Anasayfa » 10 MUHARREM SOHBETİ

10 MUHARREM SOHBETİ

Yazar: yonetici
0 Yorum 337 Görüntüleyen

10 MUHARREM SOHBETİ

ESSELAMÜ ALEYKÜM

      

Tüm kardeşlerimizin 10 Muharrem’ini tebrik ediyor ve dualarla başlıyorum. Özellikle, teşrif buyuran Ehl-i Beyt âşıkı, muhabbet ve uhuvvet sadıkı ASUM Dede’nin ve diğer Alevi canların mübarek Muharrem etkinlik ve taziyelerini paylaşıyorum. Ayrıca davetli olarak katılan diğer saygıdeğer konuklarımıza da selam ve saygılarımı sunuyorum. Bu arada, Konya Milli Çözüm Ekibi olarak çok hayırlı hizmetlere vesile olan başta Necmettin Musa ve tüm kardeşlerimi tebrik ediyor ve hasretle kucaklıyorum.

Ehl-i Beyt’i sevmek ve sahiplenmek imanımızın icabıdır:

“(Ey Nebim:) De ki; ‘Ben buna (İslam’a çağrıma) karşılık yakın akrabalık bağımız olan Ehl-i Beyt’ime sevgi ve destek dışında sizden hiçbir ücret istemiyorum’” (Şurâ: 23)

Meveddet; mesuliyet ve gayret içeren muhabbettir. Sorumlu ve onurlu bir insan, hanımını ve evlatlarını sevip sahiplendiği gibi Ehl-i Beyt’e de saygı duymalıdır. Hz. Peygamberimiz (SAV) Veda Hutbesi’nde:

“Size iki şey bırakıyorum. Onlara yapışırsanız kurtuluşa ulaşırsınız; 1- Kur’an-ı Kerim 2- Ehl-i Beyt’im” buyurmuşlardır. Bu Hak Din, Ehl-i Beyt’in ve sadık sahabelerin üstün gayret ve dirayetiyle bize kadar ulaşmıştır.

Bazı hain ve münafık tipler, Hz. Peygamber Efendimizden alamadıkları intikamı Kerbela’da Onun Ehl-i Beyt’inden almışlar; Hz. Hüseyin Efendimizle beraber ailesinden ve sevenlerinden 72 mübarek cana kıymışlardır. Hz. Hüseyin Efendimizin mübarek oğlu muhterem İmam Zeynel Abidin hasta olduğu için sarılıp saklanmış ve Peygamber Efendimizin nurlu soyu onunla tekrar çoğalmıştır.

Ve bugün, dünyanın her yanı bir Kerbela’dır. İnşaallah ancak Adil Düzen ve Milli Çözüm inkılabıyla masum, mağdur ve mazlum insanlar, yeniden huzura ve onura kavuşacaklardır!

Peki, 10 Muharrem’de neler olmuştu? Bugünü bu kadar özel kılan sebepler nelerdi?

10 Muharrem (Aşure) günü, içerisinde büyük tecellilerin yaşandığı bir gündür:

Hz. Adem Aleyhisselam’ın tevbesi, bugünde kabul edilmiştir. Demek ki bugün “tevbe-istiğfar” günüdür.

10 Muharrem; Hz. Nuh Aleyhisselam’ın tufandan kurtulup, gemisinin selâmete erdiği gündür. Demek ki bugün Hz. Nuh Aleyhisselam’ın 950 sene süren çilelerle dolu tebliğ hayatındaki sabır ve sebatını tefekkür ederek, kendi hizmet ve gayretlerimizi gözümüzde büyütmeme günüdür.

10 Muharrem; Hz. İbrahim Aleyhisselam’ın, Nemrut’un ateşine atılıp Cenab-ı Hakkın lütfuyla kurtarıldığı gündür. Demek ki bugün Hakka dostluk yolunda karşılaştığımız İlahi imtihanlardaki halimizi muhasebe etme, samimiyet ve seviyemizi yükseltme günüdür.

10 Muharrem; Hz. Musa Aleyhisselam’ın, Firavun’un zulmünden… Ve yine, Hz. Yusuf Aleyhisselam’ın zindan hapsinden kurtulduğu gündür. Demek ki bugün, “büyük saadetlerin, büyük çilelerden sonra geldiğini idrak etme” ve Milli Çözüm’ün kıymetini bilme günüdür.

10 Muharrem; Hz. Eyyub Aleyhisselam’ın hastalık ve iptilâlardan kurtulduğu gündür. Demek ki bugün, İlahi imtihan tecellileri karşısındaki sabır, rıza ve şükür hâlimizi gözden geçirme, itiraz, usanç ve sızlanmalarımızdan tevbe etme günüdür.

Ayrıca bugün, İslam tarihinin gördüğü en acı felaketlerden biri olan, Aleyhisselatü Vesselam Efendimizin Aziz torunları ve gözünün nurları olan Hz. Hüseyin (RA) Efendimizin şehit edildiği gündür. Diğer bir ifadeyle İslam’ın bağrına fitne hançerinin vurulduğu bir gündür.

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

İlginizi Çekebilir

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi