Anasayfa » YA ”MİLLİ ÇÖZÜM HÜKÜMETİ” KURULACAKTI VEYA KAOS VE KÖRDÜĞÜM SÜRECİ KAÇINILMAZDI!

YA ”MİLLİ ÇÖZÜM HÜKÜMETİ” KURULACAKTI VEYA KAOS VE KÖRDÜĞÜM SÜRECİ KAÇINILMAZDI!

Yazar: yonetici
0 Yorum 145 Görüntüleyen

YA ”MİLLİ ÇÖZÜM HÜKÜMETİ” KURULACAKTI VEYA KAOS VE KÖRDÜĞÜM SÜRECİ KAÇINILMAZDI!

 

! Bu yazı tam 4 yıl önce, 17-25 Aralık kalkışması sonrasında yazılmış ve Milli Çözüm Dergisi Şubat – 2014 sayısında yayınlanmıştı!

 

Eski Zaman gazetesi şimdi Star gazetesi yazarı ve Hükümet yandaşı Fehmi Koru, “Paralel Yapı”ya yönelik, İstanbul merkezli operasyonun şifrelerini şöyle açıklamıştı:

“Operasyonun, devlet kanalıyla değil başka bir kanal aracılığıyla yürütüldüğünü” iddia eden Koru, cemaatin devletten tasfiye edilemediğini, hala bazı kanalların kullanıldığını söylüyordu. Fehmi Koru’nun: “Demek oluyor ki ortada bir odak var. Bunlar yerli de olabilir yurtdışı kaynaklı da olabilir. Bilinen bir gerçek var ki, böyle bir hassas ortamda seçimlere kısa bir süre kala, ortalıkta tartışmalar bir kavga hali varsa böyle bir olay yaşanıyor olması başka odakları düşündürüyor” sözleri “Peki AKP iktidarı bostan korkuluğu mu?” sorusunu akla getiriyordu.

Operasyon Dünya basınında şu başlıklarla yer almıştı:

Reuters: Başlatılan soruşturma ile Başbakan Erdoğan’a karşı hamle yapıldı. Yorumcular operasyonda, bağlantıları emniyetten gizli servislere ve yargıya uzanan Gülen’in parmağı olduğunu hatırlattı!

BBC: Analistler, soruşturmanın özel eğitim kurumlarının kapatılması gündeme gelen Gülen grubuyla bağlantılı olabileceğini vurguladı!

Financial Times: Soruşturmanın perde arkasında, AKP ile Türkiye’nin birçok kurumuna sızan Gülen hareketi arasında derinleşen kriz vardı!

Wall Street Journal: Polis ve yargının yüksek mevkileri kontrol eden Gülen hareketi, bu gücünü hükümet aleyhine kullanmaya çalışmaktaydı!

Washington Post: Operasyon, Gülen hareketinin büyük gelir kalemi ve eleman yetiştirme merkezi olan özel eğitim kurumlarını kapatma girişimine cevap olarak algılandı!

Bloomberg: Gülen hareketinin devleti kontrol edebilmek için kurumlara sızdığı söyleniyordu. Krizin diğer öznesi ise Halkbank; İran’dan alınan petrol ve doğalgaz ödemelerini gerçekleştiren, ABD yaptırımlarına rağmen İran ile ticarete devam eden bir kuruluş olarak dikkat çekiyordu!

Bülent Arınç “Saflığını” mı, sahte tavrını mı ortaya koymaktaydı?

Basın toplantısında: “Artık her şey bitti, savaşacağız. Herkes için kötü olacak. Şunlar bunlar tutuklanacak, kasetler, fotoğraflar servise konacak tehditlerini biz de duyuyoruz. Bazılarının (Cemaatin) bu kadar alçalabileceğini, gerçekten düşünmemiştik, saflığımıza verin. Bir tarafta meşhur bir sanatçıyla evli olan bir iş adamı var, TOKİ’yle ilgili arazilerin şirketlere peşkeş çekildiği iddiaları var, haksız kazanç temin ettikleri var, birbirinden farklı isimlerin bir araya getirilmesinin amacı ne olabilir? Böyle bir şey görülmüş değil. 14 aylık bir dinlemeyle bu işin şimdi sonuçlandığı söyleniyorsa, aslında 6 ay önce dinlemenin kesildiği bugünün beklendiğini de duyduk. Bu işi planlayanları ve ne amaçla yaptıklarını az çok biliyoruz. Belki zamanı geldiğinde açıklayabileceğiz. Bu kadar kişi aynı yerde olmamışlar, niçin aynı süreçte sabahın beşinde evlerine baskınlar yaparak bu işleri başlatıyorsunuz?

Bu operasyonu yapanlar diyelim ki emniyetteki şube müdürleridir. Bunların bir üstüne haber vermesi istenir. Arkadaşlar şube müdürünün başlattığı operasyondan başındaki müdürü, İstanbul Emniyet Müdürü, Ankara Emniyet Müdürü habersizdir. Haber verselerdi önlem alırlardı diyebilirsiniz. Arkadaşlar bir görev ifade ediliyor. En azından bir operasyon yapılacak. İsimleri gizli tutabilirsiniz. Bir İçişleri Bakanının, oğlunun gözaltına alındığını basından duyması kadar acı bir şey olabilir mi? Bazılarının görev yerleri değiştirilmiştir. Soruşturmanın gizliliği esastır demiştim, şu anda yayınlanmayan tek şeyden haberdar olduk. Bakanlar hakkında fezleke tanzim edileceği, UYAP’a bilgi vermeden gerçekleştirildiği de iddiaların içinde. Psikolojik harple karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun amacı ne olabilir? Hükümetimizin yıpratılması!” diyen Bülent Arınç’ın sözleri suçüstü yakalanmanın telaşını yansıtıyordu.

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi