Anasayfa » Yurt Gazetesi Başyazarı İsmet Orhan’ın İSLAM GICIKLIĞI VE KIŞKIRTICILIĞI

Yurt Gazetesi Başyazarı İsmet Orhan’ın İSLAM GICIKLIĞI VE KIŞKIRTICILIĞI

Yazar: yonetici
0 Yorum 312 Görüntüleyen

Yurt Gazetesi Başyazarı İsmet Orhan’ın

İSLAM GICIKLIĞI VE KIŞKIRTICILIĞI

 

Yurt Gazetesi başyazarı İsmet Orhan “Atatürk ve Hitler” yazısında:

“Alman televizyonu halt etmiş ama, Söyleyene değil, Söyletene bakın derler…

Almanya’da, Dachau, Buchenwald ve Auschwitz fırınlarını, gaz odalarını gezmiş bir gazeteci olarak, buradan bir iddiada bulunuyorum!

Almanları (Atatürk aleyhine) söyletenler; Türk çocukları için gönderdiğimiz öğretmenler ile Mescitlere gönderdiğimiz imamlardır…

Modern Atatürk cumhuriyetine, Dün, Türk İslam senteziyle karşı çıkanlar, Bugün, İslami Türk sentezi diyenlerle aynı çizgide buluştular…

İşte bu yüzden iddia ediyorum, Almanya’dan önce, gönderdiğimiz İmamlara ve öğretmenlere, sonra da dönüp içerideki onları yetiştirip gönderen ve yönetenlere bakalım…” sözleriyle; Alman Devlet Televizyonu ARD’nin: “Atatürk, Hitler döneminde Almanya’dan zehirli gaz alıp, Dersim İsyanı’nda Alevilere karşı kullandı!..”[1] iddiaları yüzünden, İslam’a ve Müslümanlara sataşacak, Almanya’ya gönderilen öğretmen ve imamları suçlayacak ve saldıracak kadar zıvanadan çıkıyordu.

Alman devlet televizyonu ARD’de yayınlanan bir belgeselde, ‘Atatürk, Hitler döneminde Almanya’dan zehirli gaz aldı’ iddiaları hem Almanya’daki Türk toplumundan hem de Türkiye’deki siyasilerden, tarihçilerden ve yazarlardan haklı tepkiler alıyordu.

Alman Birinci Kanalı (ARD) televizyonu, yayınladığı bir belgeselde, ‘Atatürk’ün Almanya’dan satın alınan zehirli gazı Dersim’de Alevilere karşı kullandığı’ iddiası aslında Türkiye’de Alevi-Sünni ayırımını kızıştırmayı ve ülkemizi karıştırmayı amaçlıyordu. ARD’de Thorsten Mack ve Karaman Yavuz’un hazırladığı, ‘Unutulan Katliam – Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü?’ isimli belgeselde altı dakika süren ve Tunceli’de çekilen arşiv fotoğraflara yer veriliyor ve bazı röportajlar da yer alıyordu. Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretlerle dolu olan yayında, “Türk arşivlerinde 1937 yılından kalma önemli bir belge bulundu. Dersim’den sorumlu generalin zehirli gaz talebinden sonra, Nazi Almanya’sına 20 ton zehirli gazın ısmarlandığını gösteren bir belge. Atatürk’ün imzasını taşıyor. Kemal Atatürk, Türkiye’yi modern ulus devlet haline getirmek istedi. Hitler rejimiyle çalıştı” gibi saçma sapan itham ve iftiralar sıralanıyordu.

Programa Almanya’da yaşayan Türk toplumundan gelen sert tepkiler ve tek taraflı yayın eleştirileri üzerine TV sorumluları yazılı bir açıklama yaparak “Mustafa Kemal Atatürk’ü Hitler ile kıyaslamadık ve eşitlemedik” gibi ifadelerle, bu rezalet geçiştirilmeye çalışılıyordu. Alman devlet televizyonunda Atatürk’ü, Nazi diktatörü Hitler ile kıyaslayarak yapılan densizliğe siyasiler de büyük tepki veriyordu.

 

..

 

makalenin tamamı için tıklayınız…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi