Anasayfa » Akp’ye oy vermek…

Akp’ye oy vermek…

Yazar: yonetici
0 Yorum 12k Görüntüleyen

Bir kişinin, bir ekibin veya bir partinin gerçek niyetini ve mahiyetini yansıtan en önemli göstergelerden birisi de; yandaşların ve karşıtların aynı konudaki ortak itiraflarıdır. AKP’nin yirmi yıllık iktidarında; ahlâki ve ailevi yozlaşmanın aşırı oranda artması… Dini ahlâk ve yaşantının zayıflaması ve dindarlara saygının oldukça azalması… Orta direğin kaybolması ve sefaletin yaygınlaşması… Hırsızlığın ve haksız kolay kazanç yollarının artık gözü açıklık sayılması ve şehirlerde Ramazan ayına girildiğini hatırlatan davranış ve duyarlılıkların ortadan kalkması, Erdoğan’ın tahribat aynasıdır. Sadece İstanbul, İzmir ve Ankara’da değil, Anadolu’da bile 20 yıl öncesine nazaran korkunç bir dejenerasyon yaşanmaktadır. Bir zaman Ramazan ayında açık lokanta ve çayhaneye zor rastlanırken, bazı durumlar ve ihtiyaçlar için açık olanlar bile dış pencerelerini kapatırken, bugün güya başımızdaki dindar iktidar marifetiyle maalesef bu duyarlılıklara rastlanmamaktadır. Elbette birtakım mazeret ve zafiyetlerle oruç tutmayanlara sataşmak ve insanları dini vecibelerini yapmaya zorlamak, hem İslam’a hem insanlığa aykırıdır. Ancak şu mübarek süreçte, elinde kola şişesi, ağzında sigara illetiyle ve oruç tutanlara hakaret ve saygısızlık tavrıyla küstahlaşanların bu denli yoğunlaşması, bu iktidarın ahlâki tahribatını gözümüze sokmaktadır.

Hatta öyle ki, Oray Eğin bile bu gidişattan rahatsızdır. Ve eski ramazanlara hasret duymaktadır!

Önce Oray Eğin’i kısaca tanıtalım: Eski Akşam gazetesinde, Yeni Sözcü gazetesinde yazıları yayınlanan Soner Yalçın’la yakınlığı olan ve şimdilerde Habertürk’te yazan ve 2010’dan beri Amerika’da yaşayan… Ve bir ara her fırsatta “Eşcinsel olduğunu” onurla ve gururla vurgulayan, Yahudi cemaatinin yayın organı Şalom gazetesinde, “Ben aslında bir Yahudi’yim. Yahudilik ve Yahudilerle gönül bağım devam etmektedir!” itirafında bulunan… Hatta, “Türkiye’de Gülen tehlikesiyle mücadele edebilecek kapasiteye sahip tek lider Tayyip Erdoğan’dır. Diğer partilerin, özellikle CHP’nin nasıl Gülen’le aynı yatağa yattığı ortadadır.” (18.09.2016) buyuran ve bu son seçimlerde açıkça Kılıçdaroğlu aleyhtarlığı ve dolaylıca Erdoğan taraftarlığı yapan bir adam…

“Şehre indiğimde, sokaklara çıktığımda ‘Nerede o eski Ramazanlar’ diyecek bir noktaya geldim.”

Bu ülkenin yerlilerinden bir İstanbul çocuğunun, ABD’de yaşayan ve Habertürk’te yazan bir gazetecinin, 11 Nisan 2023 tarihli makalesinin giriş paragrafından aldık bu cümleyi. “Bir yabancı gazeteci olarak İstanbul izlenimlerim” başlığını koymuş, yaşadığımız Ramazan’ı anlattığı bu yazısına Oray Eğin.

Ramazan günlerini, diğer günlerinden farklı kılmaksızın yaşayan gazeteci Oray Eğin’in, kendisinin de çok şaşırtıcı bulduğu şu tespiti, yazısının hemen başlarındadır:

“Bütün meyhaneler tıklım tıklım.”

AKP’nin iktidar tarihi içinden verdiği misali, unutamadığı bir anısını okuduğumuzda ise, nerelerden nereye gelindiğinin, yani o şaşkınlığın tescil belgesini görmüş olduk.

“12 sene önce Bağdat Caddesi’nde içkili tek bir kebapçı bulamadığımızı hatırlıyorum. Şimdi içkisiz mekân bulmak mümkün değil!”

Mekânlardan daha önemlisi, içinde çalışanlardır. Onların acısını da hissettiriyor bize gazeteci Oray Eğin.

“Daha evvelden hatırladığım, bir mekân açık olsa bile, çalışanlarının çoğunluğunun oruçlu olduğuydu. Şimdi bir restoranda çok az kişi oruç tutuyor!”

Kendisini nasıl bir İstanbul’un beklediğini bilemediğini söylerken, yaşanan farklılaşmayı, yaşantılardaki taşınmaları, AKP yönetimindeki muhafazakârlık oranı artışına bağlamış, çok garip bir “görünür”lük etiketi altında.

“Taksim’e cami yapılması, kamusal alanda başörtülü sayısının artması, ‘Dini siyaset söylemi’nin yadırganmayıp normal karşılaması” AKP muhafazakârlığının açılımı sayılırken, “Dindar ailelerin çocuklarının dinden kopması(nı), deizmin yükselmesi(ni), genç kuşağın kendilerini dini kimlikle tanımlamaması(nı) da, ‘Toplu bir değişimin işareti olarak yorumlanabilir”’ şeklinde açıklayan Oray Eğin’in en keskin, en vurucu ve en iç yakıcı diğer bir tespitine geçmeden, bizim de bir cümlelik dahili hatırlatmamız olsun.

Sırtı kürklü, başı börklü, eli oklu, etrafı kravatlı, icraatı Orta Asya kokulu, dernek-vakıf-üniversitelerden destekli prens, Sayın Bilal Erdoğan’ın gençlere örnek sayılan görüntüleriyle başlanan AKP yılları da katılsın bu etkilere. Bay Oray Eğin devam ediyor:

“Şimdi içkisiz mekân bulmak mümkün değil. Ramazan menülerinde çok fazla domuz eti ürünü görüyorum!”

 

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi