Anasayfa » ABD’DE JOE BIDEN DÖNEMİ VE SN. ERDOĞAN’IN DÜMENİ!!!

ABD’DE JOE BIDEN DÖNEMİ VE SN. ERDOĞAN’IN DÜMENİ!!!

Yazar: yonetici
0 Yorum 98 Görüntüleyen

ABD’DE JOE BIDEN DÖNEMİ

VE

SN. ERDOĞAN’IN DÜMENİ

      

ABD’de Joe Biden’in Başkanlığı resmen tescillenmiş durumdaydı!

ABD Kongre binasının (6 Ocak 2021’de) basılmasının ardından yeniden toplanan ve delege oylarının sayılması işlemine devam eden Kongre, Başkanlık Seçimini Biden’in kazandığını resmen onaylamıştı. Kongre’de Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiren ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin riyaset ettiği ortak oturumda, alfabetik sıraya göre her eyaletin delege oylarının hangi Başkan Adayı ile Başkan Yardımcısı adayına gittiği yüksek sesle açıklanmıştı. ABD Kongresi’ndeki oturumda Vermont eyaletinin sonuçlarının kayda geçmesiyle Joe Biden 270 delege eşiğini geçerek resmen Başkan olmuşlardı.

ABD’de büyük kaos! Trump yanlıları Kongre binasını basınca, “kalkışma” yorumları yapılmıştı.

ABD’de seçilmiş Başkan Joe Biden’in tescil oturumunun yapıldığı Kongre binası Başkan Donald Trump yanlılarınca basılmıştı. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıklamış, Ulusal Muhafızlar sokağa çıkmıştı. Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Adam Kinzinger, “Bu bir darbe teşebbüsüdür” değerlendirmesi yapmıştı. Trump olayların çığırından çıkmasının ardından itidal çağrısına başlamıştı. Trump ayrıca bir video yayınlayarak, göstericileri “eve dönün” diye uyarmıştı. Joe Biden ise yaşananları “kalkışma” olarak tanımlamıştı. Eski ABD Başkanı George Bush da gelişmelerin “ayaklanma” olduğunu vurgulamıştı. Haberlere göre; olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 5’e çıkmıştı. ABD medyası yaralıların olduğu bilgisini de paylaşmıştı. İngiliz basını “ABD’de anarşi” başlıkları atmıştı. Güvenlik güçleri, Kongre binasını dört saat sonra göstericilerden temizlemeyi başarmıştı.

ABD Eski Başkanı Donald Trump’ın başkent Washington DC’deki “Amerika’yı Kurtar” adlı mitinginin ardından ortalık karışmıştı. Aralarında aşırı sağcı Trump destekçilerinin de bulunduğu bir grup, seçim sonuçlarının resmileşmesine yönelik tescil oturumunun yapıldığı Kongre binası önünde toplanıp baskın yapmıştı. Bu noktada polisin müdahalede bulunduğu bazı Trump destekçileri, barikatları aşarak Kongre binasını basmıştı. Capitol olarak adlandırılan Kongre binasında giriş-çıkışlar kapatılırken, güvenlik güçleri destek kuvvet istemek zorunda kalmıştı.

Ülkede gerilim bir anda had safhaya tırmanırken, sosyal medyada Trump destekçilerini Kongre binası içinde gösteren fotoğraflar yayınlanmıştı. Kongre üyelerine sığınaklara inmeden önce gaz maskeleri dağıtılmıştı. Göstericiler Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin de odasına girerken, bazı yağma olayları da yaşanmıştı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, güvenlik nedeniyle Kongre binasından çıkarılmıştı. Dünya ABD’deki manzara karşısında şoke olurken Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıklamıştı. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’deki olaylara ilişkin açıklama yaparak “Washington’daki görüntüler şoke edici. Demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmeli” ifadesini kullanmıştı

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Detaylı Bilgi

konya-konferans-10-aralik-pazar