Anasayfa » UKRAYNA KARGAŞASI VE DÜNYANIN YENİDEN KURGULANMASI

UKRAYNA KARGAŞASI VE DÜNYANIN YENİDEN KURGULANMASI

Yazar: yonetici
0 Yorum 136 Görüntüleyen

UKRAYNA KARGAŞASI

VE

DÜNYANIN YENİDEN KURGULANMASI

          

NATO’yu ve AB’yi, Rusya’nın saldırısı karşısında Ukrayna’yı yalnız bıraktıklarını ve sadece kof nasihatlerde bulunduklarını söyleyen Sn. Erdoğan, Ukrayna’nın; “Türkiye Montrö Sözleşmesi’ndeki yetkilerini kullanıp, Boğazları savaş gemilerine kapatmalıdır!” çağrısına karşı kof mazeretlere sığınmaktadır. Dışişleri Bakanlığı uzmanlarımız “Ukrayna’da yaşananların bir savaş olup olmadığını araştırmaktadır” şeklinde gülünç bahaneler uydurmaktadır. Rus Orduları, Putin’in talimatıyla Ukrayna’ya 3 cepheden saldırı başlatmış ve başkent Kiev kuşatılmış, bizimkiler hâlâ bunun bir savaş olup olmadığına bakacaklarmış!?

Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin Satrancı

Günlerdir ABD Başkanı’nın yaptığı “Rusya Ukrayna’yı işgal edecek!” açıklaması sonucu 24 Şubat 2022 günü Rusya Ukrayna’yı işgale başlamıştı. İşgale görünürdeki sebep “Ukrayna’nın NATO üyesi olma ihtimali sonucu Rusya sınırlarının güvenliğinin tehlikeye gireceği” iddiasıydı. Güvenlik endişesi ve Ukrayna’nın silahlanması Rusya tarafından tehdit olarak algılanmıştı. Rusya, Ukrayna’ya tarihsel ve ideolojik sebeplerle saldırmıştı. Putin işgal emrini vermeden az önce yaptığı konuşmasında tarihe atıf yaparak, “Ukrayna şehirlerini Türklerden biz koruduk” buyurmuşlardı. Buradaki Türklerden kasıt sadece Osmanlı İmparatorluğu sanılmasındı. Bu Türkiye’yi de bağlamaktaydı.

Ukrayna’nın demografik yapısında Müslüman Tatar Türkleri önemli bir yer tutmaktaydı. Ukrayna bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen, Rusya hiçbir Avrupa devletini dinlemeden Ukrayna’ya saldırmıştı. ABD’nin sözde yaptırım kararlarını Rusya ciddiye bile almamıştı. Irak ve Suriye’yi hiçbir sebep olmadan işgal eden ABD, yıllardır kurup yönettiği PKK ile Türkiye’yi uğraştıran ABD, Ukrayna için kılını kıpırdatmamıştı. ABD nereyi işgal edecek olsa hemen ABD işgaline katkı için asker göndereceğini açıklayan AB ülkeleri, Ukrayna işgaline ciddi bir tepki koymamıştı.

Türkiye, Osmanlı’nın yerine kurulmuş bir devlet olmaktaydı. Her ne kadar bazıları tarihini inkâr etse de Türkiye Osmanlı İmparatorluğu’nun devamıydı. Buradan baktığımızda Putin Türkiye’ye, tarihe atıf yaparak, nerede durması gerektiğini hatırlatmıştı. Ukrayna Savaşı bir satranç tahtasıydı. Türkiye yönetimi bu oyunu kendi koyduğu kurallara göre çok iyi oynamalıydı. Ukrayna, Boğazlardan Rusya gemilerinin geçmesinin engellenmesini hatırlatmıştı. Karşılığında ne verecek Ukrayna? Türkiye bağımsız bir devlet, devletler arasındaki ilişki çıkara dayalıdır her zaman. ABD Türkiye’nin dibine askeri yığınak yaptı (Dedeağaç’a), bu yığınakla Ukrayna’ya askeri yardım etmeyecekse bu yığınağın Türkiye için olduğu sırıtmaktadır. ABD Türkiye’ye, “Rusya’ya karşı Ukrayna’ya gir!” diyerek Türkiye’yi savaşa sokma çabasındaydı. Türkiye Ukrayna için uğraşırken ABD Türkiye’ye girmeye başlardı!? ABD ile Rusya bu zamana kadar hiçbir yerde fiili olarak karşı karşıya gelmedi. Yani ABD ile Rusya hiç savaşmadı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, Rusya’nın ABD’yle birlikte planladığı bir savaştır. Türkiye, ateş çemberi içine alınmaktadır. Asıl hedefte Türkiye’nin bulunduğu unutulmamalıdır. Türkiye artık NATO’dan ayrılmalı, AB’ye girmeye çalışmamalıdır. ABD’nin kuyruğu olmaktan çıkması lazımdır. Erbakan’ın başlattığı İslam ülkeleriyle askeri, siyasi ve ekonomik ayrı ayrı birlikler kurmalıdır. Türk Cumhuriyetleriyle de birlikler oluşturmalıdır. ABD ve Rusya’yı ancak Türkiye durduracaktır.[1]

                                         …
                    MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..


BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi