Anasayfa » 6 Şubat 2023 Maraş Merkezli DEPREM SANCISI VE SONRASI

6 Şubat 2023 Maraş Merkezli DEPREM SANCISI VE SONRASI

Yazar: yonetici
0 Yorum 193 Görüntüleyen

Bu büyük felaketin üç ana boyutu vardır:

1- İmtihan boyutu, 2- İktidar boyutu, 3- Islahat boyutu.

1- Depremin imtihan boyutu:

Duyarlı halkımız bu asrın felaketi karşısında; özündeki asaletle, Milli birlik ve dirlik bilinciyle kenetlenmiş ve yardıma koşmuşlardır.

a) Milli Çözüm İstanbul Ekibi 100 çadır hazırlamıştır. b) Konya Ekibimiz Maraş ve Hatay’la irtibat kurmuş, mağdurlara el atmışlardır. Ayrıca Konya Ekibimiz gönüllü olarak yetim depremzede çocukları sahiplenip, barındırma ve yine bölgedeki çocuklara kazak-külah örüp ulaştırma organizesi başlatmışlardır. c) Arama-kurtarma faaliyetleri için Gebze’den gönderilen iki Milli Çözüm Ekibi çok hayırlı hizmetlere vesile olmuşlardır.

5 yaşındaki kız çocuğunun: “Nurani bir amca su ve yiyecek getirdi” sözleri maneviyatımızı artırmıştır. Depremden 225 saat sonra bile bebeler, nineler, dedeler ve gençler çıkarılmıştır. Eceli henüz dolmayan, Allah’ın inayetiyle hayatta kalmaktadır.

2- İktidar boyutu: 1-2-3 yıllık ve 3-4 milyona satılan binalar neden yıkılmıştır? Müteahhit sizden, Belediye sizden, Hükümet sizden olduğu halde bu ihmalkârlıklar neden yapılmıştır? Kayıp 45 bin dense de, uzmanlar gerçek sayının, maalesef 2-3 katı olacağını hatırlatmışlardır.

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de:

“İşte bu nedenle; İsrailoğullarına da yazmış (ve onların şahsında bütün insanlığı uyarmış)tık ki; -öldürdüğü başka birisine karşılık (kısasen), veya bulunduğu yerde çıkardığı fitne ve fesada (anarşi ve isyana binaen) olmaksızın- her kim (haksız yere) bir kişiyi öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de (bir masumun öldürülmesine engel olup, yaşamasını sağlayarak) onu diriltirse, bütün insanların hayatını kurtarmış gibidir. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçık belgelerle gelmişlerdi. Sonra bunun ardından onlardan (İsrailoğullarından) birçoğu yeryüzünde ölçüyü taşırıp israf (ve insafsızlığa) yönelmişlerdir.” (Maide Suresi: 32) buyurmaktadır.

Bu iktidar defalarca imar affı çıkarmıştır. Yani para karşılığı vatandaşa tapu diye tabut satmıştır.

Depremin en kritik ilk 1,5 günü, TSK neden ve acilen devreye sokulmamıştır? Ardından bölgede en kurtarıcı ve yaraları sarıcı çalışmaları Ordumuz yapmıştır. Depremin 7’nci gününde çıkarılan kız çocuğu; “En büyük asker bizim asker” sloganını boşuna atmamıştır! Seyyar hastane, seyyar mutfak, seyyar tuvalet ve hasta nakil çalışmalarını Mehmetçik yapmıştır.

Deprem dolayısıyla maddi kaybın: 100 milyar doları bulacağı konuşulmaktadır.

Maalesef deprem yörelerinde 351 kadar hırsızlık ve yağmaya rastlanmış, 181 kişi tutuklanmıştır. Bazı hain çevreler: Yerli-Suriyeli-Göçmen-Türkmen düşmanlığını körüklemeye çalışmaktadır. İktidarın eğitime, kaliteye, kalifiye kimselere bakış açısını “Üniversitelerin ikinci yarıyılını uzaktan eğitimle tamamlama, Yurtlara deprem mağdurlarını taşıma” çabası ortaya koymaktadır.

 

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi

konya-konferans-10-aralik-pazar