Anasayfa » KIBRIS MESELEMİZ VE MİLLİ MESULİYETİMİZ!!

KIBRIS MESELEMİZ VE MİLLİ MESULİYETİMİZ!!

Yazar: yonetici
0 Yorum 215 Görüntüleyen

KIBRIS MESELEMİZ VE MİLLİ MESULİYETİMİZ!!

Sn. Rauf Denktaş’ın vefatıyla ilgili duygusal ve hamasi nutuklar atıladursun, İsrail Kıbrıs Rum Kesimine füzelerini yerleştirmeye başladı. Aynı askeri anlaşmaları bütün Balkanlar’da; Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Makedonya ile yapan İsrail’in Türkiye’yi bir düşman ittifakı ve füze rampalarıyla kuşattığı açıktı. İsmet İnönü’nün Yunanistan’a peşkeş çektiği burnumuzun dibindeki adalardan ve Girit dağlarından sonra, şimdi de Kıbrıs’a askeri yığınak yapan İsrail’in bütün bunları İran ve Suriye’ye yönelik konuşlandırdığına inanmak, saflıktan da öte şapşallıktır.

Evet, Kıbrıs Rum Kesimiyle İsrail arasında savunma işbirliği anlaşması imzalandı. Bunun Türkiye’ye karşı yapıldığı tartışılamazdı. Bu aynı zamanda Akdeniz’de yapılacak bir hesaplaşmanın da yaklaştığı anlamını taşımaktaydı. Rusya’nın Suriye’ye bir uçak gemisi göndermesi de hatırlanırsa, bölgemizde sular ısınmakta ve kara bulutlar dolaşmaktaydı.

KKTC’de yapılan seçimler sonucu tavizci ve teslimiyetçi Mehmet Ali Talat’ın yerine, Milli sorun ve sorumluluklar konusunda daha duyarlı ve tutarlı bir tavır sergileyen Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı olması olumlu ve umutlu bir olaydı.

Derviş Eroğlu, seçim sonucunu kutlayan binlerce taraftarına, ”Müzakere masasında onurumuzla mücadele edeceğiz” diye seslenirken Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’la Kıbrıs sorununu çözeceğine inandığını söylemesi seçim öncesinde kendisine yöneltilen “Eroğlu uzlaşmazdır, Eroğlu gelirse görüşmeler kopar” şeklindeki iddiaları çürütme amaçlı değilse maalesef bir yanılgıydı.

Çünkü Kıbrıs Rum kesimi, KKTC’de Cumhurbaşkanlığını kazanan Derviş Eloğlu’nun seçim zaferinin “olumsuz” bir gelişme olduğunu açıklamıştı. Rum kesimi hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, Eroğlu’nun sözleri ve görüşlerini göz önüne aldığında, seçilmesinin endişe yarattığını vurgulamıştı.

Talat’ın: “Yeni bir dönemin başlangıcı” saptaması!?

Seçimi kaybeden KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Derviş Eloğlu’nun ilk turda kazandığı Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının, ”yeni bir dönemin başlangıcını işaret ettiğini” söylerken ”Benim çözüm hayalim devam etmektedir. Kıbrıs sorununun çözümünün son derece hayati olduğunu düşünüyorum. Çözüm süreci için bundan sonraki yaşamımda elimden gelen çabayı ortaya koyacağım” ifadeleri ise kafa karıştırıcıydı.

 

 

..

 

 

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi