Anasayfa » DİLİN DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLDÜ

DİLİN DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLDÜ

Yazar: yonetici
0 Yorum 249 Görüntüleyen

 

 

Dil; duygu ve düşüncelerimizi, bilgi ve becerilerimizi, ümit ve hayallerimizi, plan ve projelerimizi, strateji ve hedeflerimizi, arzu ve isteklerimizi başkalarına anlatıp aktarmanın ve iletişim kurmanın en önemli öğesidir. “Yazı” bile, dilin sembollerle ifade edilen şeklidir. Konuşma ve duygularımızı paylaşma aracı olan DİL, Yüce Yaratıcının insanlara bahşettiği en önemli fazilet ve meziyetlerin başında gelir. Konuşulan dilleri insanlar kendileri tasarlayıp meydana getirmiş değildir. Farklı kavimlerin yaşadıkları coğrafi şartlara uygun değişik renk ve biçimlerde yaratılmaları gibi; ayrı ayrı “DİL”leri onlara ilham eden de yine Rabbimizdir ve bu Allah’ın hikmet ve ibret ayetlerinden birisidir. (Bak: Rum 22. ayet) Evet, insanlara, dil icat etmekten ziyade, kendi dillerini geliştirmek, sistemleştirmek, devlet ve medeniyet dili haline getirmek fırsatı verilmiştir.

“(Allah) İnsanı halk etmiş ve ona beyanı (iletişim kurmayı ve duygularını başkalarına anlatmayı) öğretmiştir”. (Rahman Suresi 4. ayet)

“Biz hiçbir Elçi’yi, kendi kavminin dilinden başkasıyla göndermedik ki, onlara (ilahi gerçekleri ve insani görevlerini) apaçık beyan edip (anlatabilsin)” (İbrahim Suresi 4) ayetleri de, her ülkede gerekli ve geçerli olan resmi dili çok güzel ve düzgün konuşmak lüzumuna işaret etmektedir.

Asla unutulmasın ki, bir toplumu millet yapan ve birbirine bağlayıp güçlü, onurlu ve huzurlu kılan öğelerin en önemli ilk ikisi; DİN birliği ile DİL birliğidir. Dil insanlık tarihiyle birlikte meydana gelmiş ve devam etmiş tabii bir ihtiyacın eseri ve öğretisidir. Bu nedenle, dillerin yozlaşması, bozulması ve kısırlaşması, toplumun kültür seviyesini düşürecek ve medeniyet sürecini körletecektir. Çünkü insanlar, ancak konuşup yazabildikleri DİL seviyesinde düşünce ve çözüm üretebilecektir. Başkalarıyla doğru ve doyurucu iletişim kurabilmeleri de, yine ancak konuşup yazabildikleri dilin zenginliği ve güzelliği sayesindedir. Dil sadece iletişimin değil, başkalarını olumlu biçimde etkilemenin ve yönlendirmenin de en önemli aracı olma özelliğine sahiptir.

İşte “dil”in düğümünü çözen sihire de şiir denir. Özellikle düşüncede derinleşen; ancak hikmet deryasında fark ettikleri incileri, doğrudan müşterilerine sunmaktan çekinen insanların şiirleri, onların gönül şifreleridir. Evet şiir, riyakar ve sahtekarların elinde, yalanı ve palavrayı yaldızlayıp pazarlama aleti; ama sadıklar ve Hak dostları için, kalplerin ve kapalı iklimlerin keşfidir.

“Dilin Düğümü Çözüldü” şiir kitabımızın hazırlanması ve basılması konusunda Milli Çözüm İzmit ve Konya ekibimize tebrik ve teşekkürlerimle.

 

Ahmet AKGÜL

 

 

 

TEVHİD VE TECELLİ

 

 

 

UYARI!

 

Uzak durun, dokunmayın

Bak sonra, çarpılırsınız!

Sakın ola, okumayın

Doğruya kapılırsınız!

 

 

Allah “oku” der, duymazsın

Rasül buyurur, uymazsın

Kur’an ders kitap, saymazsın

Sen cahilliğe, doymazsın

Sürüye katılırsınız!

 

 

Ahkâmsız din uydurdunuz

Zalimlere dost oldunuz

Haç’la diyalog kurdunuz

Çok ucuz satılırsınız!

 

 

USA markalı Taliban

Siyon arkalı Tayyiban

Katı-ılımlı Hababam

Tiyatro oynatırsınız!

 

 

Boşver zulüm, dolsun dünya

Her şey hoşgör, uydur hülya

Biraz riya, birkaç rüya

Evliya yapılırsınız!

 

 

Amerka’ya biat etsen

BOP yolunda, cihat etsen

Gayrı ne kabahat etsen

Billahi tapılırsınız!

 

 

Ahmet Hoca iğneliyor

Mümin olan, bileniyor

Kim gâvurdan dileniyor

Kullanlıp atılırsınız!

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi