Anasayfa » Bütün gözler yaşlı, bütün yüzler hüzünlü ve bütün kalpler buruk

Bütün gözler yaşlı, bütün yüzler hüzünlü ve bütün kalpler buruk

Yazar: yonetici
0 Yorum 220 Görüntüleyen

Bütün gözler yaşlı, bütün yüzler hüzünlü ve bütün kalpler buruk

Türkiye ve İslam dünyası, dün mahşeri kalabalıkların katıldığı tarihi bir güne şahitlik etti. Millî Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan,  milyonlarca kişinin iştirak ettiği büyük bir insan seli tarafından `tekbirler, salavatlar ve fatihalar` eşliğinde ebedi istirahatgahına uğurlandı. Fatih Camii`nin avlusunu dolduran bütün gözler yaşlı, bütün yüzler hüzünlü, bütün kalpler acılıydı. `Mücahit Erbakan` sloganları bu sefer, gözyaşları arasında İstanbul sokaklarını inletiyordu.

  • Helal olsun... Helal olsun... Helal olsun... -

Hocasına karşı son görevini yapmak isteyen milyonlar, Türkiye`nin ve dünyanın her yerinden İstanbul`a dün akın etti. Uçaklar, otobüsler, trenler ve bütün ulaşım araçları, gece saatlerinden itibaren öğle namazına kadar, Şeb-i Arus gününe tanıklık etmek isteyenleri Fatih Camii`ne taşıdı.

Vasiyetinde devlet töreni yerine sade bir halk töreni isteyen dünya Müslümanlarının liderini, hem devlet yöneticileri hem de milyonlar, Fatih Camii`nde hep birlikte omuz omuza uğurladı. `Devlet-Millet` hep birlikte gözyaşı döktü. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı Şahin, bakanlar, milletvekilleri, siyasetçiler, izdiham içinde de olsa halkla aynı safta yer tuttu.

Millî Görüş Lideri`nin, son yolculuğunda ziyaret ettiği iki durak, onun için büyük manevi değer taşıyordu. Hacı Bayramı Veli Hazretleri, İstanbul`un fethinin manevi önderlerinden Akşemsettin Hazretleri`nin hocasıydı. Fatih Camii ise, İstanbul`u fetheden Sultan Fatih`in manevi makamıydı. Ve Millî Görüş`ün mayası, çağ kapatıp çağ açan bu kahramanın inancına dayanıyordu.

Türk Silahlı Kuvvetleri`ni temsilen 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve beraberindeki subaylar da, Erbakan`ı uğurlamak için Fatih Camii`ndeki törene iştirak etti. Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, Fatih Camii`ne `Türk Silahlı Kuvvetleri” yazan bir çelenk gönderdi. Kıvrıkoğlu`nun genel sekreteri ise, törende bizzat Fatih Erbakan`ın yanına gelerek başsağlığı dileklerini iletti.

42 yıldır İslam Birliği için çırpınan ve bu amaçla D-8`i kuran Millî Görüş Lideri`ni, `İslam Ümmeti` de yalnız bırakmadı. Bosna`dan Endonezya`ya, Yemen`den Lübnan`a, Almanya`dan Fransa`ya kadar bütün İslam coğrafyasının en üst düzeydeki temsilcileri `Çağın Liderini` dualarla Hakk`a uğurladı. 60 ülkeden İslami hareket liderleri ve yöneticileri İstanbul`a geldi. İslam alemi, İstanbul`daki bu tarihi günü TRT`nin Arapça yayın yapan kanalından canlı olarak takip etti.

Bosna ve KKTC, Erbakan için özel bir anlam ifade ediyordu. Bu iki ülkeden gerçekleşen katılım, Erbakan`a duyulan vefayı gösterdi. Bosna`dan Aliya İzzetbegoviç`in oğlu ve Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç ve Boşnak generalleri taşıyan bir özel bir uçak, İstanbul`a geldi. Yine 1974`teki harekatın mimarı olan Erbakan`ın son yolculuğuna, KKTC`den Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük de iştirak etti.

Cenaze namazını ise, yıllardır Millî Görüş Lideri`nin yanında İslam davasına hizmet eden Diyanet İşler eski Başkanı Lütfi Doğan kıldırdı. `Bugün Liderimizi ebedi hayata uğurluyoruz” diye konuşan Fatih Erbakan da, babasının tüm ümmete `İslam`ın; sadece namaz ve oruçtan ibaret değil, cihat etmek olduğunu` öğrettiğini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İsmailağa Cemaati`nin Önderi Mahmut Efendi Hazretleri başta olmak üzere ülkemizde İslam davasına gönül vermiş manevi toplum önderleri ve temsilcileri Fatih Camii`ne akın ederek, `Malını, canını ve hayatını İslama adayan` Milli Görüş Lideri`nin son yolculuğuna ortak oldu.

Namaz sonrası duygusal bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise, “Milletimizin ve İslam aleminin başı sağolsun” dedikten sonra milyonlardan 3 kez helallik istedi. Ve Fatih`teki milyonlar ve ekranları başında izleyen tüm ümmet, gözü yaşlı bir şekilde titrek dudaklarıyla `Helal olsun, helal olsun, helal olsun` diyerek, baki âleme yolcu etti.

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi