Anasayfa » Bütün ömrünü ümmete adadı

Bütün ömrünü ümmete adadı

Yazar: yonetici
0 Yorum 195 Görüntüleyen

Bütün ömrünü ümmete adadı

Vefatıyla İslam dünyasını hüzne boğan Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan için taziye mesajları yayımlanmaya devam ediyor. Mücadelesiyle mazlum halklara umut olan, yeryüzünde adaletin tesis edilmesi için çalışan Prof. Dr. Necmettin Erbakan için özellikle İslam dünyasındaki siyasi ve sivil liderler üzüntülerini dile getiriyor.

  • Bütün ömrünü ümmete adadı -

Şallah: Ömrünü, İslam ümmetine ve vatanına adadı

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Dr. Ramazan Şallah Milli Görüş Liderinin vefatından derin üzüntü duyduğunu açıkladı. Dr. Şallah ” İslam ümmeti ve Türkiye, ömrünü vatanına ve halkına hizmetle, salih amel ve cihatla geçiren bir liderini kaybetti. Erbakan, İslami kalkınmaya hizmeti geçenlerin en meşhurlarından birisiydi. Ümmetin adil davalarına destek olabilmek için dürüstçe çalıştı. Ömrünün sonuna kadar Filistin ve Kudüs`ün Siyonistlerden kurtarılması için mücadele etti” dedi. Ramazan Şallah`ın yanı sıra İslami Cihad Hareketi de Erbakan`ın vefatından duyduğu teessürü yayınladığı resmi bir mesajla dile getirdi. İslami Cihad`ın mesajında şöyle denildi: Türkiye halkına, hükümete, Erbakan`ın dava arkadaşlarına ve öğrencilerine taziyelerini sunan, sabırlar dileyen İslami Cihad, “Prof. Necmettin Erbakan, 85 yıllık cihat, halk ve ülkesine hizmet, ümmeti ve dinine destek, başta Filistin olmak üzere ümmetin davalarını savunduktan sonra Hakk`ın rahmetine kavuştu. Allah, bu büyük lidere rahmet etsin, mekânını cennet eylesin, yakınlarına, dava arkadaşlarına ve öğrencilerine sabır versin” dedi. İslam Cihad açıklamasında ayrıca Erbakan`ın Türkiye ile Arap dünyası arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkı sağladığını belirtti.

Habibi: En önemli düsturlarından biri adaletti

Tüm İslam âleminde olduğu gibi Endonezya`da da hemen herkes tarafından tanınan ve sevilen Milli Görüş Lideri Erbakan`ın arkadaşları ve sevenleri günün ilk ışığı ile Türkiye`nin Cakarta Büyükelçiliğine taziye ziyaretinde bulundu. Büyükelçiliğe ilk olarak Endonezya`nın eski Cumhurbaşkanı ve Erbakan`ın sınıf arkadaşı Prof. Dr. Baharuddin Habibi ile Endonezya Hükümeti Kabine Sekreteri ve D-8 eski Genel Sekreteri Dipo Alam geldi. Endonezya`nın eski Cumhurbaşkanı Prof. Baharuddin Habibi, Erbakan`ın Almanya`dan okul arkadaşı olduğunu ve dostluklarının çok derin olduğunu ifade etti.   Alam ve Habibi, Türkiye`nin Cakarta Büyükelçisi Murat Adalı`ya taziyede bulundu. Daha sonra Erbakan hakkındaki duygu ve düşünceleri açılan taziye defterine yazdılar.

“İman ve takvası çok yüksekti”

Taziyeden sonra Prof. Baharuddin Habibi, medya mensuplarının sorularını cevapladı. Erbakan ile Almanya`dan okul arkadaşı olduklarını ifade eden Habibi, dostluklarını çok derin olduğunu vurguladı. Habibi, Erbakan hakkında şöyle devam etti: “İman ve takvası çok yüksek biri idi. Hayatında en önemli düsturlarından birisi adaletti. Bundan dolayı kurduğu partilerin ya isminin içinde ya da misyonunda mutlaka adalet kavramı geçerdi. O benim arkadaşımdı. Kızının düğününe beni şahit olarak çağırmıştı ve bu benim için büyük bir onurdu. Ayrıca o benim sınıf arkadaşımdı ve benim gibi bir mühendisti. Çok darbelere ve haksızlıklara maruz kaldı ama her seferinde doğrulmasını bildi. Kendisi ile en son geçen sene hanımının vefatının yıl dönümü münasebeti ile telefonla görüşmüştük. Ben onun şimdi çok sevdiği hayat arkadaşı ile birlikte olmaya gittiğine inanıyorum.” dedi.

Irak Türkmen Cephesi: Türk halkına başsağlığı dileriz

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı, Saadet Partisi Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan`ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

Kazancı, mesajında şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanlarından, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan`ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Türk ve İslam dünyası siyasi tarihinde önemli bir yere sahip olan merhum Erbakan`a Allah`tan rahmet, ailesine ve Türk halkına başsağlığı dilerim.“

Makedonya Ufuk Derneği: Türk dünyası önemli bir liderini kaybetti

Makedonya Türklerinin temsilcilerinden Ufuk Derneği de Prof. Erbakan`ın vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayınladı.

Makedonya Ufuk Derneği tarafından yayımlanan taziye mesajında şöyle denildi:

“Prof. Dr. Necmettin Erbakan`ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş olduk. Prof. Dr. Necmettin Erbakan mücadeleci, azimli, bilgili, ilkeli ve Türk milletine hizmet etme aşkına sahip bir liderdi. Türk milleti çok önemli bir liderini kaybetti. Kendilerine Allah`tan rahmet diler, aile bireylerine, Saadet Partisi camiasına baş sağlığı dileriz.”

Hamas : İslam çok büyük bir bayrağını kaybetti

Saadet Partisi Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan`ın vefatı, Gazze Şeridi`ndeki Hamas hükümetinin yanı sıra İsrail`deki İslam Hareketi`nce de üzüntüyle karşılandı. Gazze`deki fiili Hamas hükümetinin Sağlık Bakanı Dr. Bessam Naim, “İslam aleminin büyük lideri ve düşünürü“ olarak nitelendirdiği Erbakan`ın vefatından derin üzüntü duyduklarını belirtti ve Türk halkına başsağlığı dileklerini iletti. Dr. Bessam Naim, yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye ve İslam dünyası, başta Filistin ve Kudüs olmak üzere İslam davaları uğruna hayatını adamış,  İslam`ın çok büyük bir bayrağını kaybetmiştir“  ifadesini kullandı. Dr. Naim, İslam dünyasına üzüntülerini bildirirken, “Büyük düşünür ve İslam liderlerinden Necmettin Erbakan`ın kaybı nedeniyle, kardeş Türk halkına ve liderlerine, hükümetine ve tüm Müslümanlara başsağlığı dilediğini“ bildirdi. Hamas hareketi de Şam`dan yayımladığı başsağlığı mesajında, “Türkiye`nin liderliğine ve halkına“, Erbakan`ın vefatı dolayısıyla taziyelerini iletti. Hamas, Erbakan`ın Filistin davasına verdiği desteğe atıfta bulundu, kendisine Allah`tan rahmet, ailesine güç ve sabır diledi. Batı Şeria`da başta Nablus`taki El Neceh Üniversitesi olmak üzere bazı üniversite ve dernekler de Türk temsilciliklerine başsağlığı mesajları gönderdiler.

İsrail`deki İslami Hakeret`ten başsağlığı

İsrail`deki İslami Hareket de, Erbakan`ın vefatı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a birer başsağlığı mesajı gönderdi. İslami Hareket Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal Hatib imzasını taşıyan başsağlığı mesajlarında, eski Başbakan Erbakan`ın ölümünden duyulan derin üzüntü dile getirildi, hem Türkiye yönetimine ve halkına hem de tüm İslam ve Arap alemine başsağlığı dilekleri iletildi.

Tacikistan İslami Uyanış Partisi: O`nun göçmesi özgürlük yanlılarının kaybIıdır

Tacikistan İslami Uyanış Partisi Lideri Muhiddin Kebirî Erbakaníın vefatı dolayısıyla Türk milletine, devletine taziyelerini iletti.

Kebiri`nin taziye mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Oínun göçmesi sadece Türk milletinin ve Oínun yakınlarının kaybı değil, aynı zamanda tüm İslam Dünyasıínın ve özgürlük yanlılarının kaybıdır. Erbakan, uzun ve bereketli ömründe, örnek ve cesur bir şahsiyet, öncü bir kişilikti ki hayatını dinin, devletin ve milletin hizmetine sundu.Hem dini hem de dünyevi aşırılıkların ötesinde mutedil bir anlayışın hâkim olması ve muasır bir Türkiyeíye erişilmesi için çaba gösterdi. Ve tabuları yıkan idealleri için hapsi ve bazı şeylerden yoksun olmayı göze aldı. Çok sağlam bir irade ve kararlı bir inançla milletine ve dinine hizmet etti ve yeni neslin mutedil bir çizgide yetişmesini sağladı. Bugün Türkiye siyasetini yönetenler, Erbakaníın fikri ve siyasi terbiyesinden geçerek bugüne geldiler ve bu sayede yepyeni uygulamalarla ülkeyi idare ettiler. Erbakaníın endişeleri, dünyadaki partilere ve hareketlere köklü tesir etmiştir ve Oínun şahsiyeti Dünya Müslümanları için makul ve sevgiyle bilinmiştir. İslam ¬lemi asil bir evladını ve harika bir liderini kaybetti. Erbakan aramızdan ayrıldı ama Oínun Kuríanî-mutedil ve sonsuz mücadele azmi Müslümanların zihninde ve yaşantısında canlı devam edecektir. Bu büyük şahsiyet için Allahítan rahmet, mekânının Firdevs cenneti olmasını diliyor, ailesine ve tüm sevdiklerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum.”

MİLLİ GAZETE – 2 MART 2011

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi

acilis-duyuru-son