Anasayfa » Ciddi Bir İstihbarat Problemimiz Vardı!…

Ciddi Bir İstihbarat Problemimiz Vardı!…

Yazar: yonetici
0 Yorum 44 Görüntüleyen


Ciddi Bir İstihbarat Problemimiz
Vardı!…


TEPAV Terör Uzmanı Dr. Nihat Ali Özcan, son dönemdeki terör olaylarında kullanılan patlayıcıların ülkeye nasıl sokulduğunu ilişkin istihbarat zafiyetine dikkat çekerek, PKK’nın çözüm sürecinden güçlenerek çıktığını açıklamıştı. Türkiye son günlerde adeta terör girdabının içine düşmüş durumdaydı. Her gün onlarca şehit haberi alınırken, bu saldırılardan vatandaşlar da etkilenmeye başlamıştı. ‘PKK terörü neden tekrar hortladı?’ sorusunu yanıtlayan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Terör Uzmanı Dr. Nihat Ali Özcan, terörü bölge ülkelerindeki krizlere, yanlış çözüm sürecine ve istihbarat problemine bağlamış ve dış güçlerin PKK desteğini hatırlatmıştı.“ABD, Almanya, Fransa ve Kanada eğitip donatmakta, PKK ise mayınlı tuzak kurmaktaydı. PKK’nın yöntem değişikliğine giderek güvenlik güçlerine ‘mayınlı tuzaklar’ kumasının sırrı anlaşılmıştı. Batılı ülkelerin terör örgütünün Suriye’deki yapılanması olan PYD’ye bombalı araç ve tuzaklar konusunda eğitim verdiği ortaya çıkmıştı. Bu haberin iktidar yanlısı bir gazetede yazılmış, bir yalanlama da söz konusu olmamıştı. Yıllar yılı Batılı ülkelerin (ABD ve AB) nasıl görünürlerse görünsünler Türkiye’nin dostu olmadığına dikkat çekmeye çabaladık. Rahmetli Erbakan Hocam 40 yıl boyuncu il il, ilçe ilçe gezerek halkımızı Batı hayranlığından kurtarmaya uğraşmıştı. Bununla da kalmadı Meclis kürsüsünden yöneticileri uyarmaya çalıştı. Bu arada, Çekiç Güç denen başını ABD’nin çektiği koalisyon gücünün PKK’yı eğittiğini, silah desteği verdiğini yıllar önce gündeme getirerek iktidar olur olmaz Çekiç Güç’ün defolup gitmesini sağlamıştı. Şimdi AKP iktidarında ise, başta Doğu ve Güneydoğu illerimiz olmak üzere, hemen tüm ülke genelinde doğalgaz şebekelerinin alt yapım ve kazım işlerinin büyük kısmı PKK yandaşı taşeronlara aktarılmıştı. Bu kontrolsüz durum onların bütün yollara ve güzergahlara patlayıcı yerleştirmelerini kolaylaştırmıştı.

Ve o yetki tekrar askere aktarılmıştı!

Terörle mücadelede yeni bir adım atılmıştı… Çözüm süreci sırasında operasyonları için Vali'den izin alınması gerekiyordu, şimdi ise, yetki tekrar askere aktarılmıştı! Terörle mücadelede yeni stratejiler belirlenmiş, çözüm Süreci için güvenlik konusunda getirilen kurallarda tekrar düzenleme yapılmıştı. Yeni düzenlemeye göre vur emri askerde olacaktı. Artan terör olayları sonrasında öncelikle Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında mini bir güvenlik zirvesi daha sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanbaşkanlığında Cumhurbaşkanlığı'nda geniş katılımlı bir zirvede terörle mücadelede izlenecek strateji tartışılmış, bu yanlış yararsız kararlardan geri adım atılmıştı.

AKP-PKK iktidarı en önemli sorun ve sıkıntı kaynağıydı!

PKK’nın Dağlıca saldırısına dair gerçek bilgiler baskın yapılmasından 26 saat sonra alınmıştı, 16 askerlerimiz şehit olmuşlardı. Yaralı sayısı “henüz” açıklanmamıştı. Şu AKP elinde koca devletin geldiği hale bakın: Onlarca askeriniz savaş alanında hayatını kaybetmiş yatmakta, siz hükümet olarak neredeyse bir gün boyunca o askerleri olay yerinden çıkarıp alamamaktaydınız. Başbakan Davutoğlu, “güvenlik birimlerimiz şehit düşen kahraman askerlerimize ulaşmış ve onları tahliye etmiştir” diye açıklama yaparken, sonradan ölen askerleri tahliye edenlerin bölgeye giden HDP’li köylüler olduğu anlaşılmış, bunun fotoğrafları çarşaf çarşaf yayınlanmıştı.Suriye’de küresel fesatçılığa taşeronluk için binlerce elemanını bu topraklara gönderen ve Suriye’den saniye saniye bilgi almakla övünen MİT’in, kendi topraklarının, dağının, taşının silahla dolmasından haberdar olamamasının sebebi nasıl açıklanacaktı?

Oslo’da PKK’lılarla bir araya gelen MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın“metropolleri silahla, patlayıcılarla doldurduğunuzu biliyoruz” sözü hala kulaklarımızda çınlarken, şimdi bir bir patlayan o silahların ve bombaların böylesine stoklanmasının hesabı kimden sorulacaktı? Türkiye’nin, dün açılım sürecine destek vermeyenlere hain diye saldıran, bugün ise açılımın bitmesine destek vermeyenlere aynı ihanet yaftasını vuran bir siyasi anlayış tarafından yönetiliyor, olması en önemli handikapımızdı. Türkiye, bir taraftan “APO” katildir diye çığlık atan iktidarın, diğer taraftan “binlerce Türk oğlu APO’nun mesajıyla duygulanıyor, APO ilkeli bir lider” diye paylaşımlar yapan AKP’li vekil Abdurrahim Boynukalın’ı bünyesinde barındırmasının garipliğini yaşamaktaydı. Millete dağ gibi yalanlar uydurup yüreğimizi dağlayanlarla bu ülkenin terör belasından kurtulması ve yeni “Dağlıca felaketleri” yaşamaması imkânsızdı” saptama ve yorumları niye iktidarda rahatsızlık oluşturmaktaydı?
BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi