Anasayfa » ŞER VE REZALET DÜZENİNE ŞÜKÜR; RABBİMİZE İSYAN VE NANKÖRLÜK DEMEKTİR!

ŞER VE REZALET DÜZENİNE ŞÜKÜR; RABBİMİZE İSYAN VE NANKÖRLÜK DEMEKTİR!

Yazar: yonetici
0 Yorum 141 Görüntüleyen

ŞER VE REZALET DÜZENİNE ŞÜKÜR;

 RABBİMİZE İSYAN VE NANKÖRLÜK DEMEKTİR!


Yıllar önce, bir tekkede, çok mübarek ve muhterem Babasının vefatı üzerine şeyhlik görevini üstlenen bir Efendi sohbet ederken, Bakara Suresi 257. ayet-i kerimesini okuyarak, mevcut cemaate: “Bakınız, Allah’ın veli kulları, insanları karanlıklardan nura çıkarır.” şeklinde bir açıklama yapmışlar ve kendisinin de böyle bir görev aldığını imaya çalışmışlardı. Misafirler dağıldıktan sonra kendisine, bu izahının hem yanlış hem de ayet-i kerimeye aykırı olduğunu, hidayetin sadece Allah’ın elinde bulunduğunu, mürşitlerin ve âlimlerin sadece yol göstermek ve insanlara rehberlik etmekten ibaret olduğunu hatırlattık. Bakara Suresi 257. ayetin Meali şöyledir:

“Allah, iman edenlerin velisi (sahibi, hamisi ve hayra yönlendiricisi)dir ki; onları karanlıklardan nura çıkarır. Kâfir takımının (ve münafıkların) velisi (akıl vericileri) ise tağut (zalim ve şeytani güç odaklarıdır) ki, onları (İslam ve iman) nurundan (ayırıp küfür ve zulüm) karanlıklarına götürüp bırakır. İşte bunlar cehennem ateşinin ehlidir ve orada süresiz kalacak kimselerdir.” (Bakara Suresi: 257)

Kasas Suresi 56. ayetinde, Cenab-ı Hak, hidayet yetkisini Hz. Peygamber Efendimize bile vermediğini beyan buyurmaktadır.

“(Ey Resulüm!) Gerçek şu ki: Sen sevdiğini (ve istediğini) hidayete erdiremezsin. Ancak Allah, dilediğine hidayet verir. O, hidayete erecek (iyi niyet, gayret ve karakterde) olanları daha iyi bilir.” (Kasas Suresi: 56)

Ve yine Casiye Suresi 19. ayetinde Kur’an şunu hatırlatmaktadır:

“Zira onlar, Allah(dan gelecek hiçbir azaptan ve beladan) Seni koruyup kurtaramazlar. Şüphesiz zalimler (İslam’a olan düşmanlıklarından dolayı) birbirinin velisi (sahibi, hamisi ve destekçisi)dir. Allah ise müttaki (mü’min)lerin Velisidir.” (Casiye Suresi: 19)

Özetle ve önemle vurgulayalım ki; Şeyhlerin, alimlerin, vaizlerin görevi ve yetkisi “tebliğ, teklif ve telkin”le sınırlıdır. Hidayete ulaştırmak, Cennete ve Cehenneme yollamak ancak ve yalnız Allah’ın takdirine bağlıdır.

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi