Anasayfa » MİLLİ ÇÖZÜM DERGİSİ KONYA TEMSİLCİLİĞİ’NDEN ”MİRAÇ KANDİLİNİ ANLAMA ve 6 ŞUBAT DEPREM ŞEHİTLERİNİ ANMA” Programı

MİLLİ ÇÖZÜM DERGİSİ KONYA TEMSİLCİLİĞİ’NDEN ”MİRAÇ KANDİLİNİ ANLAMA ve 6 ŞUBAT DEPREM ŞEHİTLERİNİ ANMA” Programı

Yazar: yonetici
0 Yorum 103 Görüntüleyen

GÖZYAŞI DÖKME ZAMANIDIR!

 

Milli Çözüm Dergisi Konya Temsilciği tarafından ‘’MİRAÇ KANDİLİNİ ANLAMA ve 6 ŞUBAT DEPREM ŞEHİTLERİNİ ANMA’’ programı düzenlendi. Kültür Park’ta icra edilen programda katılımcılara süt ve kek ikramı yapıldı. Programda Milli Çözüm Dergisi Gençlik Komisyonu Başkanı Halil Akyüz bir basın açıklamasında bulundu.

Sözlerine; ‘’Millet olarak yaşadığımız en acı olaylardan birisi olan 6 ŞUBAT KAHRAMANMARAŞ BÜYÜK DEPREMİNDE can veren DEPREM ŞEHİTLERİMİZE Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim böylesine acıları bizlere bir daha yaşatmasın.’’ diyerek başlayan AKYÜZ depremden çıkarmamız gereken dersleri ve yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

’’Değerli kardeşlerim böylesine büyük acılardan almamız gereken derslerden belki de en önemlisi şehirlerimizi sağlam zeminlere inşa etmek, bilim ve teknolojinin bize sunduğu imkanları kullanmaktır.

İnşallah millet olarak bu dersleri almalı ve bundan sonra şehirlerimizin imarını ranta, iltimasa, malzemeden çalmaya asla müsade etmeden gerçekleştirmeliyiz.’

 

 

MİRAÇ KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN!

Miraç, Mekke döneminin sonlarında, Mü’minlere ambargo ve zulmün arttığı bir ortamda, Aleyhisselâtü Vesselam Efendimizin, bir gece, Mescidi Haramdan Mescid-i Aksa’ya, oradan da 7 kat semaya yaptığı ve Rabbimizin sonsuz kudretinin eserlerini görüp şahit olduğu, hikmet yüklü yolculuktur.

Yeryüzünün iki mübarek mabedi olan, Mescid-i Harâm ve Mescid-i Aksâ’dan göklere uzanan bu kutlu yolculuk, Aleyhisselâtü Vesselam Efendimizin şahsında insanlığın önüne açılan büyük bir ufuk, Allah’ın rahmetine, azâmetine ve kudretine görkemli bir şahitlik, varlığın özüne ve anlamına yapılan çok hikmetli ve hakikatli bir ibret turudur.

Miraç; varoluşun gaye ve hikmetini anlamak, kendisi, çevresi ve Rabbiyle barışık, huzur ve güven içinde bir hayatın inşası… Kan, gözyaşı, işgal, yoksulluk ve sefaletin olmadığı “Yeni Bir Dünya”nın kurulması için çalışmak demektir.

Aleyhisselatü Vesselam Efendimiz Miraç’tan bize muhteşem hediyelerle dönmüşlerdir; ki “Gözümün nuru” diye niteledikleri beş vakit namaz, Miraç hediyelerinin ilkidir. Namaz Mü’minin miracı gibidir. Miracın ikinci hediyesi; Allah’a ortak koşmayan kimselerin günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete girecekleri müjdesidir.

Miracın üçüncü hediyesi ise, “Âmenerrasulü” diye başlayan Bakara suresinin son iki ayetidir. Bizler her gün yatsı namazından sonra bu ayetleri okur, imanımızı dile getirir, şuurumuzu ve bilincimizi bileyleriz. Rabbimizin bize öğrettiği dualarla O’na yalvarır, teslimiyetimizi ifade ederiz. Miraç hediyesi olan bu ayetlerde geçen dualar nelerdir? “Ey Rabbimiz! Unutur veya yanılırsak bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme. Bizi affet, bizi bağışla ve bize acı. Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et!” (Amin)

İnsani değerlerde ve kulluk görevlerimizde en yüce mertebelere yükselişi simgeleyen Miraç Gecesinin, zihinlerimize berraklık, kalplerimize hidayet, akıllarımıza feraset ve hayatımıza dirayet, huzur, adalet, barış getirmesi için dualar ediyor; aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Miraç Gecesini tebrik ediyor, bu gecenin bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesine ve insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını Rabbimizden diliyoruz.

Miracın bugün bize hatırlatması gereken değerlerin en önemlisi elbette Mescid-i Aksa’dır!

Her bir köşesinde kan, gözyaşı, zulüm, ölüm ve kaderlerine terk edilmişliğin yaşandığı Kudüs/Gazze/Filistin insanlık için büyük bir imtihandır!.. Siyonist çizmeleri altında çiğnenen ilk kıblemiz Mescidi Aksamız bugün Miraç Kandili’nde bize bir kez daha “kurtuluş ve fetih umudu” ile bakmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; Mescidi Aksa özgür değilse, on binlerce masum mümin tarihin eşini görmediği en büyük bir zulüm ve vahşetle karşı karşıya iseler; zerre kadar iman ve vicdan taşıyan hiçbir mümin, hiçbir insan bunlara karşı duyarsız kalamaz!.. Sessiz kalıp dilsiz şeytanlar gibi davranamaz!.. Hele hele, zalimlere herhangi bir şekilde ve bahaneyle destek anlamına gelebilecek hiçbir girişimde bulunamaz!.. Hz. Peygamber Efendimiz bir Hadislerinde: “Bir kelimenin ucu ile dahi olsa, bir Müslümanın öldürülmesine yardım edenin, ona zulmedilmesine dolaylı destek verenin ahirette alnına: ‘Allah’ın rahmetinden payı yoktur.’ diye yazılacaktır” diye uyarmışlardır.

Geliniz; Hz. Peygamberimizin Miraca yükseldikleri Kutlu Kudüs ve Mağdur Filistin halkının bir an önce siyonist İsrail vahşetinden kurtulması… Zalim İsrail’in yıkılması, İslam dünyasının ve Mazlum İnsanlığın ayağa kalkması için bu gece çokça dualar edelim, gözyaşı dökelim.

Bu duygu ve düşüncelerle Miraç gecesinin, Ümmeti Muhammed’in uyanışına, dirilişine ve dayanışmasına… Mescid-i Aksa bilincini, özlemini ve gayretini artırarak, miracın mabedinin ve çevresinin huzura kavuşmasına, işgal ve zulümlerin bir an önce son bulmasına vesile olmasını diliyoruz.

Halil Akyüz sözlerini yeni bir dünyanın kurulması temennisi ile bitirdi:

 

Miraç kandilimizin; yeryüzündeki tüm insanların, zalim olmamak şartıyla; hangi dinden, düşünceden, kültür ve kökenden olursa olsun; temel insan haklarına sahip olacakları, barış ve bereket içinde yaşayacakları; Adil Düzen ve Yeni Bir Dünya’ya ulaşmamıza kapı açmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Miracınız mübarek olsun!..

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi