Anasayfa » AKP İÇİNDE İKTİDAR KAVGASI VE BİRKAÇ AY SONRASI!?

AKP İÇİNDE İKTİDAR KAVGASI VE BİRKAÇ AY SONRASI!?

Yazar: yonetici
0 Yorum 210 Görüntüleyen

AKP İÇİNDE İKTİDAR KAVGASI VE BİRKAÇ AY SONRASI!?

 

Not: Bu yazı 4 gün önce hazırlanmıştı.

 

AKP’de Davutoğlu’nu etkisiz kılma adımı!

AKP MKYK’sında alınan kararla il ve ilçe başkanlarını atama yetkisi Genel Başkan’dan alınarak yeniden Genel Kurul’a aktarılmıştı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik MKYK toplantısı sonrası bir açıklama yapmıştı. Buna göre AKP MKYK’sında alınan kararla il ve ilçe başkanlarını atama yetkisi Genel Başkan’dan alınarak yeniden Genel Kurul’a verilmiş bulunmaktaydı. AKP’de il ve ilçe başkanlarını atama yetkisinin Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan alınması kararı, Erdoğan-Davutoğlu kavgasının artık su yüzüne çıkması ve resmiyet kazanmasıydı. Bu parti içi iktidar kavgasının hangi boyutlara uzanacağı ve kimlerin kazanacağı şimdilik belli olmasa da artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı açıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce ’emanetçi’ modeline ve ‘tek adam partisi’ne karşı olduğunu kendisi açıklamıştı. Rahmetli Erbakan’ın yasaklı olduğu dönemlerde Milli Görüş partilerinde uygulanan ‘tek adamcı’lığı ve ‘emanetçi’liği çok yanlış bulduğunu her fırsatta tekrarlamıştı. Ve hatta bu işbirlikçi Yenilikçiler, bu gerekçeyle yollarını ayırıp AKP’yi kurmuşlardı. Cumhurbaşkanlığına seçilip de genel başkanlığı Ahmet Davutoğlu’na devrederken de aynı kanaati paylaşmıştı. Davutoğlu’nun kendisine vekâlet edecek bir ‘emanetçi’ olmayacağını, AKP’nin de bir ‘tek adam partisi’ olmadığını üstüne basa basa ilan eden Erdoğan ‘Dava kişilerle kaim değil’ anlayışının, ‘ben değil biz’ şuurunun, perde arkasından parti idare etmeyi dürüst ve samimi bulmayışının bu veda konuşmasında etkisi olduğu sanılmaktaydı. Ayrıca Erdoğan’ın Özal tecrübesinden çıkardığı derslerin de ‘emanetçi’liğe ve ‘tek adamcı’lığa karşı olduğu kanaati vardı. Ancak Sn. Erdoğan yine herkesi şaşırtmış, bütün bu söylediklerini bir tarafa bırakmış ve şimdi “TEK ADAM”lığa başlamış, tabi ve teslim olmayanlara savaş mı açmıştı?

Nasuhi Güngör’ün Davutoğlu çıkışları!

Star medya grubu Nasuhi Güngör için verdiği kararla tartışılmaya başlanmıştı. Nasuhi Güngör A Haber kanalında Davutoğlu’nu eleştiren sözler edince yazılarına son verildiği ortaya çıkmıştı. Evet Hükümete yakın medyada Nasuhi Güngör şoku yaşanmıştı. A Haber kanalında Ahmet Davutoğlu hakkında söylediği bir cümle O’na pahalıya mal olmuş, Star Gazetesi Nasuhi Güngör ile yollarını ayırmıştı. İşine son verilmesine sebep olan sözleri A Haber’de yayınlanan “Toplumsal Hafıza” programında kullanmıştı. Hedefinde Ahmet Davutoğlu vardı ve ‘açıkça söyleyeceğim’ deyip şunları sıralamıştı:

“Siyasi boşluk var, Başkanlık sistemi ile ilgili sahici gündeme geçemediğimiz için, iki başlılık var. Daha da açık konuşacağım, Türkiye’nin paralel yapı ile mücadelesinde gayret etmesi gerekenler bunu yeterince yapmıyor. Siyasiler de bunu gündemlerine yeterince almıyor. Hükümet yeterince gündemine almıyor. AKP de almıyor gündemine. Çok daha aktif gündemlerine almak zorundalar.”

Nasuhi Güngör’ün: “Ahmet Davutoğlu ile devam edilemez” çıkışı!

“Davutoğlu, dışişleri bakanı olarak çok önemli hizmetler gördü. Ama Türkiye’nin Suriye ile de Rusya ile de devam eden ve niye devam ettiğini anlamadığım gerginlikle ilgili hâlâ bir çözüm üretilemiyor. Türkiye bu ikili yapıyı kırmak zorunda. Ve açık söyleyeyim Sayın Ahmet Davutoğlu ile artık bu mesele devam edemeyecek bir hale gelmiştir. AKP kendine yeni bir yol aramak durumundadır.”

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi