Anasayfa » UKRAYNA SAVAŞININ PERDE ARKASI VE MUHTEMEL SONUÇLARI

UKRAYNA SAVAŞININ PERDE ARKASI VE MUHTEMEL SONUÇLARI

Yazar: yonetici
0 Yorum 190 Görüntüleyen

UKRAYNA SAVAŞININ PERDE ARKASI

VE

MUHTEMEL SONUÇLARI

        

Ukrayna Savaşında; elbette Rusya’nın toprağını genişletmeye çalışması ve komşu ülkenin doğalgaz rezervlerine de sahip olması hesapları da vardı. Fakaat asıl mesele; “İsrail’in Kudüs’te cebren ve hile ile yeni bir yerleşim alanı açıp, Ukrayna’daki Yahudileri oraya getirip yerleştirmek gayesiydi, ancak bu Yahudilerin evlerini işlerini bırakıp İsrail’deki yeni açılan yerleşim alanına gitmek istememeleri” üzerine bu savaş başlatılmıştır. Bunun sonucu olarak da; bu Yahudilerin bir kısmını (Siyonist olmayanlarını) cezalandırmak, bir kısmını da korkutarak göçe mecbur bırakmak için Ukrayna saldırısı yapılmıştır. Ancak Putin gücüne ve imkânına rağmen çok ciddi bir savunmayla karşılaşmış ve çok önemli kayıplar vermeye başlamıştır. Maalesef ki bu ülkenin yetkilisi olan zat Suriye’de, Irak’ta vs. olduğu gibi; şimdi Rusya’nın Ukrayna kuşatması sırasında da Montrö Anlaşması’nı delerek Boğazlardan Karadeniz’e askeri teçhizatın geçmesini temin etmiş ve ne yazıktır ki yine eline masum kanı bulaşmıştır… Masum çocukların, kadınların, yaşlıların ve sivil halkın acımasızca katliama uğradığı, yaralandığı, yurtlarının ve yuvalarının yakılıp yıkıldığı bu kirli savaş; İsrail’in ve Siyonist merkezlerin kışkırtması ve Putin’in emperyalist hesapları yüzünden yaşanmaktadır.

Washington Post gazetesi: ABD ve müttefiklerinin şu kanaati taşıdıklarını yazmıştı:

“Zelenski’nin kaçması durumunda, sürgünde bir Ukrayna hükumeti kurulmalıdır. Rusya’nın Kiev’i alacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Ama uzun zaman içinde çok ciddi ve etkili bir halk direnişi Rusya’yı zora sokacaktır!..”

Bu yaklaşım, ABD ile Rusya’nın, Ukrayna’yı işgal konusunda anlaşarak gizli bir plan yaptıklarını açığa vurmaktaydı. Acaba bunun karşılığında ABD ne alacaktı?

Çünkü Putin, Dinyeper Nehri’nin doğusunda kalan Ukrayna topraklarına konacaktı! Sovyetler dağıldıktan sonra Rusya Federasyonu’nun nüfusu 145 milyon kadardı. Bunun 100 milyonu Ruslardan, 45 milyonu Türkler ve Çeçenler gibi Müslümanlardan oluşmaktaydı. Şimdi ise Rus nüfusu 80 milyona düşerken Müslümanlar 65 milyona çıkmıştı. Putin Ukrayna’daki Rus nüfusunu da bünyesine katma hesabındaydı.

İsrail medyası, “Rusya-Ukrayna Savaşı’nın en büyük kazananının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ve krizi doğru yönetirse siyasi açıdan büyük bir galibiyet alacağını” yazmıştı. İsrail’in en eski gazetesi Haaretz, yayınladığı bir makalede Türkiye’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki konumunu yorumlamıştı. 24 Şubat’ta Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla birlikte taraflar da netleşmeye başlamıştı. Avrupa Birliği ve NATO ülkeleri, Rusya’ya peşi sıra ekonomik yaptırımlar uygulamış ve hava sahalarını Rus uçaklarına kapatmışlardı.

Türkiye ise Rusya’nın Kırım ilhakını ve Ukrayna’ya açtığı savaşı kınamış, ama Rusya’ya yaptırım uygulamamıştı. İsrail’in Haaretz gazetesindeki makaleye göre, Erdoğan ilginç üçüncü bir yol izlemişti. Türkiye’nin ne Ukrayna ne de Rusya ile bağlarını koparamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasında yürütmesi çok zor bir denge politikası kurmaya başlamıştı!?

 

 

 

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi