine bir ayet seç ve ömrünün sonuna kadar o ayete sarıl… ‘Yusbihul mer'u cemilen meal hubbi’ Yani; ‘Seven, sevdiğiyle güzelleşir.’”

“Milli Çözüm sohbetinden çıkınca sağda solda oyalanmadan hemen eve git. Yüzünü; eşin, çocuğun, evli değilsen annen baban görsün. Çünkü o yüze, sohbette Aleyhisselatü Vesselam Efendimiz nazar etmiştir!”

“Ya Rabbi, gönlümü daraltan her şeyden kalbimi temizle!” (Âmin.)

“Sen sen ol, yürüdüğün yolun izine yük olma! Yük alan, sorumluluk taşıyan ve dava arkadaşlarının işini kolaylaştıran ol!..”

“Siz nereye gitseniz ve hangi halde iseniz, mutlaka Allah sizinle beraberdir. O halde kendinize sorun; Allah benimleyken ben kiminleyim?!”

“İnsanların birbirine kırılıp darıldıktan sonra, kalkıp birbirlerinin sırlarını ve ayıplarını başkalarına anlatması münafıklıktandır!”

“Hâlden anlayanlar yanında olmadıkça, yanındaki herkes seni hâlsiz bırakır!”

“Sevgiyi gerçek kılan şey mücadeledir. Muhabbet gayret gerektirir. Sevdiğinin gayretini çekmeyenin iddiası sahtedir. Öyle ise sevdiklerini, kendi kaderine ve savunmasız halde bırakamazsın!”

“Hayra niyet edince acele edin ki, nefsiniz size musallat olup da o hayırlı niyetinizden caydırmasın!”

“Dostlarınızla uğraşıp durursanız, düşmanlarınızla savaşamazsınız!”

“Doğru kararlar tecrübeyle oluşur, ama tecrübe ise yanlış kararlar sonucu olgunlaşır!”
TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..          

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi