Anasayfa » ALİYEV’İN İSRAİL YANDAŞLIĞINDAN, SN. ERDOĞAN HABERDAR MIYDI?

ALİYEV’İN İSRAİL YANDAŞLIĞINDAN, SN. ERDOĞAN HABERDAR MIYDI?

Yazar: yonetici
0 Yorum 122 Görüntüleyen

ALİYEV’İN İSRAİL YANDAŞLIĞINDAN,
SN. ERDOĞAN HABERDAR MIYDI?

Dünyanın bütün ülkelerinden; farklı din ve düşünceden, ayrı kültür ve kökenden insanlar, İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği soykırım derecesindeki vahşet ve cinayetleri kınarken, Azerbaycan’dan bu yönde bir protesto gösterisinin medyaya yansımaması kafaları karıştırmıştı. Azerbaycan halkı bu kadar duyarsız ve tutarsız olamazdı; demek ki İsrail hizmetkârı ve Sn. Erdoğan’ın “gardaşı (!)” İlham Aliyev, Siyonist İsrail’i üzecek ve ürkütecek eylemleri sıkı sıkı yasaklamıştı!? Azerbaycan’daki Yahudi etkinliği, İsrail-Azerbaycan’ın enerji ve ticaret ilişkileri ve Karabağ’ın kurtuluşunda İsrail’in özel teknoloji desteği ve ABD’deki Ermeni Lobilerini engellemesi zaten bilinen durumlardı.
Azerbaycan’ın İsrail Yandaşlığı!
11 Ocak 2023’te İsrail’e Büyükelçi atayan Azerbaycan, Hamas’a değil Siyonist Netanyahu’ya destek çıkmaktaydı. İsrail, Azerbaycan’ın ikinci en büyük petrol ithalatçısıdır. Hatta Azeri petrolünün İsrail’e ulaşmasında Aliyev’in gardaşı Erdoğan en büyük ve sadık aracıdır. Azerbaycan’daki CUHURA (Kafkas Yahudileri) ve Aşkenazi (Avrupa Yahudileri) Aliyev’in yakın danışmanlarıdır. 1905-1928 yıllarında kurulan PAOLEY SİON Teşkilatı, hâlâ Azerbaycan’ın derin odaklarıdır. Hayfa-Bakü Dostluk Derneği ve Aziz Azerbaycan-İsrail Cemiyeti, Azerbaycan’ın en etkin sivil kurumları arasındadır. Bunlar aynı zamanda ABD’deki Siyonist AIPAC ile irtibatlıdır. Bakü Devlet Üniversitesi’nde İBRANİCE bölümü açılmıştır. Sözün özü, Azerbaycan’ı Azerilerin değil, Hazerilerin (Yahudi asıllı hainlerin) yönettiği kesinlik kazanmıştır. Aliyev, İsrail’le Azerbaycan ilişkilerinin görünen bu kısımlarından çok daha derin ve etkin ortaklıkları bulunduğunu açıklamıştır. İşte bu yüzden; ABD ve AB ülkelerinde ve hatta bazı Yahudiler bile İsrail aleyhine mitinglere katılırken, Azerbaycan’da İsrail’in vahşetini kınayan bir yürüyüşe rastlanmamıştır!
İsrail’in Siyonist Dışişleri Bakanının: “Erdoğan Görevde Olduğu Sürece, İsrail Büyükelçisi Türkiye’ye Dönmeyecek” Küstahlığı!
İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevinde olduğu sürece Tel Aviv’in Türkiye’ye Büyükelçisi’ni geri göndermeyeceğini açıklamıştı. İsrail kamu radyosu Reshet Bet’e konuşan Cohen, “Erdoğan’ın sorumsuz çıkışlarını görüyoruz. Kendini Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un ‘Yeni Naziler’ olarak nitelediği Hamas’ın yanında konumlandırıyor” diyecek kadar küstahlaşmıştı.[1]
Bizi asıl üzen ve kahreden ise, İsrail’le tüm diplomatik ilişkileri koparması ve normalleşme girişimlerini askıya alması beklenen Sn. Erdoğan’ın yapması gerekeni, İsrail Dış Bakanının yapmasıydı.
Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar’ın: “Tel Aviv’e Metro Hattı Yaptık. Açılışa Tüm Tel Avivlileri Bekliyoruz” Çıkışı!
HAMAS’ın Gazze sorumlusu Yahya Sinvar yaptığı bir açıklamada “Tel Aviv’e yer altından bir metro kazdıklarını, yakında açılışını yapacaklarını ve tüm Tel Avivlileri bekleyip çağırdıklarını” açıklamıştı.[2]
Bu ifadeler Siyonist İsrail’e yönelik; kesin netice alıcı, Siyonist sistemi yıkıcı ve şaşırtıcı hazırlıkların tamamlandığının da bir müjdesi olmaktaydı.
Azerbaycan, İran’a olası saldırı için İsrail’e özel hava üssü hazırladı mı?
İsrail’in milyarlarca dolarlık silah satışı karşılığında, Azerbaycan üzerinden İran’a saldırma imkânı sağladığı konuşulmaktaydı. Bu iddialara göre, Azerbaycan’dan kalkan kargo uçaklarının İsrail’e iniş yapıp askeri bir üsten çok sayıda silah teslim aldığı ve Azerbaycan’a taşıdığı ortaya çıkmıştı. İsrail’in Haaretz gazetesinin açık kaynak uçuş verilerine dayandırdığı habere göre, Azerbaycan merkezli Silk Way Airlines’a ait kargo uçakları İsrail’e ait Ovda askeri hava üssüne 92 kez uçuş yapmışlardı.
İsrail üssünden Azerbaycan’a uçuşların, bilhassa Ermenistan-Azerbaycan arasında çatışmaların şiddetlendiği dönemlerde arttığı saptanmıştı. Habere göre İsrail Azerbaycan’a milyarlarca dolarlık silah satışı gerçekleştirmiş durumdaydı. İsrail’in yıllardır Azerbaycan’a sattığı silahlar arasında balistik füzeler, hava savunma ve elektronik harp sistemleri, kamikaze dronlar gibi en gelişmiş silah sistemlerinin bulunduğu yazılmıştı.
Azerbaycan, İsrail’e özel hava üssü sağladı mı?
Azerbaycan’ın İsrail’e “İran’ı gözetlemesi için” MOSSAD’ın ülkede ileri harekât üssü kurmasına izin verdiği belirtilen haberde, İsrail dış istihbarat servisi MOSSAD’ın ele geçirdiği İran’a ait nükleer arşivlerin, Azerbaycan üzerinden İsrail’e kaçırıldığı vurgulanmıştı. Haberde ayrıca; Azerbaycan’da, İsrail’e yardım etmek için İran’a yönelik olası bir saldırıya destek amacıyla bir hava üssü kurulduğu da yer almıştı.[3]
Aliyev yönetimi, İran’ın tepkilerine rağmen İsrail’le yaptığı milyarlarca dolarlık askeri anlaşmalara bir yenisini daha katmıştı. Foreign Policy’nin haberine göre, İran’ın kuzeyinde İsrail’e bir hava üssü tahsis edilmiş ve üsse “Azerbaycan” ismi takılmıştı. İran’a müdahale tartışmalarını gündemden düşürmeyen İsrail, son dönemde yakın müttefiki Azerbaycan’da hava üssü kurarak bu “dostluğu” daha da pekiştirmiş durumdaydı. 2012 Şubat ayında Azerbaycan’la 1,6 milyar dolar değerinde bir askeri anlaşma yaparak, Bakü’ye Heron’ların yanı sıra uçaksavar füze savunma sistemi satma kararı alan İsrail hedef büyütmeye başlamıştı. Foreign Policy dergisinin internet sitesinde, “İran’la savaş Kafkaslardan mı başlayacak?” başlıklı makalede, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran’ın kuzey sınırına yakın bir bölgede İsrail’e bir hava üssü verdiği açıklanmıştı.

 

 

MAKALEMİZİ OKUMAK veya DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

 

 

Yorum Yap

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi