Anasayfa » ÖVÜNMEK VE BÖBÜRLENMEK BİR HASTALIKTIR

ÖVÜNMEK VE BÖBÜRLENMEK BİR HASTALIKTIR

Yazar: yonetici
0 Yorum 33 Görüntüleyen

Mü’minler için hayatın tek ve en büyük amacı Allah’ın rızasını kazanmak olduğu halde, insanların rızasını kazanmayı hedefleyen övünme ve gösterişin amaç edinilmesi, dünya hayatına tutkuyla bağlı olan insanlar arasında çok yaygın ve yanlış bir davranış biçimidir.

Bu kişilerin en büyük hedefleri yaptıkları her davranışta insanların takdirini toplayabilmektir.
Yüce Rabbimizin Kur’an’da bildirdiği güzel ahlâkı gerektiği gibi yaşamayan toplumlarda genellikle din ahlâkında önemli bir yeri olan samimiyet, doğallık ve içtenlik yerine; samimiyetten uzak, her biri özel olarak ayarlanan ve zaman içinde kişinin karakterinin bir parçası haline gelen suni tavır ve davranışlar hâkim olur. Kur’an ahlâkına uymayan çarpık bir anlayışın sonucu olan bu yapmacık tavırlar, samimiyetsiz üslubu ile daha ilk bakışta kendisini belli eder. Belli bir amaca yönelik olarak sergilenen bu davranışlardan biri de övünme tutkusudur.
Övünmenin Amacı Nedir?
Övgü ve gösterişe dayalı bir hayat, iman etmemiş bir insan için nefsani bir tutkudur. Allah'ın yarattığı bir kul olduğunun ve O'nun rahmeti ile hayatta kaldığının bilincinde olmayan bazı insanlar, Allah'ın kendilerine nasip ettiği bazı özelliklerle övünerek diğer insanlara gösteriş yapmayı ve nefsani bir üstünlük elde etmeyi amaçlarlar.
       …

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi