Anasayfa » MÜJDE! TRUMP’LA ERDOĞAN KANKA OLMUŞLARDI!

MÜJDE! TRUMP’LA ERDOĞAN KANKA OLMUŞLARDI!

Yazar: yonetici
0 Yorum 184 Görüntüleyen

MÜJDE!

TRUMP’LA ERDOĞAN KANKA OLMUŞLARDI!

      

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceği konusunda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: “DAEŞ’i Suriye’de yendik, Trump hükümeti boyunca Suriye’de bulunmamızın tek sebebimiz buydu” açıklaması kafaları karıştırmıştı.

ABD’li bir yetkilinin, Suriye’den tüm askerleri çekmeyi değerlendirdiklerini söylemesinden kısa süre sonra, Twitter’dan açıklama yapan ABD Başkanı Trump’ın; “Suriye’de DAEŞ’i yenilgiye uğrattık, Başkanlığım döneminde orada olmak için tek nedenim buydu, şimdi DAEŞ ile mücadelede yeni sayfaya geçilirken, ABD askerleri ülkeye dönmeye başladı” ifadeleri herkesi şaşkınlığa uğratmıştı. Reuters haber ajansına konuşan bir ABD’li yetkili, Suriye’den tüm askerleri çekmeyi değerlendirdiklerini doğrulamıştı. Bu haberin gelmesinden kısa bir süre sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklama, “ABD’nin yeni ve sinsi planları olduğu” kuşkusunu gündeme taşımıştı.

Trump’a göre: “Amerika’nın yarım bıraktığını Erdoğan Suriye’de tamamlayacak, DAEŞ’ten kalanı Türkiye ortadan kaldırıcaktı.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha sonra, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili açıklamalarında: “Erdoğan Suriye’de DAEŞ’ten kalanı yok edeceğini söyledi” itirafları, Türkiye’ye yönelik yeni bir tuzak kurulduğu şeklinde yorumlanmıştı. Trump’ın; “Suriye’deki askerlerimiz evine dönüyor. Türkiye çok doğru bir komşu” dedikten sonra ayrıca, “Erdoğan’ın söylediğini yapabilecek biri olduğunu” belirtmesi kuşkularımızı arttırmıştı. Çünkü Trump’ın, Suriye’den çekilme kararında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin etkili olduğu ortaya çıkmıştı ve Trump bu durumu attığı tweetlerinde bile gizleme gereği duymamıştı.

Ancak ABD’deki Türkiye karşıtı lobiler de bu kararı tartışmaktaydı. İşte bu tehlikeye dikkat çeken bazı yazar ve yorumcular, “Trump’ın çekilme kararı sonrası, Türkiye’ye tuzak çıkabileceği yönünde” uyarılarda bulunmuşlardı.

“(…) ABD’de aynı anda hem Trump hem de Türkiye karşıtı lobiler var. Bunların başında ABD medyasının güçlü kesimi ve bunları fişekleyen FETÖ bağlantıları da bulunmaktaydı. Bunlar gözlerini Türkiye’nin huzuruna, hatta bağımsızlığına dikmiş durumdalardı. Türkiye’nin Suriye’ye yönelik bir operasyonunda, Türkiye aynı zamanda DAEŞ’le de mücadele etse bile, bunlar çok açık biçimde bu durumu Türkiye’nin oradaki Kürtlere karşı, bir soykırım harekâtı yaptığı şeklinde yorumlayacak ve dünyaya böyle bir algı yayacaklardı. Sonrasında da önce Trump’a bu kararı değiştirmesi için baskı yapılacak. Zaten bir anı bir anını tutmayan Trump, muhtemelen bir süre sonra; “insani nedenlerle oraya dönmek zorundayız” diyerek kararını askıya alacak ve bu çarkı ile puan toplamaya çalışacak ve bunu muhalifleri ile barışma fırsatına çevirmiş olacaktı. Daha da kötü bir ihtimal olarak, Suriye’nin doğusuna uluslararası bir kontrol getirmek için düğmeye basılarak, güçlü bir rüzgâr estirilmeye başlanacaktı! Ve mesele, Türkiye açısından daha da içinden çıkılmaz hale sokulacaktı.

 

..

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi