Anasayfa » Sn. ABDULLAH GÜL DIŞİŞLERİ BAKANI İKEN, ABD DIŞİŞLERİ BAKANI POWEL’LA İMZALADIĞI 9 MADDELİK ANLAŞMAYI HALKIMIZDAN GİZLİYOR MUYDU?

Sn. ABDULLAH GÜL DIŞİŞLERİ BAKANI İKEN, ABD DIŞİŞLERİ BAKANI POWEL’LA İMZALADIĞI 9 MADDELİK ANLAŞMAYI HALKIMIZDAN GİZLİYOR MUYDU?

Yazar: yonetici
0 Yorum 122 Görüntüleyen

Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı ilken, 2 Nisan 2003 günü, ABD Dışişleri Bakanı Powell ile “2 sayfa 9 maddelik” bir anlaşma yapmıştı. 2 ay sonra 24 Mayıs 2003 günü, Vatan Gazetesi’nden Sedat Sertoğlu’na itiraf edip açıklamıştı. Vatan Gazetesi bu röportajı “Ortadoğu’da bütün rejimler değişecek” manşetiyle duyurmuştu. (24 Mayıs 2003)

Bazı kaynaklara göre o 9 madde:

  1. “Türk askeri Irak’ın kuzeyinden çekilecek, sınır harekâtına son verilecek ve PKK’ya askeri harekât için ABD’den izin istenecek.”
  2. “TSK, PKK’ya karşı ABD askeri makamlarına bilgi vermeden ve izin almadan harekât yapacak olursa ABD hükümeti, Kürt halkına karşı şiddet kullandığı ve soykırım uygulandığı çerçevesi içinde uyarıda bulunma hakkını kullanabilecek. Bu durumda ABD, gerekli gördüğü ambargo ve silahlı müdahale gibi siyasal ve askeri yaptırımları gündeme getirecek.”
  3. “Türkiye, ABD’nin İran’a ve diğer Ortadoğu ülkelerine karşı uygulayacağı sınırlı askeri harekâtlara, ABD’nin talep etmesi halinde şartsız olarak üs ve taşıma kolaylıkları sağlayacak, askeri birlik verecek.”
  4. “Türk ordusunun asker sayısı ve silah kuvveti, ABD’nin uygun bulduğu sayı ve kabiliyete indirilecek. Türkiye’de bulunan ABD ve NATO irtibat subaylarının görev alanları ve yetkileri genişletilecek.”
  5. “Irak’ın kuzeyinde kurulan kukla devlet Türkiye tarafından resmen tanınıp kabul edilecek. Türkiye’nin, kukla devletin kuruluşunu “savaş nedeni” sayan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ve bu yöndeki politika ve kararları değiştirilecek”
  6. “PKK elemanlarına geniş kapsamlı af gündeme getirilecek. Etnik grupların siyasete katılmaları önündeki bütün yasal kısıtlamalar ve engeller giderilecek”
  7. “Güneydoğu belediyelerine özerklik verilecek ve federasyona geçilecek. Kamu reformu Yasası ve yeni yerel yönetim yasaları hızla meclisten geçirilecek”
  8. “Kıbrıs’ta Annan Planı küçük değişikliklerle yürütülecek ve Ege’de Yunanistan’ın taleplerine esnek tavır gösterilecek.”
  9. “Ermenistan’a yönelik kısıtlamalar kaldırılacak, Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirilecek.

Şimdi ey en yetkili ve en rütbeli Sn. Şahsiyetler! Bu maddeler gerçekse ve hala yürürlükteyse soruyoruz: Türkiye’yi Türkler mi, yoksa ABD’mi yönetiyordu

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi