Anasayfa » AYASOFYA İSTİSMARI, ERDOĞAN’I KURTARACAK MIYDI?

AYASOFYA İSTİSMARI, ERDOĞAN’I KURTARACAK MIYDI?

Yazar: yonetici
0 Yorum 315 Görüntüleyen

AYASOFYA İSTİSMARI,

ERDOĞAN’I KURTARACAK MIYDI?

        

Yusuf Halaçoğlu’nun Ayasofya İddiaları!

Habertürk canlı yayınında Ayasofya’nın ibadete açılmasına yönelik tartışmalara değinen Yusuf Halaçoğlu, Ayasofya’nın sahte belgeler ile müzeye dönüştürüldüğünü savunurken, bu caminin ibadete açılması gerektiğini açıklamıştı. Türk Tarih Kurumu eski Başkanı ve 24. 25. ve 26. dönem Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Habertürk’te Gün Ortası programına telekonferans yöntemi ile bağlanarak, Ayasofya tartışmalarına ilişkin görüşlerini aktarmıştı. Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin iki defa soru önergesi verdiğini hatırlatan Halaçoğlu, Türkiye’de ibadet edilmese dahi açık olan kiliseler olduğunu ve çanların çalınmasına izin verildiğini belirterek, Avrupa’dan gelen tepkileri sıralamıştı. Halaçoğlu’nun, “Ayasofya ibadete açılırsa ne olacak. Şu an zaten cami. Atılmış sahte imzalar ile burası müze yapılmış.” şeklinde konuşması kafaları karıştırmıştı. Canlı yayında bir belgeyi de yayınlayan Halaçoğlu, söz konusu kararnamedeki Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasının sahte olduğunu vurgulamıştı. “Atatürk’ün imzası var ama imzada K. Atatürk şeklinde imza, ama karar Soy Adı Kanunu’ndan önce atılmış.” diyen Halaçoğlu’na şunu sormak lazımdı: İyi de bu durumda Atatürk’ü istismara kalkışan ve ona istemediği kararları uygulatan hangi odaklardı? Kaldı ki, Mustafa Kemal, soyadı kanunundan 1 ay kadar önceden K. Atatürk imzasını zaten kullanmaya başlamıştı. Üstelik Atatürk o zor süreçte Ayasofya’yı müze statüsüne sokarak kilise yapılmaktan kurtarmış ve ileride tekrardan cami yapılmasına zemin hazırlamıştı.

İYİ Parti adına Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Ayasofya’nın ibadethane olarak kullanılması amacıyla Meclis araştırma önergesi veriyorlardı. Ayasofya’nın ibadete açılmasını destekleyen ifadelerin yer aldığı araştırma önergesinde Dervişoğlu, “Gazi Meclisimizde kurulacak araştırma komisyonu vasıtası ile Ayasofya Camisi’nin Müslümanlar için ibadethane olarak kullanılması hususunda çalışmaların ivedilikle başlatılması gerekmektedir” diyorlardı. Önerge üzerine İYİ Parti’den Yavuz Ağıralioğlu, AKP’den Orhan Atalay söz alıp Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını destekleyen konuşmalar yapmışlardı. Hatta CHP’li Faik Öztrak bile karşı çıkmamıştı. Ama hayret, bunun üzerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş söz almış, Danıştay’da devam eden dava sürecinin beklenmesini istediklerini hatırlatarak, bu önergeyi desteklemeyeceklerini açıklamıştı. Ve tabi herkes şaşkınlığa uğramıştı. Oysa istismarcılık ve riyakârlık AKP’nin karakter mayasıydı.

AKP’nin Ayasofya Konusundaki Samimiyetsiz Kurnazlığı!

Evet, Meclis’te enteresan bir olay yaşanmıştı. İYİ Parti, kurnazca bir “samimiyet testi” yaparak, AKP’nin ipliğini pazara çıkarmıştı. Konu; Ayasofya’nın ibadete açılmasıydı. İnsanımız çok uzun yıllardır Ayasofya’nın yeniden cami haline getirilmesini ve ibadete açılmasını istiyorlardı. Ancak “her nedense” AKP ellerinde sayısal güç olduğu halde bunu bir türlü yapamamışlardı.

Anlaşılan bir baskın seçime hazırlanan Erdoğan ve kurmayları, Ayasofya’yı saf inançlı kesimler üzerinde bir propaganda amacıyla kullanacaklardı. Oysa daha bir yıl bile olmadı, “Sultanahmet’i dolduralım önce de sonra Ayasofya’ya da bakarız” diyerek, bu yöndeki talepleri gereksiz bulmuşlardı. Ama bu sefer, “Ne yapalım hukukun gereği böyle oldu” diyerek bir kolaycılığa kaçmışlardı. Evet Danıştay’ın önünde bir Ayasofya dosyası vardı. Bunun kararı 2 Temmuz’da (2020) verileceği konuşulmaktaydı. Saraya yakın çevrelerin topluma pompaladığına göre, bu yargı kararına göre durum şekillenmiş olacaktı. Saray yazarları, “Bu iş bitti, Erdoğan, yargı karar verdikten sonra Ayasofya’yı ibadete açacak” diye yazıp duruyorlardı. Bu aslında açıkça yargıyı baskı altına almaktır, ancak bunun tam bir oyun olduğu, önceki gün yapılan bir “samimiyet testi” ile ortaya çıkarılmıştı. İYİ Parti, Meclis’e, “Ayasofya’nın ibadete açılması” için bir önerge verdi. Ama AKP “ret” oyu verirken, Ayasofya’nın açılması için yancılık yapan MHP ise “çekimser” kalmıştı. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise, “Danıştay kararına göre karar vereceğiz, konuyu Temmuz ayında ele alacağız” deyip çıkmıştı.

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi