Anasayfa » İKTİDARDA 1 YIL – ÖNSÖZ

İKTİDARDA 1 YIL – ÖNSÖZ

Yazar: yonetici
0 Yorum 148 Görüntüleyen

ÖNSÖZ

İKTİDARDA BİR YIL

 

RP – DYP KOALİSYONU İCRAATLARI

 

28 HAZİRAN 1996 – 30 HAZİRAN 1997

 

ÖNSÖZ

 

Hepimizin bildiği gibi, 24 Aralık 1995 seçimleri akabinde çeşitli hükümet natifleri denenip başarısız olunduktan sonra, Refah Partisi ile Doğru Yol Partisi bir araya gelerek 54 üncü Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti`ni kurmuştur. 54 üncü Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, milletin teveccühüne mazhar olmuş en büyük iki partinin serbest iradeleri ile bir araya gelerek, ülkeye ve millete hizmet etmek için iyi niyetle yaptıkları örnek bir çalışmadır.

 

Bu hükümet, bir yıl uyum içerisinde çalışmış, ülkemizin meselelerini bir bir çözme yolunda büyük başarılar göstermiştir. Bu hükümet, her şeyden evvel, ülkemizi büyük bir iç borç sarmalından kurtarmıştır. 1997 yılı sonunda 58 milyar dolara çıkması muhtemel olan yüzde 200 faizli, dört ay vadeli bir korkunç borç canavarını 54 üncü Hükümet, tamamen ortadan kaldırmıştır. 1996 yılı sonunda, borcu, 45 milyar dolar değil, 22 milyar dolara indirmiştir ve 1997 yılı sonunda da 58 milyar dolar değil, 15 milyar dolara inecek şekilde her şeyi tanzim etmiştir.

 

Ayrıca, 50 yıldan beri ilk defa, denk bir bütçe yapmış ve bu yılın Ocak ve Şubat aylarında bu denk bütçeyi fiilen yürütmüştür. Şubat ayından sonra ülkemizde meydana getirilen sun’i gündemler ve tedirginlikler elbette ekonomiyi etkilemiştir; ancak, bu etkilenme ve bunun sonuçlarından 54 üncü Hükümet mesul değil, bu tedirginlikleri, bu rahatsızlıkları çıkaranlar mesuldür.

 

Diğer yan, hükümetimiz döneminde halkımıza en büyük refah payı verilmiştir. Köylümüze bir evvelki mahsul yılına nazaran yüzde 312 fazla ödeme yapılmıştır. Aynı şekilde memurumuzun refah payı, altı aylık bir dönemde 100 alan memura 250 verecek şekilde artırılmıştır. Yine, esnafımızın imkanları genişletilmiş, emekliler, dullar ve yetimlere büyük refah payı ayrılmış ve bilhassa, çalışan insanlarımıza, işçilerimize de, bu yıl içinde, sadece altı aylık dönem içinde, yüzde 104 reel artış sağlanmıştır. Bunlar, yıllardan beri hayal edilen; ama, hiçbir zaman gerçekleştirilemeyen büyük parlak hedeflerdir. 54 üncü Hükümet bunları bir bir gerçekleştirmiştir. Ayrıca, bütün bunlar gerçekleştirilirken, Türkiye, ekonomisini düzelten başka ülkeler gibi acı reçeteler kullanmamıştır. İnsanları işlerinden çıkarma, fiyatları-ücretleri dondurma, zam yapma ve yeni vergiler koyma yoluna gidilmemiştir. Tam tersine, Türkiye tatlı reçetelerle, ülkenin ekonomik kaynaklarını geliştirerek ekonomisini düzelten başarılı bir ülke olmuştur. Nitekim bunun sonucudur ki bir yıllık iktidarımızda Türkiye`de yapılan hizmetler halkımızın kalbinde yer etmiştir. Ayrıca D-8 Hareketi ile Türkiye, dış politika alanında dünya çapında bir büyük öncülük noktasına ulaşmıştır.

 

Böylece, ülkemizin bozulmuş dengelerini yeniden rayına oturtan, ülkemize huzur, barış getiren ve halkımızın refah seviyesini yükselten bir hükümet çalışırken, hepimizin bildiği gibi, daha büyük atılım yapalım düşüncesi ile, halkımızdan daha büyük güç alalım, “Yeniden Büyük Türkiye”yi istikrar içerisinde, daha güçlü bir şekilde ve daha hızlı kuralım düşüncesi ile, ahlâkın, insanlığın, güvenilirliğin, siyasi parti ne demektir, bunun en güzel örneğini vererek 18 Haziran 1997 tarihinde Başbakanlıktan istifamızı verdik.

 

Süleymaniye`yi yaparken Mimar Sinan da önce temelleri atmış ve bu temellerin oturması için bir süre ara vermiştir. Sonra gelip muhteşem eserini tamamlamıştır. İşte şimdi Hükümetimizin yaptığı iş aynı iştir. 1 yıllık iktidarda temeller atılmıştır. Bu temellerin ana hatlarını bu kitapta bulabilirsiniz, şimdi bu temeller oturuyor. Aziz milletimizin desteği, engin sezgi ve sağduyusuyla muhteşem eserimizi tamamlamak, “Yeniden Büyük Türkiye”yi kurmak için yeniden iktidara geleceğiz. Ve inşallah halkımız tekrar istikrara, güzel günlere kavuşacaktır. 

 

Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN

 

Refah Partisi Genel Başkanı

 

54. T.C. Hükümeti Başbakanı

 

<!–[if !supportLineBreakNewLine]–>
<!–[endif]–>

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi