Anasayfa » İSRAİL; ÇIBANBAŞIDIR, DEŞİLMESİ GEREKİYORDU

İSRAİL; ÇIBANBAŞIDIR, DEŞİLMESİ GEREKİYORDU

Yazar: yonetici
0 Yorum 172 Görüntüleyen

İSRAİL; ÇIBANBAŞIDIR, DEŞİLMESİ GEREKİYORDU

        

Annapolis’te yapılan ‘Barış Konferansı’ sadece bir aldatmaca oluyordu!

Kasım 2007 tarihinde Annapolis’te yapılan ‘Barış Konferansı’yla Ortadoğu’nun geleceği masaya yatırılmıştı. Arap ülkelerinin de katıldığı toplantının Filistin ve İslam dünyası için hiçbir avantaj sağlamayacağı belliyken toplantıda; “İsrail devletinin, ‘Yahudi’ özelliğinin tanınması için bastırması ve ABD’nin Ortadoğu’da İran’ı yalnızlığa götürecek adımlar atması” anlamlıydı. Hamas, Hizbullah ve destekleyenlerinin de devre dışı kalması için fırsat oluşturan toplantıdan çıkacak kararların İslam dünyası için tam bir felaket olduğu açıktı. Toplantıya çağrılmayarak devre dışı bırakılmaya çalışılan Hamas ise “Batı Şeria ve Gazze’de Siyonist işgale karşı direnişin artacağına tanık olunacağını” vurgulamıştı.

İsrail’le masaya oturmaya başladığımızdan beri hep kaybediliyordu!

“Masaya oturmaya başladığımızdan beri hep kaybeden taraftık. Baktığımız zaman barış konferanslarının başladığı 1991’den bu yana Filistin’in siyasi, coğrafi veya kültürel hiçbir kazanımı olmamıştır. Bu toplantıda Filistinliler ile İsraillilerin arasında nelerin tartışılacağına önceden karar verilip, daha sonra bunlar üzerinde konuşulmaya başlanmıştır. Bundan sonra ise ele alınacak konu Hamas’ı ve Hamas’a destek veren Filistinlileri ortadan kaldırmak olacaktır. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas bunu yapmaya zorlanacaktır. Sonra da İsrail’in Yahudi varlığı ve devlet bağımsızlığı kabul edilmiş olacaktır. Bundan daha kötü ne olabilir ki? Oysa İsrail çekilse sorun kalmayacaktı. Büyük ihtimal İsrail ordusu, bu toplantının hemen ardından Gazze’ye saldıracak ve büyük katliamlar yapacaktır.” diyenler haklı çıkmış ve bunlar yaşanmıştı. İsrail’in 1967’de işgal ettiği topraklardan geri çekilmesi durumunda bu tür toplantılara gerek kalmayacağı açıktı.

Hamas Liderlerinden Dr. İsmail Rıdvan; “Toplantı, ayrılıklarımızı derinleştirecek” tespitini yapmıştı.

Öte yandan İslami Direniş Hareketi Hamas liderlerinden Dr. İsmail Rıdvan, Amerika’nın başkanlığında “Annapolis’te yapılan konferansın Filistin davası ve bölgeye yönelik olumsuz sonuçlarının olacağını” vurgulamış, Arap devletlerinin Dışişleri Bakanları nezdinde konferansa katılacaklarını ilan etmelerini de üzüntüyle karşıladıklarını açıklamıştı. “Konferans, Arapların, Müslümanların ve hatta Filistinlilerin hiçbir menfaatini gerçekleştirmeyecektir. Konferans Siyonist düşmana destek olmak için Filistinlinin Filistinliyle, Müslüman’ın Müslüman’la, Arabın Arap ile olan ayrılıklarını derinleştirecektir” gerçeğini hatırlatmıştı.

“Bu konferans, Abbas’ı götürebilir” diye de yorum yapanlar, Onu avuçlarına almışlardı.

Dönemin İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, ABD’nin Annapolis kentinde yapılan Ortadoğu konferansında anlaşma sağlanamaması halinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın iktidardan olmasına yol açabileceğini hatırlatmıştı. Carl Bildt’in, Dagens Nyheter gazetesinde yayımlanan makalesinde, Annapolis konferansının, İsrail ile Filistinliler arasındaki sorunda, “gerçek iki devlet çözümü için son fırsat” olabileceğini vurgulamıştı.[1]

Sürekli ve Sistemli bir İslam Düşmanlığı Yapılıyordu.

İslam’a karşı uğursuz saldırı ve hakaretlerin hepsinin; Yahudi güdümlü ABD’nin öncülük ettiği “küresel savaş”la, “terör”le bir yerden bağlantısı olduğu ortaya çıkıyordu. Bu çok sistemli bir çalışmaydı ve Batı toplumu bu yönde yeniden eğitiliyordu. Tarihsel olayları kendi bağlamından koparıp, bugünkü gelişmelerle ilişkilendirme çabasındaki çarpıklık örneklerinden biri ile daha karşı karşıyaydık ve özellikle iki binli yılların başlarında bu ve benzeri çok sayıda olay yaşanıyordu. Örneğin; İslam Peygamberine yönelik ağır hakaretler içeren, Peygamberi ve Ümmetini “aptallar” ve “teröristler” olarak gösteren karikatürlerin 2005 yılında Danimarka basınında yayınlanması, ardından bütün Avrupa basınında Müslümanlara karşı bir gövde gösterisine dönüştürülmesi bunların devamı oluyordu.

 

 

..

 

 

makalenin  tamamı için tıklayınız…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi