Anasayfa » OSMANLI DEVLET YAPISI VE MEDENİYET ESASLARI

OSMANLI DEVLET YAPISI VE MEDENİYET ESASLARI

Yazar: yonetici
0 Yorum 244 Görüntüleyen

OSMANLI DEVLET YAPISI VE MEDENİYET ESASLARI

 

Osmanlı, tarihin kaydettiği en önemli hak ve adalet medeniyetlerinden birisidir. “İslam kardeşliği ve insan eşitliği” temeline dayanan, çok farklı din, mezhep, köken ve kültürden oluşan ve üç kıtaya yayılan toplulukları tam 6,5 asır bağrında barındıran bir Müslüman Türk devletidir.

Osmanlının gelişip yücelmesinin de, gerileyip çökmesinin de aslı sebebi şu iki şeydir:

1-   İlimde İÇTİHAT sistemininin ve sorumluluğunun; yani temel ve genel doğrulara dayanarak; siyasi, ekonomik, içtimai ve eğitim sorunlarına gelişen ve değişen şartlara uygun yeni bilimsel çözümler ve projeler üretme gayretinin körlenip, taklitçilik ve nakilcilik döneminin başlaması

2-   Siyasette ise CİHAT ruhunun ve şuurunun; yani ülkemizde, bölgemizde ve yeryüzünde hak ve adaleti, barış ve bereketi sağlamak üzere, her türlü tedbiri almak, zulme ve zalimlere fırsat tanımamak için sürekli diri ve dinamik olma şuurunun zayıflayıp, gurura ve kuruntulara kapınılması Osmanlının sonunu getirmiştir.

Şanlı Osmanlı Medeniyetinden alacağımız çok önemli dersler ve ibretler vardır. Ancak Osmanlıyı bütün kurum ve kurallarıyla aynen geri getirme hevesleri yanlıştır. Çünkü bugünkü sorunlar ve standartlar oldukça gelişmiş, değişmiş ve çeşitlenmiş bulunmaktadır. Yüzlerce yıl önceki şartlar ve ihtiyaçlar için hazırlanmış kanun ve kuralları bugüne uyarlamak ve uygulamak hem imkânsızdır, hem de yararsızdır.

Bugün “değişmeyen doğrular” esas alınarak “değişen sorunlara ve çağdaş standartlara uygun programlara” ihtiyaç vardır.

Günümüzde, Osmanlı üzerinden İslam düşmanlığı yürütenler ne denli soysuz ise; Osmanlı modelini aynen diriltmeye ve geri getirmeye heveslenenler de o denli şuursuz insanlardır.

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi