Anasayfa » Sn. Erdoğan’ın Amacı Milli Bir Anayasa Yapmak mıydı; YOKSA MİLLETİ AVUTUP OYALAMAK MIYDI?

Sn. Erdoğan’ın Amacı Milli Bir Anayasa Yapmak mıydı; YOKSA MİLLETİ AVUTUP OYALAMAK MIYDI?

Yazar: yonetici
0 Yorum 134 Görüntüleyen

Sn. Erdoğan’ın Amacı Milli Bir Anayasa Yapmak mıydı;

YOKSA MİLLETİ AVUTUP OYALAMAK MIYDI?

    

Türkiye’nin zamları ve hayat pahalılığını tartıştığı ve halkın bunaldığı bir dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Yeni Anayasa’ çıkışı yaparak, gündemi bir anda değiştirmeyi başarmıştı. 1 Şubat 2021 tarihinde Erdoğan, yaptığı açıklamada muhalefeti önceki Anayasa çalışmalarını tıkamakla suçlamıştı. Ancak birazcık geriye gidildiğinde gerçeğin tamamen farklı olduğu ortaya çıkacaktı. Arşivlere bakıldığında 2011 ve 2016’da yapılan yeni Anayasa çalışmalarının her ikisinde de AKP tarafından ‘Anayasa Uzlaşma Masası’nın devrildiği anlaşılacaktı. Erdoğan’ın şimdi tekrar gündeme getirdiği ‘yeni Anayasa’nın ise Anayasa yapmaktan çok gündemi değiştirmeye yönelik olduğu sırıtmaktaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası, “yeni bir Anayasa tartışmasının başlaması gerektiğini” belirtirken, “Cumhur İttifakı’ndaki ortağımızla uzlaşırsak yeni Anayasa için harekete geçebiliriz” çıkışını yapmıştı. Erdoğan’ın durup dururken yaptığı ‘Yeni Anayasa’ açıklaması, daha önceki ‘Anayasa’ çalışmalarını hatırlatmıştı. Erdoğan önceki çalışmaların önünün CHP tarafından tıkandığı iddiasındaydı, ancak o dönem yaşananların çok farklı olduğu gerçeği saklanmaktaydı. Yeni Anayasa ile ilgili çalışmalar son on yılda iki kez daha ele alınmıştı, ama her seferinde masadan kalkan tarafın iktidar olduğu unutulmamıştı. İlki 2011 yılında yapılan ve 25 ay boyunca üzerinde çalışılan Yeni Anayasa çalışması, AKP’li üyelerin mazeretsiz olarak üç sefer toplantıya katılmaması nedeniyle Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun görevi sonlanmıştı. O dönem 19 Kasım, 25 Kasım ve 25 Aralık 2013’teki Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısına AKP’li üyeler mazeret bildirmeden katılmazken, Komisyon’un CHP, MHP ve BDP’li üyeleri ise hazır bulunmuşlardı.

O süreçte MHP’li Bal: “AKP masadan kaçmıştır!” diye çıkışmıştı!

TAMAMI
İÇİN: http://www.millicozum.com/mc/nisan-2021/sn-erdoganin-amaci-milli-bir-anayasa-yapmak-miydi-yoksa-milleti-avutup-oyalamak-miydi

 


 

 

 

KAYNAK:

http://www.millicozum.com/mc/nisan-2021/sn-erdoganin-amaci-milli

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi