Anasayfa » YARATILIŞ AMACIMIZ VE SORUMLULUKLARIMIZ

YARATILIŞ AMACIMIZ VE SORUMLULUKLARIMIZ

Yazar: yonetici
0 Yorum 151 Görüntüleyen

YARATILIŞ AMACIMIZ VE SORUMLULUKLARIMIZ

 

Evrensel hukuk kurallarına ve temel insan haklarına saygı duyan, gerçek bir demokrasiyi ve örnek bir laikliği uygulayan yeni ve yüksek bir “Barış ve Bereket Medeniyetini” kuracak olan büyük Türkiye idealini başarmak, hem dini hem de milli bir görevdir. Bu konudaki sorumluluklarımızın Kur’an’daki orijinal karşılığı “Hilafet’tir.

“Biz insanı (iman ve itaat edecek ve hakkı temsil edip hilafet emanetini yüklenecek (Ahzab: 72) yetenekte) en güzel ve mükemmel biçimde yarattık. Sonrada onu (eğitilmek ve imtihan edilmek üzere) en aşağı tabaka (olan yeryüzüne) geri gönderdik” (Tin: 4-5) 

“O hanginizin daha güzel işler yapacağını denemek (ve ona göre değerlendirmek) için ölümü ve hayatı (Dünyayı ve ahireti) yarattı” (Mülk: 2) gibi ayetlerden de anlaşılacağı gibi yaratılış gayemiz olan “eğitim ve imtihan” programımızı iki temel kategoriye ayırmak mümkündür:

1-İbadet  2- Hilafet

1- “Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat: 56) Ayetinin de ifade buyurduğu gibi, asıl yaratılış gayemiz Allah’a iman, itaat ve ibadet etmek suretiyle manevi duygularımızı geliştirmek ve sonunda Rabbimizin rızasına ve ridvanına erişmektir. İbadet ise, emir ve yasaklar çerçevesinde hareket etmektir. Bunu başarılması için de “nefsi cihat” önemli ve gereklidir. İbadetler ebedi servetimiz ve manevi reçetemizdir.

2- Hilafet ise, Allah’ın istediği şekilde bir kul olmak, insaniyete ve İslamiyet’e uygun yaşam şartlarını hazırlamak, topluma huzur, adalet ve refah ortamını sağlamaktır.

“Hani Rabbın meleklere” “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” (Bakara: 30) buyurmuştu.

“Sonra onların ardından sizi yeryüzünde halifeler yaptık ki nasıl davranacağınızı (ve neler yapacağınızı) görelim.” (Yunus: 14) Ayetlerinde işaret ettiği gibi, Allah’ın vekili ve mümessili olarak, Onun rahmetine ve rızasına uygun bir adalet düzenini ve bütün insanları kuşatacak ve koruyacak bir güç ve medeniyet merkezini kurmak gereği ve görevi ise, HİLAFET mesuliyetimizdir. İşte bu maksatla devlet ve hükümet imkânlarını hayrın ve halkın hizmetinde kullanabilmek ve iktidara ulaşabilmek için de, siyasi gayret gündeme gelmektedir.

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi