Anasayfa » DERSİM ÜZERİNDEN DEVLETİN DİNAMİTLENMESİ

DERSİM ÜZERİNDEN DEVLETİN DİNAMİTLENMESİ

Yazar: yonetici
0 Yorum 253 Görüntüleyen

DERSİM ÜZERİNDEN DEVLETİN DİNAMİTLENMESİ

 

1964-1967 yılları arası üç yılı Tunceli’de geçen Hocamız anlatmıştı. Komşu ilimiz olduğundan daha sonraları çok çeşitli vesilelerle Tunceli ve ilçelerini dolaştık. Dersim olaylarını bizzat yaşayan insanlarla, bu olayları bastırmak üzere asker olarak bölgede bulunanlarla ve sürgünden dönüp Elazığ’a yerleşen komşularımızla tanışıp bu konuları tartıştık. Hatta Çemişgezek Hazari Köyü’nden Alevi yurttaşımız Ali Yılmaz (75) Amcanın anlattıklarından notlar aldık. (05.12.2011-Kanal 23-Son Nokta) Bunların pek çoğu:

  • Bazı Dersim aşiretlerinin yüzyıllarca, çevredeki Sünni bölgelere yönelik eşkıyalık ve yağmacılıkla yaşadığını ve Devleti tanımadığını
  • Devleti bu operasyonları başlatmaya mecbur bırakacak çok ciddi yanlışlar yapıldığını ve isyanın dışarıdan tezgâhlandığını
  • Bu hengâmede birçok masum insanın da maalesef kırıldığını, ama rakamların çok abartıldığını itiraf ediyor;
  • Ancak bu olayları ve tarihi yaraları deşip kanatmak yerine sarmak ve unutturmak için uğraşılmasını istiyordu. Hatta daha duyarlı davranan bazıları, Dersim hadisesini kaşıyıp kışkırtmak isteyenlerin, bölge halkının başına yeni felaketler açacağından endişe duyduklarını söylüyordu.
  • Dersim ıslahından sonra bölgede kalan ve sürgüne yollanan Alevi vatandaşlarımız, büyük acılar ve sıkıntılar yaşasa da, bu hareketin kendilerine ve nesillerine hangi olumlu ve onurlu imkânları sağladığının bilincine vararak, bir nevi Atatürk’e şükran ifadesi olarak, O’nun partisi saydıkları CHP’ye sahip çıkmaları önemli bir psikolojiyi yansıtıyordu. Ancak, maalesef Atatürk sonrası CHP tarafından sürekli istismar edilen ve sadece “doğal oy potansiyeli” olarak görülen Alevilerin de artık bu oyunları bozması gerekiyordu.

Buna rağmen Sabah’tan Nazlı Ilıcak, Hürriyet’ten Yalçın Doğan, Taha Akyol, İsmet Berkan, Taraf’tan Ahmet Altan, Baskın Oran, Milliyet’ten Hasan Cemal, Güneri Civaoğlu, Cumhuriyet’ten Ahmet Tan, Habertürk’ten Balçiçek İlter, Zaman’dan Vahap Coşkun gibi, hayret çoğu Sabataist kökenli (Yahudi dönmezi) yalaka yazarlar, Recep T. Erdoğan’ın Dersim istismarına arka çıkıyordu. Özellikle Masonik “Büyük Kulüp” destekli ve Washington Yahudi Lobileri icazetli Amberin Zaman: “Diktatör diye Atatürk’ü yaralamaya kalkışmak yanlıştır. Atatürk’e vuracağımız tek konu Dersim olayıdır” diyerek aslında Siyonist Yahudi odakların talimatını hatırlatıyordu. Ve Mustafa Kemal’in, bu sefer, CHP üzerinden yıpratılması hedefleniyordu. Bu nedenle tartışma CHP Tunceli milletvekili ağzıyla başlatılıyordu.

Zaten Kemal Kılıçdaroğlu da CHP’nin başına, aynı Siyonist Merkezlerce işte bu hedefle taşınıyordu.

Kılıçdaroğlu Siyonist merkezlerin hizmetkârı(mı)dır?

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi