Anasayfa » KP İktidarı, İsrail’in Organ Mafyasından Haberdar mıydı?

KP İktidarı, İsrail’in Organ Mafyasından Haberdar mıydı?

Yazar: yonetici
0 Yorum 236 Görüntüleyen

AKP İktidarı, İsrail’in Organ Mafyasından Haberdar mıydı?
ERDOĞAN İSRAİL’LE ZITLAŞMAKTA MIYDI;
YOKSA ONLARA MI YARAMAKTAYDI?

 

İsrail’e gönderilen mallara yönelik araştırma önergesinin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesi, hangi ayıpları saklama çabasıydı?

Türkiye’nin İsrail’e gönderdiği malların içeriğine ve miktarına yönelik araştırma önergesinin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesi kafaları karıştırmıştı. Genel Kurul’da konuşan Saadet Partili Kaya, “Hükümeti uluslararası platformlarda yalnızca önemli olan sözlerle değil, aynı zamanda gerçek ve caydırıcı adımlarla davranmaya, İsrail’e yönelik tüm ticari ilişkileri derhal sonlandırmaya ve limanlarımızdan İsrail’e yapılan sevkiyatları durdurma çağrısında bulunmaya davet ediyorum. Adalet ve insan hakları sadece kelimelerle ve sözlerle değil aynı zamanda eylemlerle inşa edilebilir kavramlardır” diye uyarmıştı. Biz de soruyoruz ve kamuoyunun aydınlatılmasını istiyoruz: Burak Erdoğan’ın gemileri, hâlâ İsrail’le yapılan ticaret mallarını mı taşımaktaydı?

Türkiye-İsrail ekonomik ilişkileri ne durumdaydı?

Eylül 2023’te Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve İsrail’in birçok alanda iş birliği yaptığını vurgulayarak “Yeni iş birliği alanlarının varlığı da unutulmamalıdır… İsrail’in, kaynaklarının Avrupa’ya taşınması konusunda arayışta olduğu da herkesin malumudur. En akılcı rota ise Türkiye üzerinden bu kaynakların Avrupa’ya ulaştırılmasıdır” yorumunu yapmıştı. Erdoğan’a göre iki ülke arasında (petrol ve gaz) sondaj çalışmaları noktasında da iş birliği fırsatları bulunmaktaydı. Taraflar; rota, takvim ve sondaj alanları gibi ayrıntılar üzerinde anlaşmışlardı. Yani o kürsülerde İsrail aleyhine atıp tutmaları sadece günü kurtarmak amaçlıydı ve laf icabıydı…

Türkiye-İsrail ticaret hacmi ne durumdaydı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) özel ticaret sistemi verilerine göre AKP iktidarının başladığı 2002 yılında Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 861,4 milyon dolar; İsrail’den ithalatı ise 544,5 milyon dolardı. 2022’de ise ihracat 6,74 milyar dolara yükselirken ithalat da 2,17 milyar dolara çıkmıştı. Ticaret hacmi de 1,41 milyar dolardan 8,91 milyar dolara ulaştı. Buna göre ticaret hacmi son 20 senede ve dindar kahraman Erdoğan sayesinde %532 artmıştı!?

İsrail, Türkiye’nin ihracatında 10. sıradaydı

TÜİK genel ticaret sistemi verilerine göre 2022 yılında İsrail, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 10. ülke konumundaydı. Türkiye-İsrail ticari ilişkileri maalesef, Gazze operasyonlarından sonra da hiç aksatılmamıştı.

İsrail’de iş yapan bazı Türk firmaları şunlardı:

Zorlu Holding: İsrail’de enerji sektöründe faaliyet gösteren bir Türk firmasıdır. Zorlu Holding, Aşkelon bölgesinde bulunan bir elektrik santralinde %25 oranında hisseye sahip bulunmaktadır.

Sabancı Holding: İsrail’deki Paz Oil şirketi üzerinden petrol sektöründe faaliyet yapmaktadır.

Turkcell: İsrail’deki Hatif Mobile şirketinin %75 hissesini satın almıştır. Bu sayede İsrail’in telekomünikasyon sektöründeki önde gelen firmalarından birisi sayılmaktadır.

Kalyon Grubu: İsrail’deki Energiya Nova firması ile bir araya gelerek, çeşitli enerji projelerinde çalışmaktadır.

Koç Holding: İsrail’deki Tadiran şirketine %50 hisse ile ortak olmuşlardır.

Doğuş Grubu: İsrail’de düzenlenen bir ihale kapsamında, Aşdod Limanı’nda çalıştırılan bir gemi filosunu satın almıştır.

Anadolu Grubu: İsrail’deki Tempo alkollü içecek şirketi üzerinden alkollü içecekler sektöründe çalışmaktadır.

Bu Türk firmaları, İsrail ile güçlü iş ilişkileri geliştirmiş ve iki ülkenin ticari iş birliğine katkı sağlamaktadır.[1]

İsrail’in Filistin’e olan şiddeti sadece silahlarla sınırlı sanılmasındı! İsrail katlettiği gençlerin organlarını çalıp pazarlamaktaydı?

 

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..

 

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi