Anasayfa » Refahyol Döneminde israil İle Anlaşma Yapıldı mı?

Refahyol Döneminde israil İle Anlaşma Yapıldı mı?

Yazar: yonetici
0 Yorum 807 Görüntüleyen

Refahyol Döneminde israil İle Anlaşma Yapıldı mı?

 

Yazıklar Olsun!….

Eski Başkanı; şimdi Recep Tayyip’in baş adamı ve Diyarbakır Milletvekili ve PKK yanlısı ve Barzanici olarak bilinen Mücahid Arslan olan Mazlum-Der’in Ankara’da ki Mitingiyle ilgili yazısında, Hakan Albayrak, bastırmaya çalıştığı çıbanlarını deşiveriyordu.

Refah-Yol hükümetinin; tamamen teknik ve taktik manevralarla imzaladığı ve aynı tank ve uçakların modernizasyonunun Amerika’da yapılması halinde Türkiye’nin milyarlarca dolar zarara uğratılacağı ve İsrail’in ise çok daha ucuza yapacağı Askeri işbirliği anlaşmasını; Erbakan Hocanın aleyhine bir iftira ve yıpratma kampanyasına dönüştüren marazlı medyanın ve bazı İslamcı-İstismarcı münafıkların bu çarpıtılmış iddialarına haklılık kazandıran ve bu konuda onlarla aynı kanaati taşıdığını ortaya koyan Hakan Albayrak 3 Ağustos 2006 Milli Gazetede şunları yazıyordu:

            “Türkiye-İsrail Askeri İşbirliği Anlaşması’nın imzalanmasından kısa bir süre sonraydı. İsrail yine Lübnan’ı bombalıyordu. Gazeteci olarak Beyrut’ta bulunan bir arkadaşım, utançtan yerin dibine geçiyordu mütemadiyen; zira konuştuğu bütün Lübnanlılar, “Üzerimize bomba yağdıran bu uçakların pilotları Türkiye’de eğitiliyor. Siz İsrail uşağısınız” diyorlardı. Büyük bir fitne, bir Müslüman halkı başka bir Müslüman halka buğzettiriyordu. Derken, Hizbullah’a ait televizyon kanalında bir gece, İstanbul Beyazıt Meydanı’nda İsrail’i lanetleyen ve Lübnan mücahitlerini selamlayan İslamcıların görüntüleri yayınlandı. Arkadaşım anlatıyor: “Ertesi gün Beyrut’ta bütün hava değişmişti. Kiminle konuşsam, İsrail’e karşı Lübnan’la beraber saf tutan Türklere şükranlarını sunuyordu…”

            Ne dersiniz: Acaba Bay Hakan Albayrak’ın asıl amacı, Saadet Partisinin Tarihi Filistin’e Destek Mitinglerinin önemini ve etkinliğini vurgulamak mıydı, yoksa, Haydar Baş’çıların ve malum radikal İslamcı geçinen münafıkların yaymaya çalıştıkları gibi “Erbakan’ın iktidarında İsrail’e en büyük iyiliklerin yapıldığını, şimdi ise bu mitinglerle, o hatasını kapatmaya çalışıldığını” yazmak ve bu konuyu unutanlara tekrar hatırlatmak mıydı?

Ha sahi bazı yazar takımı, Saadet’in Erbakan bereketiyle yüzbinleri toplayıp coştukları İstanbul, Diyarbakır ve Trabzon mitingleri öncesinde niye duyarlı insanları bu toplantılara katılmaya çağırmamışlardı?

            Not: Erbakan Hoca’nın İsrail’le imzaladığı Askeri anlaşmaların, stratejik değil, bütünüyle taktik ve teknik bir manevra olduğunun; geri zekâlıları bile ikna eden isbatı ise; Siyonist destekli 28 Şubat darbesiyle Refah-Yol’un yıkılmasıdır. İsrail’e ve ABD’ye bu kadar yararlı (!) bir hükümeti acaba niye yıkmışlardı?

 

İsrail Anlaşmasının iç yüzü

Bazı çevrelerin son günlerde sıkça gündeme getirdiği İsrail ile askeri tatbikat içeren birçok anlaşmanın Refahyol hükümeti döneminde imzalandığına ilişkin iddialar ve yazılar, tamamen yalanladı. 23 Şubat 1996 tarihinde imzalanan Türkiye-İsrail Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması, DYP-CHP koalisyonu döneminde Çiller hükümetince imzalanmıştı. İmzalanan bu anlaşmayla o tarihten bu yana İsrail ve Türk uçakları Anadolu Kartalı gibi birçok tatbikat yapıyor. Refahyol döneminde yapılan tek anlaşma ise, uçan tabut olarak adlandırılan F4 uçaklarının ABD tarafından modernize edilmemesi üzerine daha önceki hükümetler döneminde başlayan görüşmelerin sonuçlandırılarak bu işin İsrail’e yaptırılmasını içeriyordu.

“Ortak askeri tatbikatların yapılmasını içeren anlaşma, DYP-CHP koalisyon hükümeti döneminde Tansu Çiller tarafından imzalanmıştır. 1995 seçimlerinden birinci parti çıkınca Refah’tan önce Anayol hükümeti kuruldu. Ayrıca bu anlaşma, o hükümetten de önce imzalandı. Ama 1996 yılında imzalandığı için Refahyol döneminde imzalandı zannediliyor” veya böyle gösteriliyor.

Refahyol hükümetinin 30 Haziran 1996 tarihinde kurulduğunu oysa söz konusu askeri anlaşmanın 4 ay önce 23 Şubat 1996 tarihinde Çiller hükümeti döneminde imzalandığı gizleniyor. M. Ali Birand’ın 22 Haziran1996 tarihli Sabah Gazetesi’ndeki yazısı da bu konuyu açıklıyor.

Erbakan Hoca, o zaman İsrail Dışişleri Bakanına önemli tavsiyelerde bulunarak bir bakıma postalayınca, eskiden beri yapılan anlaşmaların devam ettirildiği imajı verilmek isteniyor.

Refahyol döneminde İsrail ile yapılan sadece bir tek anlaşmaya göre sadece Türkiye’nin F4 Phantom uçaklarının modernizasyonun İsrail tarafından yaptırılmıştır.  “F4’ler niçin bu ülkeye modernize ettirildi? Çünkü bu anlaşmanın ihale müzakereleri Refahyol’dan çok önce başlamıştı. F4’lerin modernizasyonu yapmayan ABD, Türkiye’ye mecburi adres olarak İsrail’i empoze ediyordu. Ne olacaktı? Bu uçakları çöpe mi atacaktık? Ayrıca biz ülke olarak F4 üretmiyoruz F16 üretiyoruz” bunları kimse bilmiyor.

Refahyol Hükümeti’nin kurulmasından sonra İsrail Dışişleri Bakanı Davit Levy’e uzun uğraşlar ve ısrarlı randevu talepleri sonunda gerçekleştirdiği ziyaretinde Erbakan’ın; “Birleşmiş Milletler kararlarına uyunuz. İşgal ettiğiniz topraklardan çekiliniz. Yeni yerleşim merkezi açmaktan vazgeçiniz. Mescid-i Aksa’ya saygılı olunuz” uyarısında bulundu. ” Bu uyarılar elbette Levy’nin hoşuna gitmedi ve Levy İsrail’e içi buruk döndü. Durumu farkeden masonik çevreler Levy’nin hemen arkasından Mayıs 1997’de Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan’ı, Genelkurmay Başkanı Org. Karadayı da, Genelkurmay 2. Başkanı Org. Çevik Bir’i İsrail’e gönül almaya gönderdiler”.

 

 

MİLLİ ÇÖZÜM MAKALELERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi