Anasayfa » Türkiye Doğu Akdeniz’den ve Kuzey Suriye’den Kuşatılmaktaydı!

Türkiye Doğu Akdeniz’den ve Kuzey Suriye’den Kuşatılmaktaydı!

Yazar: yonetici
0 Yorum 234 Görüntüleyen

Türkiye Doğu Akdeniz’den ve Kuzey Suriye’den Kuşatılmaktaydı!


İşte bu ortamda çok daha ciddi ve stratejik cesaretli bir yönetime ihtiyaç vardı. Hatırlayınız, “Osmanlı tokadını indiririz” diye kükredikleri sırada dönemin ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert bu çıkışı kelimelerle değil pis pis gülerek yanıtlamış, “Bizimkiler” ise efelenmeye devam ederek günü kurtarmaya çalışmışlardı. ABD Savunma Bakanı James Mattis, Brüksel'de görüştüğü, dönemin Savunma Bakanı Nurettin Canikli'ye“YPG'yi PKK'dan ayırıp birbirleriyle savaştırma” teklifini yapmıştı. Canikli, o anda görüşme yapılan odayı terk edeceğine kendisi ve dolayısıyla Türkiye ile açıktan kafa bulanmuhatabına sadece teklifin rasyonel ve mantıklı olmadığını hatırlatmıştı.  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesinin ardından Amerikalı bir gazetecinin Osmanlı tokadını sorması üzerine geri vites yaparak, siyasilerin bazen milletin hislerine tercüman olabileceğini vurgulamış, yani halkı avutmak için hava attıklarını söylemiş olmaktaydı. Artık içeride neler olduysa, sonunda Çavuşoğlu, bunun iç piyasaya yönelik bir söylem olduğunu itiraf etmek zorunda kalmıştı. Böylece“Osmanlı tokadı” uyarısı da “one minute” gibi kof çıkmıştı.
O süreçte ABD ile hem Brüksel'de hem de Ankara'da yoğun diplomatik temaslar yapılmıştı. Ortadaki tek somut sonuç; Çavuşoğlu'nun ifade ettiği, “ilişkilerimizi normalleştirme konusunda bir anlayışa vardık” açıklamasıydı. Oysa Dışişleri kulislerinde konuşulanlara göre, Brüksel'de, ABD, Türk tarafına bir dosya uzatmıştı . Savunma Bakanlığı'na gönderilen bu dosyanın ABD'nin uyarılarını içerdiği anlaşılmıştı. ABD Dışişleri Bakanı ile yapılan görüşmeler ikinci planda kalmıştı. Öte yandan, Tillerson görüşmesinde Cenevre sürecinde karşılıklı çıkarlar doğrultusunda, karşılıklı çıkarlar içinde çalışılması konusunda kof mesajlar verildiği konuşulmaktaydı.
“ABD için artık Fırat'ın doğusu, kırmızı çizgi durumundaydı. Türkiye ile bundan sonra uyumlu çalışma mesajları bu amaçlıydı. Türk tarafı PKK'lılar konusunda duyulan rahatsızlığı dile getirirken, ABD tarafı da görüşmede Afrin konusundaki endişelerini aktarmaktaydı. Ayrıca Menbiç konusu vardı. Bu da tam anlamıyla hâlâ bir muammaydı. Öyle anlaşılıyor ki Türkiye'ye Fırat'ın batısında birtakım yerler vererek, Fırat'ın doğusunda PYD'ye bir bölge kurma konusunda artık ABD bir hayli kararlıydı. Sonuçta orada bir kanton ya da bir bölge oluşturacaklardı.” tespitleri oldukça çarpıcıydı.


 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi