Anasayfa » Halid Meşal: Onu Hiçbir Zaman Unutmayacağız.

Halid Meşal: Onu Hiçbir Zaman Unutmayacağız.

Yazar: yonetici
0 Yorum 211 Görüntüleyen

Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal: Bir gün Filistin'de hür yaşayacağız.

  • Meşal: 'Bir gün Filistin'de hür yaşayacağız' -

Suriye'nin Başkenti Şam'ın güvenlikli bir bölgesi. Önünde silahlı adamların ve zırhlı aracın bulunduğu üç katlı bir apartman. X-ray cihazları ve arama noktasından geçtikten sonra ilk defa girdiğimiz salon bize hiç yabancı değil. Zira biraz sonra görüşeceğimiz kişinin bu mekanda pek çok görüntülerini izlediğimizden biliyoruz. Uzunca bir salon. Bir duvarında Mescid-i Aksa, diğerinde Kubbet-üs Sahra. Görüşeceğimiz kişi de Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal…  İşte Hamas Lideri Meşal'in sorularımıza verdiği cevaplar:

-Son zamanlarda Gazze'de tekrar hareketli günler yaşanmaya başladı. Gazze'de tam olarak neler oluyor?

Takip ediyorsunuz, son aylarda Arap dünyasında üst üste devrimler gerçekleşti. Araplar, Filistin konusunda duyarsız davranan liderleri devirerek özgürlük ve hürriyete giden yolu açıyorlar. Dünyanın bütün dikkatini Arap devrimlerine çevirmesini fırsat bilen işgal devleti de Gazze'ye yeniden saldırmaya başladı. İnsanlarımızı öldüren, evlerimizi yıkan Siyonist düşmana biz de en doğal hakkımız olan direnişle karşılık veriyoruz. İsrail işlediği suçların karşılıksız kalmasını, her ne olursa olsun bizim karşılık vermememizi istiyor. Fakat bu adaletli, haklı bir istek değil. Biz her zaman saklı tuttuğumuz direniş hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz ve İsrail'in işlediği suçlar asla karşılıksız kalmayacak…

-Necmettin Erbakan'nın cenaze törenine iştirak edeceğiniz açıklanmıştı. Fakat son anda gelmediniz. Niçin?

Necmettin Erbakan, Filistin halkının ve benim şahsi olarak son derece saygı duyduğum ve sevdiğim değerli bir liderdi. Hoca hayatı boyunca Siyonist İsrail işgaline karşı insanları uyardı ve İslam dünyasını birleştirmenin, tek çatı altında toplamanın yolunu öğretti. Onu hiçbir zaman unutmayacağız.  Erbakan Hoca vefat ettiğinde şahsi olarak ben de çok üzüldüm ve onun için dua ettim. Hocanın cenazesine gelmeyi de düşünüyordum; fakat bizden dolayı Türkiye'deki kardeşlerimizin rahatsız edilmesini istemedik. Çünkü siyasi kimliğimiz nedeniyle bir takım çevreler bu ziyareti başka taraflara çekebilirlerdi. Bunu düşünerek Hocanın cenazesine Hamas adına temsilci olarak bir kardeşimizi gönderdik.

– Kaç yıldır ülkenizden ayrı yaşıyorsunuz?

İsrail işgal ordusunun 1967'de Batı Yaka'yı işgal etmesi üzerine ailemle birlikte Filistin'i terk etmek zorunda kalmıştım. Sonradan ülkeme girdim çıktım ama tam 36 senedir vatanımdan ayrı yaşıyorum. Fakat bir gün Filistin'e, işgal edilmiş topraklara geri döneceğimize mutlak şekilde inanıyorum.

-Yakın arkadaşlarınızın kayıplarını hatırladığınızda neler hissediyorsunuz?

Biz her şeyden önce insanız. Yakınlarımızın şehit düşmesi insani yönümüz nedeniyle bizi üzüyor. Fakat Allah'ın kulları arasından en çok sevdiklerini şehit olarak katına aldığına inandığımız için şehitlerimiz adına da seviniyoruz. Şehitlik kültürü Filistin mücadelesinin en önemli temel taşlarından biridir. Her mücadele, özgürlük savaşı bedel ister. Biz de bağımsızlık için şimdiye kadar birçok bedel ödedik. Bundan sonra da gereken bedeli ödemek için çekinmeyeceğiz…

(ADEM DEMİR – OSMAN SAĞIRLI / TÜRKİYE)

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi