Anasayfa » Aklımı Yiyeceğim, Medya Nerede?

Aklımı Yiyeceğim, Medya Nerede?

Yazar: yonetici
0 Yorum 156 Görüntüleyen

   Van'da görev yapan bir öğretmen, Milli Gazete'ye yazdığı mektupta, şehri vuran depremlerin ardından yaşanan kaosu yazdı: “İnceleme yapanlar rüşvet yemezse Van'daki binaların yüzde 95'i girilemez raporu alacaktır.”

  Van'ı önce 7.2 sonra da 5.6'yla vuran deprem felaketinin ardından bölgeye gönüllü olarak giden bir öğretmen, Milli Gazete'ye yazdığı bir mektupta kentte yaşanan dramı bir bir yazdı. Mektubuna, “Herkes Van depremini yıkılan binalardan ve ölenlerden sanıyor” ifadeleriyle başlayan öğretmen, “Bu gün Van ilini hiçbir mahallesini ve caddesini bırakmayacak şekilde dolaştım. Hiç ama hiç hasar görmeyen hiçbir bina yok. Yıkılan binalar listesine girmesi için ille de binaların toz haline gelmesi gerektiğini bir daha değerli medyamızdan öğrenmiş olduk. Bütün Van şehrinin insanları dışarıda. Zaten inceleme yapılırsa ve inceleme yapanlar rüşvet yemezse Van'daki binaların yüzde 95'i girilemez raporu alacaktır” dedi.

  Van'da şu anda yaşananları aktaran öğretmen mektubunda şu ifadeleri kullandı:  “Van'ın nüfusunun yarısı imkanları olanlar hepsi şehri terk edip gittiler. Geride kalanlar hiç imkanları olmayan insanlar. Çadırlar yetmiyor. İnsanlar çoluk çocukları ile dışarıda kalıyor. Hepsi hasta. İnsanlar yağan karın altında sadece üzerilerine battaniye atıp yatıyorlar. Akşam iskele caddesinden çarşıya gelene kadar bunun gibi yüzlerce manzarayla karşılaşıyorum ama maalesef medya bunu göstermiyor. Kente gelen çadırlar maalesef medyanın gösterdiği gibi öyle saray gibi çadırlar değil. Bunlar iki kişinin bile zor kalacağı çadırlar. Medya mensuplarını kalenin dibindeki çadır kentleri çekmeye davet ediyorum. Oradaki insanların ızdıraplarını göstersinler.”

  Çadırlarda 7-8-9 kişilik aileler kalıyor. Burada organizasyon sıfır. Şehirde çalışanların hepsi gönüllü gelen arkadaşlar ve bu arkadaşlar yarın gelmeyebilirler. Bu konuda kimseyi suçlamıyorum çünkü hepimizin ailesi de aynı sıkıntılar içinde ve hepsi dışarıda. Açtığımız çadırkentler yarım saat içinde doluyor. Van'ın hala çoğu mahalesine çadırkent kurulmamış değil. İnsanlar kendileri yaptıkları naylon barakalar içinde yatıyorlar. Aklımı yiyeceğim medya bunları neden göstermiyor? Bu iş ne hükümetin ne valinin ne belediyenin tek başına altından kalkabileceği bir iş değil. Bu iş için tüm Türkiye yek vücut olmazsa büyük felaketler olacak.

“Ne olur dua edin”

  Peki biz ne istiyoruz? Burada artık çadır çözüm değil. İnsanlara konteynır gelmeli ve battaniye… Ve dua etmenizi, çok ama çok dua etmenizi, içten dua etmenizi istiyoruz. Artık çocukların gözlerine bakamıyorum çünkü benim söyleyecek kelimelerim tükendi…

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi