Anasayfa » Sn. Cumhurbaşkanına: 6284’ÜN AİLE FACİALARI VE MAĞDURLARIN FERYADI!

Sn. Cumhurbaşkanına: 6284’ÜN AİLE FACİALARI VE MAĞDURLARIN FERYADI!

Yazar: yonetici
0 Yorum 327 Görüntüleyen

Sn. Cumhurbaşkanına:

6284’ÜN AİLE FACİALARI VE MAĞDURLARIN FERYADI!

 

STAR TV. “Gerçeğin Peşinde” programına çıkan Gökhan Köse; huysuz, uyumsuz ve sorumsuz davranışları yüzünden boşandıkları eşinin, mahkemenin kendi velayetine (babasına) verdiği dokuz yaşındaki kızını alıp kaçırdığı, baskı ve şiddet uyguladığı, şu anda bir başkasıyla resmen evli olduğu halde diğer bir insandan hamile kaldığı… Bütün bunlara rağmen, İstanbul Sözleşmesi diye bilinen 6284 sayılı kanunun “Kadının beyanı esas alınır ve yeterli sayılır” anlamındaki maddesi gereği, kendisinden boşanan ve kızını kaçıran kadının iddia ve isnatları yüzünden kendisine onlarca dava açıldığı ve uzaklaştırma kararları alındığı… Bütün bu sıkıntılar ve kızıyla ilgili kuşkular yüzünden çaresiz kaldığı ve resmi başvurularından hiçbir sonuç alamadığı için feryadı figan edip durmaktaydı.

Bu tür TV Programlarının: Gizemli cinayetlerin çözülüp açığa çıkarılması… Enteresan kayıpların bulunması… Karmaşık boşanmalar ve evden kaçmalarla ilgili konuların perde arkasının aydınlatılması gibi toplumsal sorunların gündeme taşınması ve ilgili makamlara duyurulması… Suçluların ve sorumluların ortaya konulması, mağdur vatandaşların haklarına kavuşturulması ve bu hususlarda Emniyet ve Güvenlik mensuplarına, Yargıya ve Adalet çarkına yardımcı olunması… Böylece toplumda sosyal dayanışma ve sorumluluk kuşanma duyarlılığının arttırılması çabalarından dolayı Serap Paköz, Av. Hasan Kocabay ve Adli Tıp Uzmanı Dr. Taner Güven’e tebrik ve takdirlerimizi iletiyoruz. Ve yine benzer formatlarda programlar yapan Müge Anlı, Didem Arslan Yılmaz ve Esra Erol Hanımefendileri de kutluyoruz.

Ama bir hatırlatmayı da yapmadan geçemiyoruz; bu ahlâki ve ailevi temellerimizi derinden sarsan 6284 Sayılı kanunun kadına şiddeti önleyici tedbirler dışındaki: “Kadının beyanı esastır ve yeterli sayılır” şeklindeki tahrip maddelerinin düzeltilmesi konusunda devlet yetkililerine çağrılar yapılması gibi duyarlı ve tutarlı tavırları da kendilerinden bekliyoruz. Aksi halde bu tür programlar, giderek yaygınlaşan haksızlık ve ahlâksızlıkları azaltmak yerine, bir nevi dolaylı reklamını yapmak anlamını taşıyacaktı. Çünkü sadece ve sürekli kötü sonuçları konuşup tartışmak yerine, öncelikle ve özellikle sorunların asıl sebepleri ve suçluları cesaretlendirici kanun maddeleri üzerinden yoğunlaşmak lazımdı.

STAR TV Gerçeğin Peşinde programına çıkan çaresiz Baba Gökhan Köse’nin, 9 yaşındaki kızını kaçıran, ona şiddet uygulayan ve cinsel tacize uğramasına göz yuman eski eşinin kız kardeşlerinin ve yakın çevresinin bile, Gökhan Köse’yi doğrulayan beyanlarına rağmen, programın avukatı Hasan Kocabay ve Dr. Taner Güven hâlâ yutkunup, 6284 sayılı kanunun “Kadının beyanı esastır” maddesinin mutlaka düzeltilmesi gerektiğini ağızlarına alamamaları da dikkatlerden kaçmamıştı… Ve üstelik buna benzer olayların ve mağdurların sayısı on binlere ulaşmıştı ve giderek yaygınlaşmakta, hatta çıldırma noktasına gelen bazı çaresiz erkeklerin intikam hırsına yol açmaktaydı.

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi