Anasayfa » İSRAİL; ÇIBANBAŞIDIR, DEŞİLMESİ GEREKİYORDU

İSRAİL; ÇIBANBAŞIDIR, DEŞİLMESİ GEREKİYORDU

Yazar: yonetici
0 Yorum 86 Görüntüleyen

İSRAİL; ÇIBANBAŞIDIR, DEŞİLMESİ GEREKİYORDU

        

Annapolis aldatmacası

Kasım 2007 tarihinde Annapolis'te yapılan 'Barış Konferansı'yla Ortadoğu'nun geleceği masaya yatırılmıştır. Arap ülkelerinin de katıldığı toplantının Filistin ve İslam dünyası için hiçbir avantaj sağlamayacağı belliyken toplantıda; “İsrail devletinin, 'Yahudi' özelliğinin tanınması için bastırması ve ABD'nin Ortadoğu'da İran'ı yalnızlığa götürecek adımlar atması” anlamlıdır. Hamas, Hizbullah ve destekleyenlerinin de devre dışı kalması için fırsat oluşturan toplantıdan çıkacak kararların İslam dünyası için tam bir felaket olduğu açıktır. Toplantıya çağrılmayarak devre dışı bırakılmaya çalışılan Hamas ise “Batı Şeria ve Gazze'de Siyonist işgale karşı direnişin arttığına tanık olunacağını” vurgulamıştır.

“Masaya oturmaya başladığımızdan beri hep kaybettik”

Gazeteci yazar Hüsnü Mahalli, Annapolis'teki toplantının hiçbir yararı ve artısı olmadığını söyleyerek, “Bu toplantının eksileri var. Masaya oturmaya başladığımızdan beri hep kaybettik. Baktığımız zaman barış konferanslarının başladığı 1991'den bu yana Filistin'in siyasi, coğrafi veya kültürel hiçbir kazanımı olmamıştır. Bu toplantıda Filistinliler ile İsraillilerin arasında nelerin konuşulabileceği konusunda karar verilip, daha sonra bunlar üzerinde konuşulmaya başlanmıştır. Bundan sonra ise ele alınacak konu Hamas'ı ve Hamas'a destek veren Filistinlileri ortadan kaldırmak olacaktır. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'tan bunu yapması istenecek. Sonra da İsrail'in Yahudi varlığını, devlet olduğunu kabul edecekler. Bundan daha kötü ne olabilir ki?” diye yakınmıştır.

“İsrail çekilse sorun kalmayacak”

İsrail birliklerinin Gazze sınırına doğru yığınak yaptığını bildiren Mahalli, “Büyük ihtimal İsrail ordusu, bu toplantının hemen ardından Gazze'ye saldıracak ve büyük katliamlar yapacaktır.” demişti ve bunlar yaşanmıştır. İsrail'in 1967'de işgal ettiği topraklardan geri çekilmesi durumunda bu tür toplantılara gerek kalmayacağı açıktır.

“Toplantı, ayrılıklarımızı derinleştirecek”

Öte yandan İslami Direniş Hareketi Hamas liderlerinden Dr. İsmail Rıdvan, Amerika'nın başkanlığında “Annapolis'te yapılan konferansın Filistin davası ve bölgeye yönelik olumsuz sonuçlarının olacağını” vurgulayıp, Arap devletlerinin Dışişleri Bakanları nezdinde konferansa katılacaklarını ilan etmelerini de üzüntüyle karşıladıklarını açıklamıştı. “Konferans, Arapların, Müslümanların ve hatta Filistinlilerin hiçbir menfaatini gerçekleştirmeyecektir. Konferans Siyonist düşmana destek olmak için Filistinlinin Filistinliyle, Müslüman'ın Müslüman'la, Arabın Arap ile olan ayrılıklarını derinleştirecektir” gerçeğini hatırlatmıştı.

Bu konferans, Abbas'ı götürebilirdi

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN




























BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi