Anasayfa » Efelenme İsrail'e Namlu Suriye'ye

Efelenme İsrail'e Namlu Suriye'ye

Yazar: yonetici
0 Yorum 123 Görüntüleyen

Atom bombası üreten İsrail'i tehdit olarak gören Başbakan Erdoğan, İsrail tehdidine karşı somut bir adım atmazken, yaklaşık 3 ay öncesine kadar samimi ilişki içinde olduğu Suriye'ye karşı bir bir yaptırım kararı alıyor. Suriye'ye ekonomik yaptırım kararı almakla yetinmeyen Türkiye şimdi de Suriye sınırında askeri tatbikata hazırlanıyor. Daha önce Balıkesir, Erzurum, ve Manisa'da yapılan askeri tatbikatın bu yıl Suriye sınırında yapılacak olması da ayrı bir tartışma konusu.

 Başbakan Tayyip Erdoğan, ''Ben şu anda İsrail'i de bölgesi, çevresi için bir tehdit olarak görüyorum. Çünkü atom bombası var'' dedi. Erdoğan, İsrail'in bölgede devlet terörü uyguladığını da söyledi.  Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı'nda Türk Dış Politikası konulu bir konferans verdi ve daha sonra katılımcıların sorularının cevapladı. Erdoğan'a İsrail'in Pretoria Büyüklelçi Yardımcısı Başkatip Ya'akov Finkelstein, “Siz Gazze'deki tünellerden gıdaların geçtiğini söylediniz. Ancak oradan sadece gıda değil, silahlar, füzeler geçiyor. Bu füzelerle şehirlerimiz, çocuklarımız vuruluyor. Ayrıca Palmer Raporu'nda kuşatma uygun görülüyor. Biz doğrudan diyalogdan yanayız. Ama siz İsrail Büyükelçinizi geri çektiniz. Doğrudan diyalog nasıl olacak?'' şeklinde soru sordu.

 

Erdoğan ise “Bir defa şunu bilmenizi istiyoruz, bu tünellerden atom bombası geçmez, nükleer silah geçmez. Fosfor bombaları geçmez. İsrail, fosfor bombaları ile Gazze'yi bombalamıştır. Bu bir kitle imha silahıdır. Kitle imha silahı kullanmak suçtur. Buna herhalde 'evet' diyemezsiniz. O tünellerden geçse geçse küçük çaplı silahlar geçebilir, tüfek geçer, bunlar geçer ama oradan tank, top bunlar geçmez değil mi? Ama Gazze tanklarla toplarla kuşatılmıştır ve bir taraftan da fosfor bombaları atılmıştır. BM binalarını bile bombaladınız. İsrail bunu da yaptı. Ve hiç bir zaman bende atom bombası var diyemiyor. Sessiz kalıyor. Ama İran'da atom bombası var diye herkes İran'a saldırıyor. Bu nasıl adalet? Ben, şu anda İsrail'i de çevresi için, bölge için tehdit unsuru olarak görüyorum çünkü kendisinde atom bombası var.” dedi.

 

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi