Anasayfa » Erbakan ve Beklenen Adil Düzen Medeniyeti

Erbakan ve Beklenen Adil Düzen Medeniyeti

Yazar: yonetici
0 Yorum 239 Görüntüleyen

Erbakan'ın örnek alınası “şahsi özellikleri”ni sıralarken ne dedik? Erbakan “çok bilgili”, “çok cesur”, “çok azimli” “çok zeki ve çalışkan” ve “çok imanlı mü'min” bir kimsedir. Bu özellikler onu övmek için söylenmemiştir. Erbakan'ın hayatını incelediğimiz zaman bunları bariz şekilde görürüz. Erbakan'ın ayrıca çok özel başarıları vardır.

1. Erbakan'ın yaptığı işler büyük maddî imkanlarla sağlanmıştır. “O” herhangi bir resmi güç kullanarak bunları yapmamış, sömürü sermayesi de onu desteklememiştir. “O” halka baş vurmuş, halk da sıkıntıda bırakmamıştır, “O” gücünü halktan almıştır.

2. Siyasi mücadelede bu çağda paraya ihtiyaç kadar oya de ihtiyaç vardır. Türkiye'de halk oylarını CHP'ye alternatif olduğu için DP'ye (ve AP'ye) vermiş ve daima onlar iktidar olmuştur. Erbakan işte bu anlayışa rağmen halkın oyunu almıştır. MNP ve MSP çalışmaları döneminde iki sene içinde yüzde 13 oy, 48 milletvekili ve 3 senatörle Meclis'e girmiştir. Başlangıçta halk “O”nu tanımıyordu. “Millî Görüş” ve “Adil (Ekonomik) Düzen” söylemleri ile halkın “O”nu keşfetmesi sayesinde halkının oyunu almış veya halk oyunu vermiştir. Günümüzde Erbakan'ın başlattığı hareketin oyları yüzde 60'ları geçmiştir.

3. Türkiye'deki siyasetçiler genel olarak karşı tarafta olanların beceriksiz, bilgisiz, kötü niyetli olduğunu söyler, “çatışmacı siyaset” anlayışını benimser; “O” ise benimsemiş ve müntesiplerine öğretmiş olduğu “müsbet ve barışçı siyaset” anlayışı ile sadece fikirlerini söyler ve savunurdu, günlük siyaset yapmazdı. “O” öylesine büyük bir idealistti ki; G-8'lerin alternatifi olan D-8'leri kurarken, bu projesinin onun siyasi hayatına mâl olacağını düşünmemiştir. “O” inandığı, iman ettiği ve iyi bildiği şeyleri ilmî zekası ile götürürdü.

4. Erbakan eşsiz sabrıyla herkesi dikkatlice dinler, sonra ona görüşlerini anlatırdı. İnsanlarla tartışmalara girmezdi. Böylece herkese sözünü geçirir hâle gelmiş, muvafık-muhalif olan herkesin sevgisini ve saygısını kazanmıştır. Cumhuriyet tarihimizin en büyük cenaze topluluğu, “O”nun milyonlarca seveni olduğunu ortaya koymuştur; sadece Türkiye'de değil, 63 ülkeden cenazesine gelenlerin de ispat ettiği üzere, bütün dünyada.


Erbakan'ın örnek alınası şahsi özellikleri ile güzellikleri ve çok özel başarıları bir yana; asıl bilinmesi gereken şey, Allah'ın ilâhi takdiri/kaderiyle çizilmiş gidişatta “O”nun görevli olmasıdır. Bizim için önemli olan bizi Ankara'ya yani “siyasi iktidara” götürmesiydi ve götürdü; “O” görevini yaptı ve gitti!.. “O” bize sadece “siyasetin ve iktidarın” yollarını değil; -dünkü yazımda da hatırlattığım üzere,- “O” bir bütün olarak hayatın “ilmî, dinî, iktisadî ve sosyal” her alanında yol haritamızı çizip de gitti!..

“O” kırk-elli yıllık bu mübarek yolculukta, çok tehlikeli günleri atlata atlata bizi Ankara'ya, İslâm âlemine ve bütün dünyaya götürmüş ve duyurmuştur. İşte, 1 Mart 2011 Salı günü “O”nun cenazesinde gösterilen Türkiye ve bütün dünya çapındaki yüksek tezahür ve muhteşem ilgi bunun için önemlidir. Bu durum ve bu muhteşem sonuç, aynı zamanda “selâmet”e ve “saadet”e erdiğimizin müjdesini de taşımaktadır.

“O”nun önderlindeki kırk senelik mücadele ve mücahedede bize karşı alınmış olan mukavemet bizi sevmedikleri ve benimsemedikleri için değil, bize karşı oldukları için değil; bizim başarısız olacağımızı sandıkları için bize karşı olmak zorunda kalmışlardır. Bugün ise artık “selâmet”e ve “saadet”e erdiğimizi düşündükleri için bütün taraflar coşmuşlardır.

Sonuç olarak…

“O”nun ölümü birçok açıdan “DÖNÜM TARİHİ” olacaktır…

Mareşal Fevzi Çakmak'ın cenazesi Türkiye'ye demokrasiyi getirdi…

Benzer şekilde muhteşem bir halk ve uluslararası ilgi ile geçen “Erbakan'ın cenazesi” de Türkiye'ye ve bütün dünyaya “Adil (Ekonomik) Düzen”i getirecek; çok değil, birkaç on yıl sonra da bütün dünyaya beklenen “Adil Düzen Medeniyeti”ni…

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi