Anasayfa » SN. FATİH ALTAYLI’YA BİR ÇAĞRI VE ADİL DÜZEN’İN FARKI!

SN. FATİH ALTAYLI’YA BİR ÇAĞRI VE ADİL DÜZEN’İN FARKI!

Yazar: yonetici
0 Yorum 229 Görüntüleyen

SN. FATİH ALTAYLI’YA BİR ÇAĞRI

VE ADİL DÜZEN’İN FARKI

        

Fatih Altaylı 1 Eylül 2021 tarihli “Tebliğciler dolaşıyor” yazısında, “Bir grup takkeli, sarıklı adam özellikle meyhaneleri dolaşıp, orada oturanlara Kur’an emirlerini hatırlatıyor ve Dine davet ediyorlar. (İnsanları) Günahtan arınmaya çağırıyorlar”… “Yıllar önce… Şişli civarında bir yerde gelip, tam da bizim masanın önünde çağrı yapmaya başladılar. Ben de onlara; ‘Erenler gelin sofraya buyurun. İki kadeh de size söyleyelim. Bize bu konuları daha derin anlatın. Ya siz bizi ikna edin, ya da biz sizi…’ deyince gülerek uzaklaştılar…” bilgisini aktarmıştı. Yani içki içilen mekâna gelen sarıklı sakallı takımı DİN’i tebliğ ederken, Sn. Altaylı kendisinin de karşı görüşleri, yani “Dinsizliği temsil” ettiği havasını yansıtmıştı. Ve tebliğcilerin kendisiyle tartışmaya yanaşmayıp, sırıtarak sıvıştıklarını özellikle vurgulamış, bununla “İslami-Kur’ani emirler karşıtlığının kahramanı!” pozlarını takınmışlardı. Böylece Sn. Altaylı hem pek çok ilahiyatçının ve İslamcı yazarın farkına varamadığı veya korkup gündeme taşıyamadığı bir gerçeğe projektör tutmuşlardı… Hem de sinsice Darwinizm’in (yani, Din dışı veya Din karşıtı düşüncenin) avukatlığına soyunmuşlardı.

Biz, önce Sn. Altaylı gibi kimselere ve Tebliğci geçinen zavallı taklitçilere şu gerçeği hatırlatalım, “DİN” deyince İslam’ın tamamı anlaşılır, tebliğ ve davet ise İslam’ın bütününe yapılır. Elbette İslam’ın her kurumu ve kuralı kutsaldır ve tüm İlahi-Nebevi emirler ve Nehiyler (Dini buyruklar ve yasaklar) bir bütün halinde inanıldığı ve uygulandığı takdirde hayırlı ve yararlı olacak ve Din amacına ulaşacaktır.

Fatih Altaylı’nın da farkına vardığı ve vurguladığı gibi:

Sözde dindar iktidarlara ve onların bürokratlarına ve yandaş soyguncu-vurguncu takımına gidip: Rüşvetin ve torpilin haramlığını, ihaleye fesat karıştırmanın, 83 milyonun hakkını çalmanın hırsızlığını… Yargıdaki adaletsizliklerin ve adamına göre farklı ve aykırı hükümler vermenin haksızlığını hatırlatmayan tebliğci takımı, elbette akıntıya kürek çekiyorlardı. Sn. Altaylı’nın dile getiremediklerini de biz hatırlatalım: Faizi %20’lere çıkarmakla Allah’a savaş açanlara… Böylece vicdani, ahlâki, siyasi ve iktisadi 40 türlü belanın sebebi olan faizi yaygınlaştıranlara… Evli erkek ve kadınların zina etmeleri halinde, Atatürk döneminde 3 yıla kadar hapis cezası öngören kanunun, dindar Erdoğan tarafından kaldırılıp ailenin temeline dinamit konulmasına… Güya feshedilen İstanbul Sözleşmesi yerine yasalaştırılıp uygulanan 6284 sayılı kanun maddeleri içine gizlenen ayrıntılarla; Eşcinsellik ve Lezbiyenlik gibi ahlâksızlıkların meşrulaştırılmasına… Loto, toto, piyango vs. gibi her çeşit kumarın teşvik olunmasına öncülük yapan ve kanuni fırsatlar sağlayan sözde dindar ve kahraman Erdoğan iktidarı başta kalsın diye kapı kapı dolaşıp “OY” toplayan bu sarıklı-sakallı zavallıların; meyhanelere, kumarhanelere ve çayhanelere girip sözde tebliğ yapmaları tam bir safsata ve sahtekârlıktır.

Çünkü tebliğin özünde “Emri bil ma’ruf ve nehyi anil münker=İyilikleri ve yararlı şeyleri emredip yürütme, kötülükleri ve zararlı şeyleri de yasaklayıp engelleme” gerçeği yatmaktadır. Bu kavramların orijinal tanımından da anlaşılacağı gibi, Dinimiz bizleri “Ma’rufu (yararlı ve hayırlı olanı) emretmekle, Münkeratı (zararlı ve fesatlığa yol açıcı olanı) ise engellemekle” görevli saymaktadır. Yoksa papağan gibi, “Şunlar farzdır, yapınız; şunlar ise haramdır, sakınınız…” diyerek kuru edebiyatla uğraşmak boşunadır. İşte, neredeyse 100 yıldır, bütün müftüler, vaizler, şeyhler, dervişler; “Faiz haramdır, günahtır, Allah ve Resulüne ve toplum düzenine savaş açmaktır!” diye milyarlarca kere tekrarladıkları halde, faiz; hem de dindar AKP iktidarı eliyle %20’lere tırmanmıştır. Bunun gibi fuhşun her türlüsü yaygınlaşmış, aile yapımız temelinden çözülmeye başlamıştır.

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi