Anasayfa » Yaklaşan Seçimlerle İlgili: MİLLİ ÇÖZÜM DERGİSİ BASIN BİLDİRİSİ

Yaklaşan Seçimlerle İlgili: MİLLİ ÇÖZÜM DERGİSİ BASIN BİLDİRİSİ

Yazar: yonetici
0 Yorum 191 Görüntüleyen

Adil Düzen’de; demokratik kurumları çalıştırmak, halkın yönetime daha aktif katılımını sağlamak ve muhalefetin hükümeti denetleme mekanizmasını kolaylaştırmak üzere getirilecek iki önemli kuralı hatırlatmamızda fayda vardır;

1- Seçimlere katılan partiler iktidar olmaları halinde, 5 yıl içerisinde hangi hizmetleri ve değişimleri, hangi süreler içerisinde ve hangi kaynak paketleriyle yapacaklarını taahhüt eden bir belgeyi-bildirgeyi; hem halka açıklayacaklar, hem de resmen imzalayıp Yüksek Seçim Kuruluna sunacaklardır. İşbaşına geldiklerinde; bu vaatlerini ve söz verilen vakitte yapıp yapmadıklarını takip ve teftiş edecek YSK bünyesindeki yetkili kurum, halkı aldattıklarını ve oyaladıklarını tespit ettikleri ve uyarıldıkları halde taahhütlerini yerine getirmeyen hükümetler ve partiler, öyle 5 yıl mecburen beklemeye gerek kalmadan, Yüksek Mahkeme kararıyla yetkileri sonlandırılacak ve iktidardan alınacaklardır. Yerlerine ikinci sıradaki partiler hükümeti kuracaklardır. Böylece palavra politikaları ve istismar edebiyatı son bulacaktır.

2- Adil Düzen’de, siyasete ve yönetime getirilecek çok önemli diğer bir kurum ise; bütün Muhalefet Parti Başkanları, Devlet ve Hükümet Başkanı’nın etkili ve yetkili danışmanları konumunda sayılacak; Bakanları ve bürokratları resmen denetleme ve rapor etme fırsatı tanınacaktır.

Ama şu anda, maalesef Muhalefet liderlerinin oldukça yararlı ve hayırlı önerileri ve birikimleri hiç hesaba katılmamakta ve heba olmaktadır. Örneğin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Helâlleşme çağrısı” tarihi bir adımdı ve Milli birlik ve dirliği pekiştirici, mevcut kamplaşma ve kutuplaşmayı törpüleyici bir fırsattı. Ve tabi her şeyden önce ve özellikle, CHP’nin, Din karşıtı eylem ve söylemlerden uzaklaşmasının ve dindar halkımızla barıştığını kanıtlamasının, her kesimi sevindirmesi lazımdı.

Çünkü her partinin geçmişteki hatalarını itiraf etmesi, toplumdan ve özellikle mağdurlardan özür dilemesi ve artık benzer yanlışlık ve haksızlıklardan vazgeçtiklerini bildirmeleri, olumlu ve sorumlu bir yaklaşımdı. Ancak ön yargılar ve bağnaz saldırılarla böylesi açılımlar boğulmaya çalışılmaktaydı.BASIN BİLDİRİSİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..
BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi