Anasayfa » ABD’NİN İRAN’A VURMA HAZIRLIĞI VE ERDOĞAN İKTİDARININ TUTARSIZLIĞI

ABD’NİN İRAN’A VURMA HAZIRLIĞI VE ERDOĞAN İKTİDARININ TUTARSIZLIĞI

Yazar: yonetici
0 Yorum 216 Görüntüleyen

ABD’NİN İRAN’A VURMA HAZIRLIĞI
VE
ERDOĞAN İKTİDARININ TUTARSIZLIĞI

 

İran’ın: “Savaşın genişleme ihtimali var!” açıklaması nasıl okunmalıydı?
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, 7 Ekim 2023’te Siyonist çetenin Gazze’yi işgal planlarını boşa çıkarmak üzere Hamas’ın başlattığı harekâttan sonra; İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’da işlediği savaş suçları durdurulmadığı takdirde bölgedeki savaşın kapsamının genişlemesi ihtimali olduğunu vurgulamıştı.
İran Dışişleri Bakanlığının Telegram grubundan yapılan açıklamaya göre, Bakan Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, telefon görüşmesi yaptıktan sonra; “Siyonist rejimin Gazze halkına yönelik askeri saldırılarının bir an önce durdurulması ve insani yardım gönderme imkânının sağlanması gerekiyor” deyip uyarmıştı. İsrail’in “Filistinlileri topraklarından zorla çıkarmaya yönelik plan ve eylemlerini reddettiklerini” belirten Abdullahiyan, mevcut sorunun temelinde İsrail’in “işgal ve saldırganlığının” bulunduğunu açıklamıştı.
Pentagon’dan: “Bir Amerikan savaş gemisi ve ticari gemiler Kızıldeniz’de saldırıya uğradı!” yaygarası!
ABD Savunma Bakanlığı, Ortadoğu’da İsrail-Hamas savaşıyla bağlantılı deniz saldırılarında büyük bir artış potansiyeli olduğunu vurgulamıştı. Pentagon, (03 Aralık 2023’te) Kızıldeniz’de bir Amerikan savaş gemisi ve çok sayıda ticari geminin saldırıya uğradığını açıklamıştı. Açıklamada, “Kızıldeniz’deki USS Carney ve ticari gemilere yönelik saldırılara ilişkin raporların farkındayız ve bilgi geldikçe paylaşacağız” ifadeleri yer almıştı.
İngiliz ordusu daha önce Kızıldeniz’de şüpheli bir İHA saldırısı ve patlamalar olduğunu açıklamıştı, ancak detay vermekten sakınmıştı. Pentagon, saldırının nereden geldiğini açıklamamıştı. Ancak Yemen’deki İran destekli Husilerin, Gazze Şeridi’ne bombardımanı sonrası İsrail’i hedef almanın yanı sıra, Kızıldeniz’deki gemilere saldırılar düzenlediği ortaya atılmıştı. 2023 Kasım ayında ise silahlı kişiler tarafından kısa süreliğine ele geçirilen İsrail’e bağlı bir diğer gemiye yardım eden, başka bir ABD savaş gemisinin yakınlarına füze atılmıştı.
Bütün bu tezgâhlar; ABD, İngiltere ve İsrail’in, çeşitli bahaneler üreterek İran’a saldıracaklarını ve yaralanan süper güç imajlarını tamire çalışacaklarını ortaya koymaktaydı. Ancak ABD ve şer müttefikleri, İran’da batağa saplanacak ve kahredici bir yenilgi tadacaklardı!
AKP yönetimi İncirlik’ten İsrail’e silah taşındığını bilmiyor olamazdı!
İncirlik Üssü’nden kalkan uçakların hâlâ İsrail’e silah taşıdığına dikkat çeken bazı uzmanlar, Gazze ile dayanışmanın ilk adımının İncirlik’teki ABD üssünü Türk Silahlı Kuvvetlerinin denetimine almak olacağını hatırlatmışlardı. 1974 şanlı Kıbrıs Harekâtımız nedeniyle ABD’nin Türkiye’ye ambargo uygulaması üzerine Erbakan da böyle bir karar almıştı.
İncirlik Üssü’nden kalkan uçakların Güney Kıbrıs Ağratur üzerinden İsrail’e silah ve mühimmat götürdüğünü belirten uzmanlar, Türkiye’deki ABD üslerinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin denetimine alınması çağrısında bulunmuşlardı: “ABD Silahlı Kuvvetlerinin uçakları, Türkiye’deki İncirlik Üssü’nden İsrail’e silah taşıyor ve Türkiye yönetimi bu gerçeğin üzerini örtüyor. İncirlik’ten kalkan uçaklar önce Güney Kıbrıs’taki İngiliz üssü Ağratur’a iniyor ve yüklendiği kargoyu oradan İsrail’e götürüyor. Bu bilgi, ilk önce İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinde ve daha sonra İngiltere’nin Declassified UK haber sitesinde yer alıyor!” çıkışları haklıydı.
“ABD ve İngiltere uçakları, İsrail’e silah sevkiyatında yalnız İncirlik Üssü’nü değil, Almanya ve İspanya’daki üsleri de kullanmaktaydı.” [1]
Türkiye limanlarından her gün, İsrail’e silah yapımında kullanılacak malzemeler taşınmaktaydı!
Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Sabri Tekir, hükümetin İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü katliamlara karşı, ev hanımlarının gösterdiği hassasiyeti bile göstermediğini belirterek, Türkiye limanlarından İsrail’e her gün silah yapımında kullanılacak malzemeler taşındığını hatırlatmıştı. İsrail’in Gazze’de işlediği katliamların durdurulması için yapılacak onca şey olmasına rağmen hükümetin bugüne kadar somut bir adım atmadığını vurgulayan Tekir, “Her gün onlarca bebeği ve çocuğu katledenleri sadece kınamak, sizin vicdanlarınızı nasıl teskin ediyor; hakikaten bunu bizim aklımız, havsalamız almıyor! Yapabileceğiniz onlarca şey varken; sadece kuru, yavan bildiriler yayınlamakla nasıl yetiniyorsunuz; pes doğrusu!” diye sormuşlardı.
İsrail’e enerji sevkiyatını durdurun! Uyarısı…
Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç ise; TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, iktidarın İsrail’e karşı yaptırımları uygulaması gerektiğini vurgulamıştı. “Bakü-Ceyhan Boru Hattı üzerinden limanlarımıza gelen, oradan da tankerlerle İsrail’e taşınan yakıt sevkiyatını acilen durdurun! İngiliz ve Amerikan uçaklarının İsrail için sortiler yaptığı İncirlik Üssü’nü derhal kapatın! İsrail’e çalışan Kürecik Radar Üssü’nü kapatın! Antalya, Mersin ve İskenderun Limanlarımızdan İsrail’e gıda ürünü ve meyve-sebze taşıyan gemileri durdurun!” çağrısı yapmıştı.
Kürecik Radar Üssü Kapatılmalıdır!
İsrail zulümlerine karşı İslam ülkeleri yöneticilerinin kınamaktan öteye geçmediğini dile getiren Kılıç: “Üzülerek ifade ediyorum ki; bu vahşet sürerken İsrail’e Türkiye’den gıda, enerji ve yakıt tedariki sağlanmaktadır. Savaş uçakları İncirlik Üssü’nden İsrail için havalanmakta, Kürecik Radar Üssü İsrail’in güvenliği için çalışmaktadır. Bu durum asla kabul edilemez! Biz iktidardan icraat beklerken, o miting tertip ediyor. İktidarın yaptığı miting, Refah Sınır Kapısı’nda bekletilen yardım TIR’larının bile Gazze’ye girmesini sağlamıyorsa neye yarar? Bakınız dün; koordinatları paylaşılmış olmasına rağmen işgalci İsrail, Kızılay depolarını hedef aldı, AFAD’ın kullandığı bina kullanılamaz hale geldi. İsrail, Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’ni bombaladı. Bakü-Ceyhan Boru Hattı üzerinden limanlarımıza gelen, oradan da tankerlerle İsrail’e taşınan yakıt sevkiyatını acilen durdurun! İngiliz ve Amerikan uçaklarının İsrail için sortiler yaptığı İncirlik Üssü’nü derhal kapatın! İsrail’e çalışan Kürecik Radar Üssü’nü kapatın! Antalya, Mersin ve İskenderun Limanlarımızdan İsrail’e gıda ürünü ve meyve-sebze taşıyan gemileri durdurun! Gazze’de yüz binlerce masumu açlığa ve susuzluğa mahkûm eden işgalci İsrail’e Manavgat’ın suyunu vermeyin! Başta İsrail’deki Büyükelçimiz olmak üzere oradaki bürokratlarımızı geri çağırmak için daha neyi bekliyorsunuz?” diye uyarmıştı.

 

 

MAKALEYİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

 

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi