Anasayfa » İnsanlığa hizmetle geçen bir ömür

İnsanlığa hizmetle geçen bir ömür

Yazar: yonetici
0 Yorum 327 Görüntüleyen

 

29 Ekim 1926 yılında Sinop`ta doğdu. Babası Adana`nın Kozan ve Saimbeyli bölgesinde yaşamış olan Kozanoğullarından Mehmet Sabri Erbakan. Ağır ceza reisi olan babasının birçok yerde görev yapmış olması dolayısıyla çocukluğu muhtelif şehirlerde geçen Erbakan`ın annesi de Sinop`un tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Kamer Hanım`dır.

  • İnsanlığa hizmetle geçen bir ömür -

Her okulda birinci oldu

Necmettin Erbakan ilkokula Kayseri Cumhuriyet İlkokulu`nda başladı, babasının Trabzon`a tayin olması dolayısıyla ilkokul öğrenimini burada okul birincisi olarak tamamladı. 1937 yılında ilk tahsilini tamamladıktan sonra aynı yıl İstanbul Erkek Lisesi`nde orta tahsiline başladı. İstanbul Erkek Lisesi`ni 1943 yılında birincilikle bitirdi.

1948 yılı yaz döneminde İTÜ Makine Fakültesi`nden mezun olan Erbakan aynı yılın 1 Temmuz`unda Makine Fakültesi Motorlar Kürsü`nde asistan olarak göreve başladı. 1948-1951 yılları arasındaki bu 3 yıllık asistanlık döneminde o zaman doktora tezine tekabül eden yeterlilik tezini hazırladı. Sınıflarda ders vermek doçent ve profesörlerin yetkisinde olmasına rağmen kendisi asistan olduğu halde ders vermesine izin verilmiştir.

1,5 yılda 3 tez yazdı

Yeterlilik tezindeki başarısından dolayı üniversite tarafından 1951 yılında Aachen Teknik Üniversitesi`nde ilmi araştırmalar yapmak, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere Almanya`ya gönderilen Erbakan, Alman ordusu için araştırma yapan DVL araştırma merkezinde Profesör Schimit ile birlikte çok başarılı çalışmalar yaptı. Aachen Teknik Üniversitesi`nde çalıştığı 1.5 yıl süre içerisinde, bir tanesi doktora tezi olmak üzere 3 tez hazırlayan Erbakan, Alman üniversitelerinde geçerli olan “doktor” unvanını aldı.

Alman Ekonomi Bakanlığı için motorların daha az yakıt yakmaları konusunda araştırmalar yaparak rapor veren ve bu arada da doçentlik tezini hazırlayan Erbakan`ın “Dizel motorlarda püskürtülen yakıtın nasıl tutuştuğunu” matematiksel olarak izah eden bu tez, Alman ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Tezin mecmualarda neşredilmesi üzerine o tarihte Almanya`nın en büyük motor fabrikası olan Deutz motor fabrikalarının umum müdürü Prof. Dr. Flats tarafından Leopar tanklarının motorları ile ilgili araştırmalar yapmak üzere bu fabrikaya davet edildi.

Türkiye`nin en genç doçenti oldu

Alman Ekonomi Bakanlığı`nın Ruhr sahasındaki fabrikalar üzerinde araştırma yapmak için görevlendirilen heyette kendisinin de yer almasının istenmesi üzerine 15 gün Ruhr sahasındaki bütün Ağır Sanayi fabrikalarını gezip inceleme fırsatı buldu. II. Dünya Harbi`nden sonra Alman üniversitelerinde ilk Türk ilim adamı olan Erbakan, 1953 yılında doçentlik imtihanını vermek üzere İstanbul`a döndü. İmtihan sonucunda 27 yaşında Türkiye`nin en genç doçenti olma başarısını gösteren Necmettin Erbakan, araştırmalar yapmak üzere tekrar Almanya`nın Deutz fabrikalarına gitti. Burada 6 ay süreyle motor araştırmaları başmühendisi olarak, Alman ordusu için yapılan araştırma çalışmalarına katıldı.

Gümüş Motor`u kurdu

1953`ün Kasım ayında İstanbul Teknik Üniversitesi`ne dönen Erbakan, Mayıs 1954 – Ekim 1955 yılları arasında askerlik görevini ifa etti. İstanbul Kağıthane`deki 6 aylık yedek subay öğreniminden sonra Halıcıoğlu`ndaki istihkam bakım bölüğünde 6 ay asteğmen, 6 ay da teğmen olarak makinelerin bakım ve tamiratları kısmında görev yaptı. Askerlik görevinden sonra tekrar üniversiteye dönen Necmettin Erbakan 1956 yılında Türkiye`de ilk yerli motoru imal edecek olan, 200 ortaklı Gümüş Motor A.Ş.`yi kurdu. Erbakan da böyle bir fabrika kurma fikri Almanya`da çalışmaları esnasında, Türkiye Zirai Donatım Kurumu`nun sipariş verdiği motorları görünce iyice uyanmıştı.

İlk yerli otomobil DEVRİM

Yurda dönünce bu çalışmayı başlattı. Ve bugün Pancar Motor adı altında çalışan fabrikanın temelini 1 Temmuz 1956`da attı. Gümüş Motor fabrikasında seri imalat 1 Mart 1960 tarihinde başlamıştır. 1960 yılında Ankara`da yapılan Sanayi Kongresi`nde Gümüş Motor`un yaptığı imalatları sunan Erbakan “Yeni hedef otomobillerin Türkiye`de yapılmasıdır” fikrini ortaya atmış, o zaman yönetimde olan askerler tarafından revac bulan bu fikir üzerine Eskişehir Demiryolları CER atölyesinde “Devrim Otomobili” adıyla ilk yerli otomobil Erbakan tarafından imal edilmiştir.

Askerlere Sanayi Konferansı verdi

Askeri yönetim Gümüş Motor fabrikasını gezmiş, büyük ilgi ve heyecan duymuşlar, bunun üzerine 200`e yakın General ve üst rütbeli subaya Erbakan tarafından bir Sanayi Konferansı verilmiştir.

1965 yılında profesör olan Erbakan, Şubat 1966`da Odalar Birliği Sanayi Dairesi Başkanlığına getirildi. Daha sonra Genel Sekreter olan Erbakan, 1968 Mayıs`ında Odalar Birliği İdare Heyeti Üyesi, Mayıs 1969`da da Odalar Birliği Başkanı oldu. O zamanki hükümet her türlü kanuni hükümleri hiçe sayarak Erbakan`ı polis zoruyla görevinden uzaklaştırdı.  1969`da Bağımsız Milletvekili olarak Meclise girdi. Necmettin Erbakan 1967 yılında evlendi. Sanayiye gerekli ilginin gösterilmemesi üzerine siyasete atılmaya karar verdi. Erbakan, 1969 seçimlerinde Konya`dan bağımsız olarak adaylığını koydu ve seçilerek Meclis`e girdi.

1970`de Milli Nizam`ı kurdu

24 Ocak 1970 yılında Milli Görüş`ün ilk partisi olan Milli Nizam Partisi`ni kuran Erbakan, 1971 Nisan`ında ihtilal yönetiminin de baskısıyla, Milli Nizam Partisi antidemokratik bir biçimde kapatıldı.

Daha sonra 11 Ekim 1972 tarihinde kurulan Milli Selamet Partisi, Erbakan liderliğinde girdiği 1973 seçimlerinde 12 oyla 48 Milletvekilliği ve 3 Senatörlük kazanarak 51 parlamenterle Meclis`e girdi. 1974 yılı başında kurulan MSP-CHP koalisyonunun bozdurulmasından sonra kurulan dörtlü koalisyonda da yer alan MSP`nin Genel Başkanı yine Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomik Kurul Başkanlığı görevlerini üstlendi.

4 yıl koalisyon ortağı oldu

5 Haziran 1977 seçimlerinden sonra kurulan 3`lü koalisyonda da bu görevini devam ettiren Erbakan liderliğindeki MSP, böylece toplam 4 yıl süreyle hükümet ortağı oldu. 1978 yılı başında 12 Eylül 1980`e kadar muhalefette kalan MSP`nin Genel Başkanlığını yürüten Necmettin Erbakan, 12 Eylül İhtilali`nin getirdiği antidemokratik uygulama ve yasaklarla Eylül 1987 yılına kadar politikadan resmen uzak tutuldu.

Eylül 1987`deki referandumla yeniden siyasi haklarını elde eden Erbakan, 19 Temmuz 1983 tarihinde kurulmuş olan Refah Partisi`nin, 11 Ekim 1987 tarihinde yapılan kongresinde oy birliği ile Genel Başkanlığa seçilen Necmettin Erbakan 20 Ekim 1991 seçimlerinde Konya`dan yeniden Milletvekili seçildi.

1995 Seçimlerinde Refah Partisi birinci parti oldu

54. Hükümetin Başbakanı ERBAKAN

1995 genel seçimlerinde tekrar Konya`dan Milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu seçimlerde Refah Partisi 21.7 ile birinci olmuştur. Bunun üzerine 28 Haziran da hükümeti kurma görevini alarak 7 Temmuz da güvenoyuyla Türkiye`nin Başbakanı olmuştur. Koalisyon hükümeti sırasında halkın desteğini alan bir çok önemli başarının yanında uluslararası alanda gelişmekte olan 8 ülkenin işbirliğine öncülük yaparak büyük bir gayretle bir yıl gibi kısa bir sürede D-8 (Development-8) oluşumunu meydana getirmesi önemli bir olaydır.

1998 yılı Şubat ayında Genel Başkanı olduğu Refah Partisi`nin kapanmasıyla 5 yıl siyasi yasaklı hale gelen Erbakan 17 Ekim 2010 günü Saadet Partisi`ne Genel Başkan seçilmiştir.

Nermin hanım ile evli olan Erbakan, Zeynep, Fatih ve Elif `in babasıydı.

Milli Gazete 28 Şubat 2011

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi